X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Oszuści próbowali wyłudzać pieniądze metodą "na policjanta". Teraz trafili w ręce prawdziwych mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 19:33
Trzech mężczyzn zatrzymano w Gdyni, Krakowie i Katowicach w związku z oszustwami w Otwocku. Dwóch mężczyzn jest podejrzanych o to, że próbowali wyłudzić od dwóch seniorów ich oszczędności, czyli 100 tys. zł, a kolejny o to, że okradł emerytkę z prawie 30 tys. zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: sirtravelalot/shutterstock

- 45 i 39-latek są podejrzani o usiłowanie oszustwa "na policjanta". Dzięki czujności pracowników banku, którzy zawiadomili funkcjonariuszy o podejrzanych operacjach, dwóch seniorów nie utraciło oszczędności o łącznej kwocie 100 000 złotych. Natomiast jedna z emerytek padła ofiarą oszustwa 25-latka. Kobieta uwierzyła, że bierze udział w tajnej akcji i straciła 27 000 złotych - informuje KPP w Otwocku.

knf free 1200.jpg
"Ostrzegamy przed kolejnymi fałszywymi inwestycjami". Zobacz, które firmy trafiły na czarną listę KNF

Przekazanie gotówki

W pierwszym przypadku - jak wynika z relacji policji - do seniora zatelefonował mężczyzna. Podczas rozmowy poinformował go, że policja prowadzi działania ukierunkowane na zatrzymanie oszustów i poprosił o pomoc w ich zatrzymaniu. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. - Starszy mężczyzna gotów był wpłacić swoje oszczędności na wskazane przez oszusta konto i w tym celu udał się do banku, gdzie zlecił przelew. Jednak czujna pracownica placówki nabrała podejrzeń, co do realizowanej przez niego transakcji na kwotę 50 000 złotych. Zapytany przez nią, czy został zmuszony do wykonania przelewu, zaprzeczył. Wówczas pracownicy placówki poinformowali o swoich podejrzeniach funkcjonariuszy - przekazała policja.

W rozmowie z mundurowymi mężczyzna przyznał, że pieniądze przekazał na pomoc w zatrzymaniu zorganizowanej grupy przestępczej. Wtedy zlecony przez niego przelew został cofnięty i pieniądze wróciły na jego konto.

W podobny sposób została oszukana seniorka. Kobieta odebrała telefon od rzekomego funkcjonariusza, który tłumaczył, że jest na tropie przestępców posługujących się jej podrobionym dowodem osobistym. W związku z tym zaproponował, aby emerytka swoje oszczędności trzymane na kontach bankowych jak najszybciej wypłaciła i wpłaciła je na wskazane konto należące do funkcjonariusza policji, jeśli nie chce stracić tych pieniędzy.

Czytaj także:

Mężczyzna wywierał presję na pokrzywdzonej, a nawet groził jej konsekwencjami za odmowę współpracy. Ponadto zapewniał kobietę, że gotówka wróci na jej konto po zatrzymaniu sprawców. Tu po raz kolejny zdecydowana reakcja pracownika banku nie zawiodła. O całym zajściu została poinformowana policja, która przyjechała na miejscu, jeszcze przed wykonaniem przelewu, co uchroniło zaoszczędzone pieniądze kobiety.

Jednak jak informują funkcjonariusze, jedna emerytka przekazała fałszywemu policjantowi 27 000 złotych. - Mężczyzna przekonał seniorkę, że pieniądze zgromadzone na jej kontach bankowych są zagrożone. Dodał, że policja prowadzi działania mające na celu złapanie oszustów, którzy chcą wykraść jej oszczędności. Kobieta uwierzyła osobie podszywającej się pod policjanta i wpłaciła swoje oszczędności na rzekomo bezpieczne konto bankowe. Fałszywy policjant zapewniał seniorkę, że po zakończonych działaniach odzyska ona swoje oszczędności. Tak się nie stało. Fałszywy funkcjonariusz nie nawiązał z nią już ponownego kontaktu - przekazała komenda w Otwocku.

W związku z tymi sprawami policja w Otwocku podjęła działania, w ramach których zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 45, 39 i 25-lat w Gdyni, Krakowie i Katowicach. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił śledczym na przedstawienie im zarzutów dotyczących oszustwa. Sąd Rejonowy w Otwocku aresztował wszystkich trzech podejrzanych na trzy miesiące. Teraz grozi im od pół roku do ośmiu lat więzienia.

dz

Czytaj także

Hiszpania: 178 osób w rękach policji w związku z wyłudzeniem miliona euro od ubezpieczyciela

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 21:45
Policja krajowa Hiszpanii (Policia Nacional) zatrzymała 178 osób związanych z grupą przestępczą wyłudzającą pieniądze od państwowego ubezpieczyciela (Seguridad Social) - podał w sobotnim komunikacie wymiar ścigania tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwo metodą na kryptowaluty. 68-latek stracił 100 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 14:31
- 68-latek z Lęborka stracił blisko 100 tys. zł. Został oszukany na kryptowaluty. Oszust wypłacił z jego konta bankowego pieniądze, po tym jak uzyskał kod autoryzacyjny do transakcji - poinformowała lęborska policja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwo na wynajem. Jak się przed nim zabezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 06:52
W sieci pojawiają się oferty noclegów w fikcyjnych pensjonatach, apartamentach czy pokojach na terenie miejscowości turystycznych w całej Polsce. Co zrobić, by ustrzec się wynajęcia pensjonatu "widmo"? Jak ubiegać się o odszkodowanie w przypadku zamówienia takiego noclegu?
rozwiń zwiń