X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Naszą rolą w tej chwili jest pomoc humanitarna". Szef MKDNiS o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 21:27
- Naszą rolą w tej chwili jest pomoc humanitarna dla tych wszystkich osób, które potrzebują tej pomocy w tej chwili w Afganistanie - podkreślił we wtorek wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Szef MKDNiS Piotr Gliński
Szef MKDNiS Piotr GlińskiFoto: FORUM/Adam Chelstowski

konferencja prasowa afganistan 1200.jpg
Pierwsza konferencja prasowa talibów. "Wyzwoliliśmy kraj i wypędziliśmy obcokrajowców"

W Polsat News Gliński był pytany o wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena dotyczącą Afganistanu. Biden, uzasadniając decyzję o wycofaniu wojsk z tego kraju, przekonywał, że nie mógł w dalszym ciągu wysyłać amerykańskich żołnierzy na wojnę domową innego kraju, kiedy sami Afgańczycy nie mogli lub nie chcieli walczyć.

- Nie jest naszą rolą krytyka prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest bardzo poważna sytuacja, w zasadzie każdy rozsądny człowiek mógł się spodziewać tego, że w momencie wycofania się wojsk amerykańskich talibowie szybko sobie poradzą z opanowaniem Afganistanu - powiedział Gliński, dodając, że analitycy, którzy znają ten region świata, spodziewali się takiego rozwoju wydarzeń.

- Naszą rolą w tej chwili jest pomoc humanitarna dla tych wszystkich osób, które potrzebują tej pomocy w tej chwili w Afganistanie, dlatego też polskie samoloty wyleciały już jakiś czas temu i ta akcja jest prowadzona - zaznaczył.

Pomoc sojusznikom

O tym, że polskie samoloty wojskowe będą wykorzystywane na trasie Kabul-Uzbekistan i będą transportować osoby ewakuowane do Polski poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. - Wszystko jest w taki sposób organizowane, żebyśmy mogli pomóc także naszym sojusznikom - zapewnił szef rządu.

1200 przydacz pap.jpg
"Nieprawdziwe i niespójne informacje nie pomagają". Wiceszef MSZ apeluje do opozycji ws. Afganistanu

Wicepremier Gliński pytany o udział Polski w operacjach wojskowych na terenie Afganistanu, podczas których ginęli bądź byli ranni polscy żołnierze, przypomniał, że udział ten był ze strony Polski wypełnieniem sojuszniczych zobowiązań. - To jest gorzkie oczywiście, bo ginęli ludzie - tak, myśmy wypełniali swoją powinność sojuszniczą. Musimy na świecie działać w tych cywilizowanych koalicjach, które próbują właśnie rozwiązywać tak trudne problemy jak ten problem afgański - podkreślił wicepremier, przypominając, że problem ten sięga lat 80. i interwencji Związku Sowieckiego w Afganistanie.

- Myśmy nie mieli wyboru - Polacy jako sojusznicy Stanów Zjednoczonych w NATO musieliśmy także solidarnie tam się angażować - podkreślił.

Wicepremier zapewnił też, że polskie państwo i jego służby są dobrze przygotowane i zmobilizowane w sprawie ewentualnej dużej liczby uchodźców. - Myślę, że tych liczba nie będzie tak wielka, bo przecież to od woli polskiego państwa zależy ile osób ewentualnie będzie w Polsce przyjmowana czy przejmowana, jeżeli będą to nielegalne przekroczenia (granicy) - mówił Gliński, zapewniając, że Polska ma siły i środki, żeby zapobiec niekontrolowanej fali migracji.

pkur

Zobacz więcej na temat: POLSKA Afganistan Kabul

Czytaj także

W Afganistanie jest pięciu Polaków. MSZ: są w stałym kontakcie z konsulem w Nowym Delhi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 20:30
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Afganistanie przebywa pięciu obywateli Polski. Są oni w stałym kontakcie z konsulem w Nowym Delhi, a także z ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu w sprawie możliwości ewakuacji z terytorium tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czekamy na stanowisko Stanów Zjednoczonych". Szef MON o sytuacji w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 21:42
- W sprawie Afganistanu inicjatywę mają Stany Zjednoczone, oczekujemy na ich stanowisko - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska "nie ucieka od solidarności" wobec swoich sojuszników, a sytuacja w Afganistanie "rozwija się dynamicznie".
rozwiń zwiń