X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pisarz zapomniany. Prof. Urbanowski w PR24 o twórczości Stanisława Rembeka

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 09:31
- Rembek był pisarzem niemalże wegetującym na marginesie życia literackiego w okresie PRL. Lata powojenne zaciążyły na tym, że obecnie jest pisarzem właściwie zapomnianym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Gnatiuk

Norwid Narodowe Centrum Kultury domena publiczna free 1200.jpg
Twórczość Cypriana Kamila Norwida. Fert: nie można jej dosłownie tłumaczyć

Niedawno na rynku wydawniczym ukazały się trzy tomy "Dzieł zebranych" Stanisława Rembeka. Ich redaktorem jest prof. Maciej Urbanowski, badacz literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który na antenie Polskiego Radia 24 opowiedział o twórczości pisarza.

Literaturoznawca przyznał, że choć "w obiegu historycznoliterackim Rembek uchodzi za klasyka", to wśród większości Polaków jest całkowicie zapomniany.

Posłuchaj
22:49 _PR24_AAC 2021_08_09-23-36-17.mp3 Prof. Maciej Urbanowski o twórczości Stanisława Rembeka (Rozpruwacz kulturalny/PR24)

- Rembek był pisarzem niemalże wegetującym na marginesie życia literackiego w okresie PRL. Tolerowano go, ale wydawano bardzo skąpo, a książek sprzed 1939 r. w ogóle nie publikowano. Nie był też komentowany przez krytykę oficjalną, nie był uwzględniany w podręcznikach szkolnych - wyjaśnił prof. Urbanowski. - Właśnie lata powojenne zaciążyły na tym, że obecnie jest pisarzem właściwie przez wiele pokoleń zapomnianym - tłumaczył.

Rewizja polskiej historii

Jak powiedział prof. Urbanowski, "Rembek to wybitny kontynuator polskiej prozy nurtu realistycznego, prozy, która wnikliwie studiuje polską historię". - Reprezentuje ten sam nurt co Żeromski, czyli jest trochę rewizjonistycznym malarzem polskiej historii - opowiadał gość PR24. - Ponadto jest wybitnym psychologiem, który potrafi pokazywać swoich bohaterów w sytuacjach granicznych - dodał.

- To świetny pomysł, by w końcu uhonorować i w sposób staranny wydać Rembeka. Plan wydawniczy jest taki, aby w ciągu najbliższych trzech lat opublikować dziewięć tomów dzieł. W przyszłym roku pojawi się "Dziennik okupacyjny" Rembeka - zapowiedział literaturoznawca.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadził: Jakub Moroz

Gość: prof. Maciej Urbanowski

Data emisji: 09.08.2021

Godz. emisji: 23.36

kp

Czytaj także

"Wiele kwestii jest wciąż aktualnych i praktycznych". Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 11:01
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Stankiewicz, filozof, który mówił m.in. o percepcji filozofii stoickiej dzisiaj, a także o nowej książce pt. "Sztuka życia według stoików".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Polskie style narodowe 1890-1918". Dyrektor MNK: to dyskusja o historii nowoczesności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:00
- Zajmujemy się stylem narodowym dlatego, że to, moim zdaniem, jeden z fundamentów dyskusji o historii nowoczesności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie).
rozwiń zwiń