X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W przeciągu ostatnich 6 lat zarobki w Polsce wzrosły 42-48 proc.". Fogiel o podwyżkach dla polityków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:00
- Posłowie i samorządowcy byli jedyną grupą, która przy ogólnym wzroście wynagrodzeń w Polsce miała obniżone zarobki - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

W Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie prezydenta, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu i parlamentarzystów. W planach jest również ustawa o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów.

twitter sejm free 1200.jpg
Podwyżki dla prezydenta i samorządowców. Terlecki: projekt ustawy jest gotowy

Radosław Fogiel tłumaczył, że podniesiono tzw. mnożnik, od którego zależą pensje na kierowniczych stanowiskach w państwie. - O tym, że w stosunku do zakresu odpowiedzialności wiceministrowie zarabiają bardzo nieadekwatnie, mówiono już od dłuższego czasu - przyznał.

- W przeciągu ostatnich 6 lat zarobki w Polsce wzrosły 42-48 proc. Ten wzrost dla polityków jest nieco niższy - przyznał poseł PiS. Dodał, że przy okazji uzupełniona została 20-procentowa obniżka płac sprzed kilku lat. - Posłowie i samorządowcy byli jedyną grupą, która przy ogólnym wzroście wynagrodzeń w Polsce miała obniżone zarobki - podkreślił.

Jakość klasy politycznej

Poseł PiS pytany był o różnicowanie płac poszczególnych polityków w stosunku do odpowiedzialności i kontrowersje, jakie wzbudzają podwyżki. - Zdaję sobie sprawę z nie najlepszej sławy, jaką cieszą się szeroko pojęci politycy w społeczeństwie. A najczęściej jest to utożsamiane z posłami i senatorami - przyznał Fogiel. - Zdaję sobie sprawę z tego, że są posłowie, których się mniej lub bardziej ceni, ale jeśli chce się mieć wyższą jakość klasy politycznej, to trudno, żeby podchodzić do tego, że polityk powinien jeszcze dopłacać.

Duda kprp 1200
Prezydent: rozporządzenie o podwyżkach podpisane, to kwestia urealnienia wynagrodzeń

Fogiel powiedział również o kwestii posłów zawodowych i konieczności docenienia "specjalistów i ludzi, którzy się poświęcą wykonywanemu zawodowi, a nie będą tego robili z doskoku". Wicerzecznik PiS podkreślił, że w tej kadencji jest prawdopodobnie rekordowa liczba posłów niezawodowych, którzy na co dzień pracują głównie poza Sejmem.

Czytaj także:

W audycji mowa była także o kwestii zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Więcej w nagraniu rozmowy.

* * *

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Radosław Fogiel (PiS)

Data emisji: 02.08.2021

Godz.: 7.08

st

Czytaj także

Senator PiS nie poprze Funduszu Odbudowy. Król: trzeba było blokować wejście Polski do UE

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 13:30
- Unia Europejska ma swoje zalety i wady. Musielibyśmy jednak posiadać potencjał Szwajcarii lub Norwegii, by móc sobie pozwolić na funkcjonowanie poza Wspólnotą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Marek Król.
rozwiń zwiń