X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Agata Kornhauser-Duda: Koła Gospodyń Wiejskich to polski fenomen

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 18:44
- Koła Gospodyń Wiejskich to polski fenomen - powiedziała małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda podczas obchodów 5-lecia istnienia KGW w Mniszku (Lubelskie). Podkreśliła, że członkinie KGW są liderkami lokalnych wspólnot i często wytyczają kierunki zmian.
Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości z okazji 5. rocznicy powstania KGW w Mniszku
Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości z okazji 5. rocznicy powstania KGW w MniszkuFoto: PAP/Wojtek Jargiło

- Jeśli chodzi o liczbę kół, jak również o wszechstronną ich działalność, to Koła Gospodyń Wiejskich to jest naprawdę polski fenomen - powiedziała Pierwsza Dama.

TT free mateusz morawiecki premier 1200.jpg
Premier: obszary wiejskie to nasza duma, bogactwo i ważny filar gospodarki

"Siła kobiet na wsi"

Agata Kornhauser-Duda mówiła, że dzięki spotkaniom z członkiniami KGW mogła przekonać się o niezwykłej sile więzi sąsiedzkich, a także o "wielce inspirującej roli kobiet i przede wszystkim o sile kobiet na wsi".

- To właśnie panie, będąc liderkami swoich lokalnych wspólnot, bardzo często wytyczają kierunki zmian, które powinny następować na polskiej wsi, a także wyznaczają kierunki rozwoju polskiej wsi. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że to właśnie panie najlepiej znają troski, problemy i potrzeby swoich lokalnych wspólnot, i to panie bardzo często przekazują te sprawy lokalnym władzom - mówiła prezydentowa.

ZOBACZ TEŻ: » » » Przekazywanie ludowej tradycji i kultury młodszemu pokoleniu « « « 

Dodała, że z działalnością KGW wiąże się nie tylko zacieśnianie więzi międzypokoleniowych, ale także przekazywanie piękna ludowej tradycji i kultury młodszemu pokoleniu. - To właśnie nasza ludowa tradycja i kultura stanowi o naszej narodowej tożsamości i to jest coś, co nas wyróżnia na tle innych narodów - zaznaczyła Pierwsza Dama.

Wieś jest kobietą: od znachorki do farmerki

Podkreśliła, że chociaż Koła Gospodyń Wiejskich liczą sobie ponad 150 lat, to prawdziwy ich rozkwit nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat, m.in. dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymały. - W tym czasie te koła, które istniały już dłużej, dostały dodatkowego wiatru w żagle, te, które zawiesiły działalność - reaktywowały się, a powstało bardzo wiele nowych kół - dodała.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Honorowy patronat pierwszej damy

Małżonka prezydenta RP objęła patronatem honorowym obchody 5-lecia istnienia KGW we wsi Mniszek w gminie Gościeradów woj. lubelskim. Jak podkreśliła, to wyraz jej uznania i szacunku dla aktywności tego koła, którego członkinie gościła w marcu w Pałacu Prezydenckim. Z okazji jubileuszu życzyła KGW w Mniszku niesłabnącej energii, satysfakcji z działania "i żeby młodzi ludzie, którzy mają tak wspaniałe wzorce wychowawcze, byli dumni ze swoich korzeni".

KGW w Mniszku tworzy 13 osób, w tym trzech panów. Koło to zajmuje się przede wszystkim kultywowaniem dziedzictwa kulinarnego - przygotowywaniem i prezentowaniem potraw według dawnych receptur i przepisów mniszańskich. Przepisy publikuje na portalu społecznościowym, a swoje wyroby prezentuje na różnych pokazach i konkursach. W ub. roku KGW w Mniszku zostało laureatem konkursu "Piękno tradycji we współczesnym świecie", organizowanego przez samorząd województwa lubelskiego. Celem konkursu było uhonorowanie najbardziej aktywnych Kół Gospodyń Wiejskich, które pracując na rzecz swoich społeczności dbają o lokalne tradycje.

Czytaj również:

- Powracamy do dawnych przepisów od naszych babć. Próbujemy odtworzyć te dawne smaki, to jedzenie, jakie było dawnej - bez konserwantów i tego wszystkiego, co dzisiejszy świat ze sobą niesie. My mamy przywiązanie do tradycji, dla tej ziemi, dla wiary, to jest dla nas ważne - powiedziała dziennikarzom wiceprzewodnicząca koła Małgorzata Wieczorek.

rolnictwo zboże kombajn shutterstock_1244988253 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: nie będzie silnej, zamożnej Polski bez dostatniej polskiej wsi

"Dumni z Ziemi Kraśnickiej"

Obchody 5-lecia KGW w Mniszku były elementem święta "Dumni z Ziemi Kraśnickiej" obchodzonego w niedzielę w gminie Gościeradów. W ramach tego święta na budynku Nadleśnictwa Gościeradów odsłonięto tablicę upamiętniającą byłego ministra środowiska ś.p. prof. Jana Szyszko, który w latach 1968-71 w lasach tego nadleśnictwa jako doktorant prowadził badania do swojej pracy doktorskiej.

"Na terenie naszego nadleśnictwa rozpoczął swoją karierę naukową, bo wyniki prac wykorzystał do pracy doktorskiej, którą można obejrzeć w naszym nadleśnictwie. Ta przyjaźń, którą zawarł wtedy tutaj z miejscowymi ludźmi, trwała całe jego życie, bo przez lata odwiedzał ich i pamiętał przyjaciół swoich z tamtych lat i ich potomków. Te relacje były ciągłe i serdeczne, dlatego chcemy go pamiętać" - powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Janusz Pasek.

Uroczyste otwarcie hali wartej 55 mln zł

Wcześniej w ramach święta w Gościeradowie uroczyście otwarto nową halę produkcyjno-magazynową spółki Erkado, która zajmuje się produkcją drzwi. Nowa hala z zapleczem biurowo-administracyjnym, ma 10 tys. m.kw. powierzchni. Usytuowana jest w Gościeradowie na obszarze zarządzanym przez Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO-PARK WISŁOSAN. Inwestycja kosztowała 55 mln zł. Będą tu produkowane drzwi stalowe. Spółka Erkado posiada także hale produkcyjne w Chwałowicach (woj. podkarpackie) i w Radomiu. Rocznie produkuje ok. 780 tys. drzwi różnych rodzajów. Zatrudnia ok. 700 osób.

nt

Czytaj także

Życie na wsi szkodzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 14:17
Według najnowszych badań, życie na wsi niekoniecznie sprzyja dobremu samopoczuciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Modernizacja gospodarstw rolnych". Dłuższa data przyjmowania wniosków

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 17:50
Do 20 września można składać wnioski o dotacje na modernizację gospodarstw rolnych - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń