Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka: "Moralność pani Dulskiej" zawiera uniwersalne przesłanie moralne

2021-09-04, 16:30

Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka: "Moralność pani Dulskiej" zawiera uniwersalne przesłanie moralne
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas akcji Narodowe Czytanie 2021. . Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W całej Polsce i wielu miejscach poza jej granicami czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W 10. jubileuszowym Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyła para prezydencka.

Lekturą przyszłorocznego będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Czytaj także:

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Korhnauser-Duda zainaugurowali tegoroczne Narodowe Czytanie i odczytali początek dramatu, następnie scenę zajęli aktorzy.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach i w książce w bardzo celny sposób opisano "określone typy postaci ludzkiej, określone typy charakteru, sposobu zachowania się, bycia". Dlatego też - jak dodał Andrzej Duda - łatwo było przygotowywać jej różne wersje. Wyliczał, że przygotowano edycję krakowską, lwowską i warszawską. "Można przenieść ją w każde miejsce" - mówił o książce prezydent.

Powiązany Artykuł

1200x660 narodowe czytanie.jpg
Narodowe Czytanie 2021. Serwis specjalny

 "Utwór zawiera uniwersalne przesłanie moralne"

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej jest utworem ponadczasowym. Dodała, że Gabriela Zapolska z wrodzonym satyrycznym zmysłem, za pomocą gorzkiej ironii i dzięki komizmowi obnaża moralność mieszczaństwa z początku XX wieku. - Utwór również zawiera uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości każe potępić zło i niesprawiedliwość - zauważyła pierwsza dama.

Minister kultury: udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił podczas inauguracji Narodowego czytania w Ogrodzie Saskim, że udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa w Polsce i zauważał, że państwo przeznacza coraz większe środki na wsparcie czytelnictwa.

Minister Piotr Gliński w tym kontekście wspomniał o ukończonej w ubiegłym roku pierwszej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. - W tym roku rozpoczynamy następne 5 lat i wzrost nakładów jest o 40 proc. - mówił Piotr Gliński.

- Mamy ponad miliard złotych, prawie 1 miliard 100 milionów, na sam ten program narodowego czytelnictwa - dodał. Wicepremier zauważył, że akcja Narodowego Czytania jest jednym z najważniejszych narzędzi propagowania czytelnictwa. Podziękował parze prezydenckiej oraz wszystkim zaangażowanym w akcję instytucjom.

Wyjątkowe wydarzenie

Na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpiło kilkunastu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcieliły się trzy aktorki - Edyta Jungowska, Anna Dereszowska i Grażyna Barszczewska. Grażyna Barszczewska zauważała, że tekst Gabrieli Zapolskiej jest cały czas aktualny. - Ten rodzaj hipokryzji Dulskiej, ta cała prywata, to wszystko niestety żyje ciągle jeszcze, bo przecież po ulicach, po urzędach chodzą Dulskie, czasem Dulskie w spodniach - powiedziała aktorka. - Dulska żyje i wydaje mi się, że dobrze jest popatrzeć też na siebie - dodała.

Posłuchaj

Widzowie o akcji Narodowe Czytanie (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Jaka lektura w przyszłym roku?

Prezydent Andrzej Duda, zamykając tegoroczną edycję Narodowego Czytania, ogłosił, że lekturą przyszłorocznego będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Przypomniał, że w przyszłym roku przypada 200. rocznica wydania "Ballad i romansów", które - jak dodał - rozpoczęły wielką epokę romantyzmu w dziejach naszej literatury.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w 3,5 tys. miejsc. Inaugurację tegorocznej edycji w warszawskim Ogrodzie Saskim wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który rolę konferansjera powierzył dyrektorowi Programu 1 Polskiego Radia Marcinowi Kusemu.

***

Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia. We wszystkich programach emitowane są audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania. Specjalny serwis poświęcony tej i poprzednim edycjom akcji przygotował też portal Polskiego Radia.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 r. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego i polskie nowele.


dn/pb

Polecane

Wróć do strony głównej