"W sądownictwie nadal są ludzie z kompromitującą przeszłością". Prezydent o reformie wymiaru sprawiedliwości

2021-08-26, 16:27

"W sądownictwie nadal są ludzie z kompromitującą przeszłością". Prezydent o reformie wymiaru sprawiedliwości
Gmach Sądu Najwyższego. Foto: shutterstock

- Jednym z celów polskich reform wymiaru sprawiedliwości było usunięcie ludzi, którzy mają kompromitującą przeszłość z czasów komunistycznych; takich ludzi nie powinno być w systemie polskiego sądownictwa, a niestety cały czas jeszcze są - powiedział w czwartek w Mołdawii prezydent Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy free shutt 1200 .jpg
Prezes PiS: zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w obecnej postaci

O sprawy związane z wymiarem sprawiedliwości Duda pytany był na briefingu po spotkaniu z prezydent Mołdawii Maią Sandu w Kiszyniowie. - Mołdawia przede wszystkim powinna jak najszybciej przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości tak, aby jak najszybciej usunąć ze swojego systemu skompromitowanych sędziów i prokuratorów, takich, o których można stwierdzić, że mają kompromitującą przeszłość - powiedział.

Prezydent stwierdził, że jednym z celów polskich reform wymiaru sprawiedliwości było właśnie "usunięcie ludzi, którzy okazało się, że mają kompromitującą przeszłość z czasów komunistycznych, kiedy skazywali ludzi na karę więzienia w stanie wojennym". Takich ludzi, jak podkreślił, "nie powinno być w systemie polskiego sądownictwa, ani w polskim Sądzie Najwyższym, a niestety cały czas jeszcze są".

- Obawiam się, że ponieważ dzieje się to późno, po 30 latach w Polsce, więc Zachód Europy na czele z instytucjami europejskimi tego nie rozumie. Próbowaliśmy im to tłumaczyć, ale tego nie rozumieją, natomiast dla nas nie ma żadnych wątpliwości, że tacy ludzie w polskim wymiarze sprawiedliwości być nie powinni - mówił Duda.

Czytaj również:

Według prezydenta "kiedy się na to spojrzy, to można zrozumieć, dlaczego sprawcy wielu komunistycznych zbrodni nigdy w Polsce nie zostali skazani". - Prawdopodobnie właśnie dlatego - dodał.

Duda podkreślił też, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest sprawą wewnętrzną każdego kraju. - Tak samo, jak kształt wymiaru sprawiedliwości, jego ustrój, wprost to jest zapisane w europejskich traktatach. My traktatów przestrzegamy - zaznaczył.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej