X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Już w sobotę Narodowe Czytanie 2021. To jubileuszowa edycja

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 04:12
W sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
W ramach tegorocznej, 10. edycji Narodowego Czytania, czytana będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej
W ramach tegorocznej, 10. edycji Narodowego Czytania, czytana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli ZapolskiejFoto: Marek Borawski / KPRP / prezydent.pl

- Narodowe Czytanie ma zachęcić do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury - mówi minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

1200x660 narodowe czytanie (1).jpg
Narodowe Czytanie - zobacz nasz serwis specjalny

Jubileuszowa odsłona

Posłuchaj
00:30 NC Kolarski IAR.mp3 Wojciech Kolarski o Narodowym Czytaniu (IAR)

Minister podkreślił, że wydarzenie jest "prawdziwą instytucją", największą kampanią społeczną promującą czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. - W tym roku to będzie 10., jubileuszowa odsłona. Jak zawsze jest to przedsięwzięcie, które odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej - mówił Wojciech Kolarski.

Dodał, że wydarzenie organizuje Kancelaria Prezydenta, ale w organizację włączył się także szereg innych instytucji, m.in. Narodowe Centrum Kultury, Instytut Teatralny, a także media publiczne.

Jak każdego roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcielą się trzy znakomite aktorki: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Czytaj również:

Współpraca Polskiego Radia

Reżyser zauważył, że dramat zbudowany jest ze wspaniałych ról, "wszystkie postaci, które się pojawiają, mają co grać". - Gabriela Zapolska była kobietą teatru i wiedziała doskonale, że żeby wyjść na scenę, trzeba mieć jakieś powody - mówił Janusz Kukuła.

Moralność pani Dulskiej Narodowe Czytanie 2021.jpg
W Wilnie Narodowe Czytanie 2 dni wcześniej. Instytut Polski zaprasza już w czwartek
Posłuchaj
00:31 NC Kukuła IAR.mp3 Janusz Kukuła o Narodowym Czytaniu (IAR)

Na scenie w Ogrodzie Saskim pojawią się również: Andrzej Pankowski jako Pan Dulski, Krzysztof Szczepaniak jako Zbyszko, Joanna Pach jako Hesia, Angelika Kurowska jako Mela, Anna Cieślak jako Juliasiewiczowa, Lucyna Malec jako Lokatorka, Lidia Sadowa jako Hanka i Małgorzata Rożniatowska jako Tadrachowa.

Polskie Radio jest partnerem medialnym wydarzenia. We wszystkich programach nadawane będą specjalne audycje, relacje i transmisje z Narodowego Czytania. Specjalny serwis poświęcony tej i poprzednim edycjom akcji przygotował też portal Polskiego Radia. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim będą transmitować programy: Jedynka - akt pierwszy, Dwójka - akt drugi i Trójka - akt trzeci. Całe wydarzenie można będzie śledzić na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

jmo

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Prezydent zachęca do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:39
Napisana przez Gabrielę Zapolską "Moralność pani Dulskiej" będzie lekturą dziesiątego Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z tej okazji zachęcił wszystkich do wspólnego czytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Dziennikarze Programu 1 PR czytają "Moralność pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 07:45
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, które rozpocznie się już w sobotę (4 września) w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim, będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Do akcji postanowili włączyć się dziennikarze radiowej Jedynki i przygotowali swoją własną, wyjątkową adaptację.
rozwiń zwiń