X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ: na emocjonalne gesty ze strony Izraela będziemy reagować ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 00:57
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że Polska będzie reagować na kłamstwa i nie pozwoli na manipulowanie pamięcią ofiar Holocaustu.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: MSZ_RP/Twitter

We wpisie na Twitterze, nawiązującym do decyzji Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej izraelskiej misji w Warszawie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że Polska na "emocjonalne, nieuzasadnione gesty" będzie reagować "ze stoickim spokojem".

shutterstock_ flagi polska izrael 1200 free.jpg
"Rząd podejmie odpowiednie działania". MSZ krytykuje decyzję dyplomatyczną Izraela

Wiceszef dyplomacji w swoim tweecie zacytował wcześniejsze oświadczenie polskiego MSZ, w którym resort negatywnie ocenił decyzję Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji Izraela w Warszawie. "Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ zapowiedziało także, że rząd "podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych".

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk napisał, że dyplomacja "jest sztuką partnerskiego dialogu opartego na faktach". "Na emocjonalne, nieuzasadnione gesty będziemy reagować ze stoickim spokojem. Na kłamstwa będziemy reagować zdecydowanie stając w prawdzie i nie pozwalając na manipulowanie pamięcią ofiar Holocaustu" - podkreślił.

Wcześniej, w reakcji na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid poinformował, że nowy ambasador Izraela nie pojedzie do Warszawy. Dyplomata miał przybyć do Polski w najbliższych dniach. Charge d"affaires ambasady Izraela ma natychmiast wrócić do kraju na czas nieokreślony.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego

Minister Yair Lapid wezwał też pełniącego obowiązki ambasadora w Polsce Tala Bena Ari Yaalona na bezterminowe konsultacje do Izraela. Izraelskie MSZ rekomenduje ambasadorowi Polski w Izraelu, Markowi Magierowskiemu, który przebywa w kraju na urlopie, aby pozostał w Polsce.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczy zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Przepisy przyjęte przez Sejm przewidują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.

W uzasadnieniu swojej decyzji prezydent napisał, że zapoznał się także z treścią apeli pochodzących z zagranicy. "Ich autorzy często podnosili argument, jakoby nowa ustawa wymierzona była w szczególną grupę - w Żydów ocalałych z niemieckiej Zagłady. Jednoznacznie odrzucam tę retorykę i mówię to z całą mocą, nie tylko jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ale również jako osoba, dla której sprawy Zagłady, również z przyczyn osobistych, nigdy nie pozostawały obojętne. Łączenie tej ustawy z Zagładą budzi mój stanowczy sprzeciw" - pisał Andrzej Duda. Podkreślił, że Polska, która jest strażnikiem pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Żydach, nie pozwoli na instrumentalizowanie Zagłady do bieżących celów politycznych.

bartos

Czytaj także

"Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, gdzie Żydzi są bezpieczni". Prezydencki minister o nowelizacji k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 17:50
- Polska nie zgodzi się na instrumentalizowanie Zagłady. Jesteśmy przyjacielem Izraela, jednym z nielicznych krajów, gdzie Żydzi są bezpieczni - powiedział prezydencki minister Jakub Kumoch, pytany o podpis prezydenta pod nowelą Kodeksu postępowania administracyjnego.
rozwiń zwiń