X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Huragan Ida uderzył w Luizjanę. Blisko milion domów i firm bez prądu, odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 06:50
Huragan Ida przetacza się przez Luizjanę. Wiatr w podmuchach osiąga prędkość do 257 km/godz. Blisko milion domów i firm pozostaje bez prądu, w tym Nowy Orlean, który jest niemal kompletnie pogrążony w ciemnościach. Wieczorem w niedzielę odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną.
Według przewidywań w Luizjanie może spaść od pół metra do 60 cm deszczu, co spowoduje dalsze szkody
Według przewidywań w Luizjanie może spaść od pół metra do 60 cm deszczu, co spowoduje dalsze szkodyFoto: MARCO BELLO/Reuters/Forum
1200.jpg
Pozrywane dachy i zalane osiedla. Huragan Ida przechodzi przez południe USA

Prezydent Joe Biden ogłosił dla obszarów dotkniętych żywiołem stan klęski żywiołowej. Zarządził przekazanie im pomocy federalnej.

Czytaj także:

"Wsparcie może obejmować dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych oraz inne programy mające na celu pomoc osobom fizycznym i właścicielom firm w powrocie do zdrowia po skutkach katastrofy" - poinformował Biały Dom.

Według Weather Channel Ida runęła na amerykańskie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w niedzielę ok. południa, czasu lokalnego, jako huragan 4 kategorii. Lokalna telewizja WWWL podała, że o godz. 21 miejscowego czasu huragan osłabł do kategorii 2, a prędkość wiatru spadła do 177 km/godz.

Ok. godz. 20.30 biuro szeryfa w Ascension Parish (odpowiednik hrabstwa w innych stanach) powiadomiło o pierwszej ofierze śmiertelnej huraganu w Luizjanie. Mężczyzna zmarł prawdopodobnie przygnieciony upadającym drzewem.

"Fala sztormowa podniosła poziom wody o ponad 2 metry powyżej normalnego poziomu na Shell Beach w Luizjanie, w St. Bernard Parish, kiedy Ida wdarła się na ląd, a także o przeszło 2 metry powyżej normalnego poziomu w Waveland, w stanie Mississippi" - informował Weather Channel.

Ok. godz. 21 środek, czyli tzw. oko huraganu, znajdował się 35 km na zachód od Nowego Orleanu. Teraz przesuwa się on na północ z prędkością około 16 km/godz.

Według niepełnych relacji huragan wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy, zalewając domy towarzyszącym mu deszczem, a niektóre powalał do fundamentów. Do godz. 21.30 spadło 25 cm deszczu. Ponad milion domów i biznesów w całym stanie pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. W Nowym Orleanie widać światło tylko w nielicznych obiektach wyposażonych we własne generatory.

W Lafourche Parish z powodu uszkodzenia rurociągu zabrakło wody pitnej. W różnych rejonach Luizjany pojawiały się apele, aby wodę gotować przed użyciem.

"Zagrażające życiu gwałtowne powodzie sprawiają, że sytuacja jest szczególnie niebezpieczna. Wzywamy mieszkańców już teraz do poszukiwania schronienia na wyżej położonych terenach" - przestrzegał oddział Krajowej Służby Pogodowej w Nowym Orleanie.

Gubernator Luizjany John Bel Edwards ostrzegał w CNN w niedzielę wieczorem, że Ida będzie wyrządzać szkody przez całą noc. Zapowiedział, że rozmieści ekipy poszukiwawczo-ratownicze, jak tylko warunki na to pozwolą. Jak dodał, zakres zniszczeń nie będzie znany przed wschodem słońca.

- W całej południowo-wschodniej Luizjanie jest ciężko. To bardzo niszczycielska burza. […] W szczytowym momencie huraganu nie można wysłać pierwszych ratowników, ponieważ jest to po prostu zbyt niebezpieczne. Prędkość wiatru na to nie pozwala. Tak szybko, jak tylko będziemy mogli, zaangażujemy się w bardzo solidne operacje poszukiwawcze i ratownicze - zapowiadał.

Edwards przyznał, że jest świadomy wezwań o pomoc - szczególnie w Jefferson Parish, gdzie w czwartek zarządzono obowiązkową ewakuację. Jak dodał, 21 zespołów z około 15 stanów gotowych jest do akcji. Przystąpią do niej, gdy pozwolą na to warunki.

Według przewidywań w Luizjanie może spaść od pół metra do 60 cm deszczu, co spowoduje dalsze szkody. Według prognoz w poniedziałek rano Ida osłabnie i stanie się burzą tropikalną, a wieczorem - depresją tropikalną.

pb

Czytaj także

Ida przybiera na sile. Zagrożone są południowo-wschodnie stany USA

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 23:41
Sztorm tropikalny Ida gwałtownie przybrał na sile i stał się huraganem. Według prognoz, w niedzielę uderzy w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i stworzy zagrożenie powodziami i tornadami. Ostrzeżenie przed huraganem wydano już dla mieszkańców obszarów od Cameron w zachodniej Luizjanie do granicy stanu Missisipi z Alabamą, w tym w rejonu Nowego Orleanu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźny huragan Ida zbliża się do Luizjany. Biden wezwał mieszkańców do ewakuacji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:35
Groźny huragan Ida z wiatrem o prędkości ponad 220 km/h zbliża się do wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Uderzenie w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej nastąpi jutro. Podczas wirtualnego briefingu z przedstawicielami Agencji Zarządzania Kryzysowego prezydent Joe Biden wezwał mieszkańców, by zastosowali się do nakazu ewakuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Huragan Nora nawiedził zachodnie wybrzeże Meksyku. Wiatr spowodował wiele szkód

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 10:08
W zachodnie wybrzeże Meksyku uderzył w nocy z soboty na niedzielę huragan Nora. Wiatr wieje z prędkością 130 km/h i spowodował wiele szkód m.in. w stanie Jalisco.
rozwiń zwiń