X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 20:30
Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji z dwiema poprawkami zgłoszonymi przez PiS oraz jedną poprawką Konfederacji. Ustawa trafi teraz do Senatu. W Sejmie za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Twitter/@KancelariaSejmu
  • Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego
  • Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie takim podmiotom, których siedziba jest w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru
  • Podczas debaty nad projektem poseł Marek Suski mówił, że nowelizacja ustawy o KRRiT ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń
  • Już po głosowaniach Marek Suski powiedział dziennikarzom, że w Senacie PiS chce jeszcze zgłosić poprawkę wyłączającą z nowych rozwiązań stacje nadające drogą satelitarną
  • Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ocenił, że senacka większość nie będzie chciała przyjąć poprawki autorstwa PiS, a całą propozycję noweli należy odrzucić

shutter stock szczepienie szczepionka 1200 free.jpg
Ochrona pracowników punktów szczepień. Pozytywna ocena sejmowej komisji zdrowia

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Posłuchaj
00:56 spec media.mp3 Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)

Zgodnie z projektem koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Doprecyzowanie prawa

Podczas debaty nad projektem poseł Marek Suski mówił, że nowelizacja ustawy o KRRiT ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń.

00:31 suski - w polskim prawie obowiazuje przepis .mp3 Marek Suski: w większości krajów demokratycznych rynek mediów jest rynkiem regulowanym (IAR)

Rzecznik rządu PiotrMüller przekonywał przed głosowaniem, że ustawa medialna nie stanowi ataku na wolność mediów w naszym kraju.

00:12 muller - .mp3 Piotr Müller: regulujemy przepisy w taki sposób, w jaki funkcjonują one np. w Austrii (IAR)

- Wprowadzamy zasady podobne do tych w innych krajach Unii Europejskiej. Mamy prawo do tego, by uregulować kwestie kapitałowe w sposób, jaki polski parlament uznaje za zasadny - mówił Piotr Müller. 

KRRiT 1200.jpg
Sejm przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2020 r.

Planowana poprawka w Senacie

Już po sejmowych głosowaniach poseł PiS Marek Suski zapowiedział dziennikarzom, że w Senacie PiS chce jeszcze zgłosić poprawkę wyłączającą z nowych rozwiązań stacje nadające drogą satelitarną. - Chodzi o to, że ci nadawcy, którzy mają koncesję i nadają przez satelitę, nie będą musieli spełnić warunku 49 proc. kapitału krajowego - powiedział Marek Suski. 

Odrzucenie zapowiadanej poprawki PiS, a także zanegowanie całego sejmowego projektu zapowiedział za to wiceszef PO Borys Budka.

00:09 budka - ustawa do kosza setka .mp3 Borys Budka: nowelizacja ustawy medialnej jest do kosza (IAR)

Wybór członków KRRiT

Sejm przyjął poprawkę Konfederacji, która zakłada, że Senat uchwałą wyrazi zgodę na powołanie członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu tego okresu oznacza wyrażenie zgody. Jeżeli Senat nie zgodzi się na powołanie, Sejm musi zaproponować inne osoby na członków KRRiT.

Według poprawki prezydent powołuje członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od uchwały Senatu wyrażającej zgodę na powołanie członków Krajowej Rady. Dotychczasowy członek Krajowej Rady pełni swoje obowiązku do czasu objęcia stanowiska przez nowego członka Krajowej Rady.

Czytaj także:

Poprawka proponowana przez Konfederację zakłada też, że członków państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Ewa Stankiewicz 1200.JPG
"To lobbing polityczno-gospodarczy". Ewa Stankiewicz o protestach dot. nowelizacji ustawy medialnej

Siedem miesięcy

Poprawka zgłoszona przez PiS zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

jbt/pb/fc

Czytaj także

"Polska doprecyzowuje przepisy". Andrzej R. Potocki o procedowaniu projektu zmian w ustawie o KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:15
- Nie chodzi o zabieranie wolności słowa i odbieranie swobody wypowiedzi, ale raczej o uregulowanie udziału kapitału zagranicznego w polskich mediach - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Druga taka okazja może się już nie zdarzyć". Kukiz o nowelizacji ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:53
- W naszym programie był i jest plan repolonizacji mediów. Druga taka okazja na to może się już nie zdarzyć, więc z niej korzystam, realizując w ten sposób jeden z punktów programowych Kukiz'15 - stwierdził Paweł Kukiz w kontekście projektu nowelizacji tzw. ustawy medialnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Projekt skierowano do dalszych prac w komisji

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 16:23
Poselski projekt nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe został skierowany przez Sejm do dalszych prac w komisjach sejmowych.
rozwiń zwiń