X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rozprawa ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym odroczona. TK wznowi prace 22 września

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 14:36
Do 22 września Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę dotyczącą wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Przerwa w rozprawie została ogłoszona, ponieważ przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich Mirosław Wróblewski w imieniu Rzecznika złożył wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Stanisława Piotrowicza.
Policja przed Trybunałem Konstytucyjnym. W związku z rozprawą przed TK odbyła się pikieta
Policja przed Trybunałem Konstytucyjnym. W związku z rozprawą przed TK odbyła się pikietaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak mówiła przewodnicząca składu orzekającego Julia Przyłębska, przerwa jest konieczna, ponieważ Trybunał musi rozpoznać prawidłowo złożony wniosek.

1200_TSUE_PAP.png
"Wykroczył poza swoje kompetencje". Müller o wyroku TSUE ws. nowej KRS

Czytaj również:

Wniosek rozpatrywany w pełnym składzie

Posłuchaj
00:23 Przyłębska IAR.mp3 Julia Przyłębska o odroczeniu rozprawy przed TK (IAR)

- Mój apel do uczestników postępowania o traktowanie organu państwa, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, z pełną powagą i składanie wniosków formalnych w takim terminie, by Trybunał Konstytucyjny mógł te wnioski rozpoznać w odpowiednim czasie, aby nie przerywać niepotrzebnie postępowania - mówiła przewodnicząca składu orzekającego.

Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym rozpatruje Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie.

Pierwsza rozprawa dotycząca rozpoznania wniosku prezesa Rady Ministrów odbyła się 13 lipca. Wówczas Trybunał Konstytucyjny zajmował się tą sprawą w pięcioosobowym składzie.

1200_Morawiecki_TT.png
Rząd reaguje na wyrok TSUE. Premier skieruje wniosek do TK

Wniosek premiera w odpowiedzi na orzeczenie TSUE

Premier Mateusz Morawiecki złożył prawie 130-stronicowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca tego roku. TSUE odpowiadał wtedy na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Europejski Trybunał orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa po kolejnych nowelizacjach nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów, których potem ma powołać prezydent. Z orzeczenia wynika, że jeśli sądy krajowe uznają, iż te zmiany naruszają prawo, to mają obowiązek odstąpienia od stosowania przepisów krajowych i uznawania wyższości rozwiązań unijnych.

Rozprawa ma być wznowiona 22 września o godzinie 11.00.

jmo

Czytaj także

Kwestia wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK: posiedzenie odroczone do czwartku

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 16:45
Do godz. 13 w czwartek Trybunał Konstytucyjny odroczył rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma dyskusji". Robert Telus o wyższości konstytucji nad prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 18:29
- Mieszkamy tu i teraz, w Polsce, jesteśmy Polakami. Nasze prawo, które stanowimy powinno być najważniejsze. Nie możemy oddać Polski pod prawo stanowione przez Niemców lub Francuzów - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Telus.
rozwiń zwiń