X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Toruniu. Strażacy przeszukują gruzowisko

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 20:08
Strażacy ze specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych z Gdańska i Chełmży cały czas sprawdzają gruzowisko powstałe po zawaleniu się domu jednorodzinnego w Toruniu wskutek wybuchu - poinformował oficer prasowy KM PSP kpt. Przemysław Baniecki. Sąsiedzi mówią o ogromnym strachu po eksplozji.
Ruiny domu jednorodzinnego w Toruniu. W wyniku silnej eksplozji gazu piętrowy dom całkowicie się zawalił. Ucierpiały także pobliskie bloki i galeria handlowa
Ruiny domu jednorodzinnego w Toruniu. W wyniku silnej eksplozji gazu piętrowy dom całkowicie się zawalił. Ucierpiały także pobliskie bloki i galeria handlowaFoto: PAP/Paweł Skraba

Działania strażaków mogą potrwać jeszcze wiele godzin.

- Na miejscu cały czas są strażacy z Gdańska ze specjalnie przeszkolonymi psami i sprawdzają gruzowisko. Wcześniej do pracy przystąpili strażacy z grupy z Chełmży, wyposażeni m.in. w geofon. Trwa ręczna rozbiórka budynku. Po każdym etapie rozbiórki dodatkowo prowadzone jest przeszukiwanie przez psy. Na szczęście do tej pory nie odnaleziono w miejscu zdarzenia ludzi. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że tak pozostanie i nie będzie ofiar tego wybuchu. Zawsze jednak musimy wziąć pod uwagę także najgorszy scenariusz i zakładać, że ktoś jednak mógł być w tym budynku w momencie tragedii - powiedział kpt. Baniecki.

Toruń budynek wybuch free 1200.jpg
W wyniku wybuchu zawalił się budynek w Toruniu. Na miejscu pracuje 17 zastępów straży pożarnej

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym

Piętrowy dom jednorodzinny przy ul. Wybickiego w Toruniu po silnej eksplozji całkowicie się zawalił i zapłonął. Pożar ugasili strażacy.

Kpt. Baniecki zaznaczył, że w budynku KM PSP, znajdującym się około 500 m od miejsca zdarzenia, było słychać odgłos eksplozji i wszystko zadrżało. W okolicznych domach mieszkalnych powypadały szyby.

- Nie wiemy, czy w chwili eksplozji ktoś był w domu. Na miejscu policjanci starają się to ustalić. Nieznana jest też przyczyna eksplozji - powiedziała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Toruniu podinsp. Wioletta Dąbrowska.

Według informacji pogotowia gazowniczego, zawalony budynek był podłączony do miejskiej sieci gazowniczej.

Czytaj również:

Ewakuacja ponad 100 osób

Z leżących w sąsiedztwie trzech czteropiętrowych bloków i domu jednorodzinnego ewakuowano 111 osób. Wyprowadzono też osoby znajdujące się w pobliskiej galerii handlowej.

- Do części mieszkań - w budynkach, w których nie ma większych zniszczeń - wracają już lokatorzy. Dwa budynki pozostają wyłączone. To te, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie domu jednorodzinnego, w odległości ok. 20 metrów. Cały czas wyłączona pozostaje także Galeria AMC, w której doszło do uszkodzenia elewacji. Uszkodzonych jest przynajmniej 9 samochodów, ale ten bilans może wzrosnąć, gdy właściciele będą mogli podejść do aut i stwierdzić, czy nie ma jeszcze np. mniejszych uszkodzeń - powiedział kpt. Baniecki.

Mieszkańcy sąsiednich budynków mówili o ogromnej sile wybuchu i wielkim strachu.

- Nasz blok zadrżał bardzo mocno. Pomyślałem: co jest u licha, samolot uderzył w budynek? Wyszedłem na balkon i wszędzie było szaro. Dzieci przez dłuższą chwilę dochodziły do siebie. Bardzo się przestraszyły - powiedział mężczyzna w średnim wieku. Pokazał filmik, który nagrał 10 minut po wybuchu. Widać na nim pozostałości domu w ogniu i tysiące odłamków budynku oraz sprzętów walających się po okolicy.

Mieszkańcy: nikt tam nie mieszkał od jesieni

- To cud, że nikomu z przechodniów się nic nie stało. Przecież to ruchliwa okolica. Obok są sklepy. Dziś mocno padało i być może dlatego akurat nikt w tym momencie nie przechodził obok - powiedział kolega mieszkańca bloku sąsiadującego ze zniszczonym domem.

Obaj wskazali, że słyszeli o telewizorach, które pospadały ze ścian w jednym ze sklepów rtv w pobliskiej galerii. Jak dodali, w siłowni na pierwszym piętrze ze ściany spadło ponoć lustro.

Mieszkańcy tego osiedla mówili zgodnie, że ich zdaniem w domu jednorodzinnym nikt nie mieszkał od jesieni ubiegłego roku.

jmo

Czytaj także

Tragedia na Śląsku. W pożarze domu jednorodzinnego zginęły 3 osoby

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:00
Trzy osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Orzesze na Śląsku. Oficer prasowy Komendy Głównej Straży Pożarnej młodszy kapitan Grzegorz Trzeciak powiedział, że w momencie wybuchu pożaru, w domu przebywało 7 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar hali magazynowej w Tychach. Strażacy opanowali ogień

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 20:19
Blisko 50 strażaków walczyło z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek późnym popołudniem w hali magazynowej na terenie dużego centrum logistycznego w Tychach (śląskie). Płonący budynek bezpiecznie opuściło 18 osób, nie było poszkodowanych.
rozwiń zwiń