X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Konieczny dla bezpieczeństwa Polski". Rzecznik rządu o wprowadzonym stanie nadzwyczajnym

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 09:02
- Wprowadzenie stanu wyjątkowego było konieczne dla bezpieczeństwa Polski - przekonywał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, widać ruchy na granicach, a dodatkowo wkrótce ruszą rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad, które tworzą dodatkowe ryzyka.
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: PAP/Paweł Supernak

W czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmuje 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Rozporządzenie weszło w życie w czwartek po południu.

Stanisław Karczewski 1200.jpg
"Zarzuty opozycji świadczą o braku odpowiedzialności". Marszałek Senatu o krytyce dot. stanu wyjątkowego

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni wnioskował rząd w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W Usnarzu Górnym k. Krynek (Podlaskie) - po białoruskiej stronie granicy - od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter "wojny hybrydowej".

"Zwykłe środki niewystarczające"

Müller był pytany w Polsat News czy w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy wykorzystano wszystkie zwykłe środki. - To jest zawsze pytanie, które pojawia się przy wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Natomiast gdybyśmy tego stanu wyjątkowego nie wprowadzili i okazałoby się, że grupy migrantów, ok. 10 tys. osób, przedzierają się przez granicę, to wtedy zadawałby pan pytanie, dlaczego tego nie wprowadzono. Uznaliśmy, że te środki są niewystarczające - odparł zwracając się do prowadzącego.

Czytaj również:

Rzecznik rządu zwrócił też uwagę na procedurę wprowadzania stanu wyjątkowego. - Robi to Rada Ministrów, akceptuje prezydent i może odrzucić Sejm. Dlatego mamy trzy etapy wprowadzenia stanu wyjątkowego, tak żeby te trzy ważne instytucje państwowe podjęły wspólnie taką decyzję - wskazał.

"Konieczne dla bezpieczeństwa Polski" 

Müller mówił też, że zagrożenie, które powstało na granicy, spowodowało, że "takie ruchy trzeba podjąć". - My widzimy ruchy na granicach i przede wszystkim widzimy, że zaraz będą ćwiczenia wojskowe Zapad, które tworzą dodatkowe ryzyka. Dla bezpieczeństwa Polski i Polaków to rozwiązanie jest konieczne - przekonywał. 

Jan Mosiński.jpg
Jan Mosiński: działania zaczepne strony białoruskiej to sprawdzian dla Polski

Zwrócił też uwagę, że stany wyjątkowe wprowadziły też Litwa i Łotwa.

"Przepisy zostaną doprecyzowane"

Müller pytany o kwestię wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców z terenów, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy, powiedział, że w tej chwili przygotowywane są szczegóły w tej sprawie. Jak dodał, w czwartek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z ministrami, aby przygotować przepisy. - W tej chwili są dosyć ogóle przepisy w ustawie o stanie wyjątkowym, chcemy część rzeczy doprecyzować tak, aby te osoby nie pozostały same - zapewnił.

W poniedziałek od godz. 16.30 Sejm zajmie się rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Sejm może uchwałą uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.

nt

Czytaj także

Stan wyjątkowy. Wiceszef MSZ: jeśli będzie potrzeba, to można go przedłużyć na kolejne 60 dni

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:03
- Jeśli będzie potrzeba, to można i konstytucja na to pozwala, aby przedłużyć stan wyjątkowy na kolejne 60 dni - powiedział Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja na granicy wymaga nadzwyczajnych środków". Poncyljusz o stanie wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 08:25
- Pomimo podziałów powinna być między nami jedność, granica polski jest święta. Mam jednak żal do prezydenta Andrzeja Dudy, że nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:26
Prezydent Andrzej Duda na wniosek Rady Ministrów wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego dla 183 miejscowości znajdujących się na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego.
rozwiń zwiń