X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Będę rozmawiał o sytuacji na granicy z Białorusią". Prezydencki minister udaje się na Litwę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:29
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że w czwartek udaje się z wizytą na Litwę, gdzie będzie rozmawiał o sytuacji na granicy Litwy i Polski z Białorusią. Działania reżimu Alaksandra Łukaszenki ws. migrantów określił jako "obrazę godności człowieka".
Litewscy żołnierze wzmacniają granicę z Białorusią, 9 lipca 2021.
Litewscy żołnierze wzmacniają granicę z Białorusią, 9 lipca 2021.Foto: JANIS LAIZANS / Reuters / Forum

Kumoch pytany na czwartkowym briefingu o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, przypomniał, że w tej sprawie prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

Według ministra, jest to "sztuczna" sytuacja wywołana przez reżim Alaksandra Łukaszenki, który - jak mówił - "traktuje ludzi znajdujących się w dramatycznej sytuacji życiowej jak żywe tarcze". - Widzieliśmy też zdjęcia, na których widać, że ci ludzie są zmuszani, wypychani za granicę. Za nimi są uzbrojone służby białoruskie, to jest obraza godności człowieka - podkreślił.


Posłuchaj
00:31 j Kumoch o uchodzcach na granicy z Bialorusia IAR.mp3 Jakub Kumoch: kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią jest sytuacją sztuczną - stworzoną przez reżim Aleksandra Łukaszenki (IAR)

 

- Sam zresztą dzisiaj udaję się na Litwę, żeby rozmawiać o tych sprawach - poinformował prezydencki minister.

straż 1200.jpg
"Zaangażowaliśmy ponad 900 żołnierzy". Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią

Posłuchaj
00:14 j Kumoch o uchodzcach na granicy z Bialorusia 2 IAR.mp3 Jakub Kumoch o rozmowach z władzami w Wilnie (IAR)

 

Na pytanie, czy Polska może wpuścić koczujących na granicy odparł, że nie jest to kwestia wpuszczania lub nie tych ludzi na teren kraju. - To jest kwestia używania przez inne państwo, reżim, ludzi, jako żywe tarcze. Na to nie wolno pozwolić, temu będziemy się sprzeciwiać i temu będą dzisiaj poświęcone moje rozmowy na Litwie - podkreślił Kumoch.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej".

Nowe przepisy i stan wyjątkowy

Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

W środowym komunikacie MSWiA poinformowało, że ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Udaremniono przekroczenie granicy 130 osobom, a 8 cudzoziemców zostało zatrzymanych. Do ochrony granicy polsko-białoruskiej skierowano dodatkowych funkcjonariuszy SG i tysiąc żołnierzy. Według wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika - granica została zabezpieczona drutem kolczastym na odcinku 100 km, a planowana jest rozbudowa o 50 km.

Czytaj także:

Centrum Informacyjne Rządu podało, że tylko w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 1 935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę, a Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach.

Rada Ministrów przyjęła przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Celem zmian - jak wskazało CIR - jest dostosowanie przepisów do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej UE.

straż graniczna free 1200.jpg
Szef MSWiA: Straż Graniczna stawia opór presji migracyjnej na granicy z Białorusią

We wtorek litewska straż graniczna poinformowała, że 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło nielegalnie granicę, wypychając za nią 35 imigrantów z Iraku. Po kilku minutach opuścili terytorium Litwy. Rząd Litwy stosują taktykę zawracania migrantów. Są oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych. Resort spraw wewnętrznych zarządził, że każdy, kto nielegalnie przekroczył granicę, a będzie chciał powrócić do swego kraju, otrzyma bilet i 300 euro. Litewski Sejm postanowił, że w związku z napływem nielegalnych imigrantów Litwa zbuduje płot na granicy z Białorusią o długości 508 km.

pg

Czytaj także

Kryzys migracyjny na Litwie. "Celem Łukaszenki jest destabilizacja wschodniej granicy UE"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 20:15
- Wpływ na Białoruś jako Zachód mielibyśmy wtedy, gdybyśmy sprawy związane z reżimem białoruskim traktowali łącznie ze sprawą polityki w stosunku do Rosji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK w Toruniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wąsik: granica z Białorusią jest uszczelniona. Straż wspiera 1000 żołnierzy WP

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 00:47
"Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego" - poinformował we wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W środę nadzwyczajne posiedzenie szefów MSW państw UE. Tematem kryzys migracyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 02:54
Kryzysowi migracyjnemu na granicy białorusko-litewskiej będzie poświęcone dzisiejsze (pocz.14.00) nadzwyczajne posiedzenie w Brukseli szefów resortów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń