X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

27 dni krwawych walk. Upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Reduty PWPW

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 18:04
W Warszawie upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wytwórnia oraz budynek mieszkalny jej pracowników, które w czasie okupacji znajdowały się w rękach niemieckich, zostały zdobyte przez powstańców w drugim dniu zrywu - 2 sierpnia 1944 roku. Gmach utracono 28 sierpnia.
Uroczystość w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych
Uroczystość w Państwowej Wytwórni Papierów WartościowychFoto: PAP/Albert Zawada

Juliusz Kolesza 1200.jpg
Powstanie Warszawskie we wspomnieniach Juliusza Kuleszy ps. "Julek"

W uroczystości wzięli udział powstańcy warszawscy z rodzinami oraz przedstawiciele władz państwowych, którzy złożyli wieńce pod tablicami pamiątkowymi. Jak mówił Piotr Ciompa z zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, tegoroczne spotkanie poświęcono medykom w Powstaniu Warszawskim.

W czasie uroczystości podkreślano, że to podziękowanie dla tych, którzy bez broni walczyli o życie i zdrowie rannych powstańców i ludności cywilnej Warszawy. Piotr Ciompa przypomniał, że pod budynkiem PWPW znajdował się schron dla prezydenta Ignacego Mościckiego oraz szpital powstańczy, który został przez Niemców zlikwidowany, między innymi poprzez wrzucenie przez szyby wentylacyjne granatów. W ten sposób zamordowano rannych powstańców i osoby z personelu medycznego.


Posłuchaj
00:20 11223592_1.mp3 W Warszawie upamiętniono rocznicę zdobycia przez powstańców warszawskich Reduty PWPW (IAR)

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że w ostatnim czasie zintensyfikowały się dyskusje na temat tego, czy Powstanie Warszawskie miało sens. Krytycznie odniósł się do publikacji, które podważają sens powstańczej walki.

brok pasta 1200.jpg
Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

27 dni walk

Jak mówił Jan Józef Kasprzyk, to nie Armia Krajowa wydała wyrok śmierci na Warszawę i Polskę, a dwa państwa odpowiedzialne za wybuch drugiej wojny światowej: niemiecka III Rzesza i Związek Sowiecki. - Ten wyrok został wydany w 1939 roku. Wszystko, co później się działo, było wypełnieniem tego, co znajdowało się u podstaw diabelskiego paktu Hitler-Stalin - dodał.

W uroczystości uczestniczył jeden z obrońców gmachu, kapitan Juliusz Kulesza. Jak mówił, jest zaszczycony honorowaniem go jako jednego z żołnierzy Powstania Warszawskiego. - Moja największa zasługa polega na tym, że urodziłem się w odpowiednim momencie i miejscu. Gdybym nie był warszawiakiem albo urodził się 15 lat później, no to nie byłbym dzisiaj honorowany jako powstaniec warszawski - mówił.

W ciągu 27 dni walk o PWPW zginęło od 80 do 100 żołnierzy, gmach został zniszczony w 60 procentach, a maszyny i urządzenia - w 80 procentach.

pkur

Czytaj także

Premier: Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 21:55
- Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że po Powstaniu Warszawskim Polacy nie mogli dopuścić do tego, by Sowieci, którzy nas okupowali, "byli naszymi panami do końca świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyny dzień w roku, kiedy potrafimy się zjednoczyć". Paweł Kowal o obchodach Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:53
– Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego to jedyny dzień w roku, kiedy mimo wszystko, ciężka polska polityka trochę potrafi zelżeć, a z drugiej strony ludzie się integrują, mają poczucie jedności i głębsze poczucie tożsamości – powiedział w "Letnim salonie Trójki" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń