X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy". Kard. Nycz o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 00:01
- W czasie Powstania Warszawskiego Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy. Kapelani sprawowali msze św. i karmili powstańców Ciałem Pańskim - powiedział 1 sierpnia kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. polowej przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczy mszy świętej polowej
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczy mszy świętej polowejFoto: PAP/Mateusz Marek
Posłuchaj
00:24 Guzdek IAR.mp3 Arcybiskup Józef Guzdek podczas głównych uroczystości, które odbyły się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach (IAR)

Przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy w niedzielę wieczorem odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Po modlitwie międzyreligijnej w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania, Apelu Poległych i złożeniu wieńca przez delegacje przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" odbyła się msza św. polowa.

Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebrował administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek oraz kapelani ordynariatu polowego.

- Przychodzimy, aby dziękować Bogu za tę wielką ofiarę ich życia i wielkie świadectwo miłości do Warszawy i Ojczyzny, które dali w czasie tamtych pamiętnych dniach - powiedział w homilii kard. Nycz. Jak mówił, ważnym celem takich uroczyści jest przekazanie młodemu pokoleniu pamięci o historii i wartościach, o które walczono w Powstaniu Warszawskim. Dodał, że "pamięć o Powstaniu Warszawskich potrzebna jest nie tylko młodzieży, ale także współczesnemu pokoleniu dorosłych Polaków".

Czytaj także:

Zaznaczył, że Bóg, który stworzył człowieka, zawsze otacza go swoją opieką.

- W Starym Testamencie czytamy, jak Izraelitów, którzy wyszli z niewoli egipskiej, Bóg karmił na pustyni manną, która była zapowiedzią tego pokarmu, który dał nam Jezus Chrystus, czyli eucharystii – chleba, którym jest On sam. Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek karmi nas swoim ciałem, żeby budować mistyczne ciało, którym jest Kościół, którym my jesteśmy – powiedział kard. Nycz.

"Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy"

Podkreślił, że także "w czasie Powstania Warszawskiego Bóg nie opuścił walczących mieszkańców stolicy".

1200_Morawiecki_Forum.jpg
Premier: Powstanie Warszawskie nas ukształtowało, dało hart ducha i wolę walki

- W daniach powstańczych kapelani sprawowali eucharystie i udzielali komunii św. powstańcom, karmiąc ich Ciałem Pańskim - powiedział metropolita warszawski.

Jak dodał - wierzymy, że dziś są uczestnikami tej chwały i radości, których zapowiedzią jest każda eucharystia.

W modlitwie udział wzięli uczestnicy Powstania, m. in. Wanda Traczyk-Stawska, sanitariuszka, żołnierz Powstania Warszawskiego, honorowa obywatelka miasta stołecznego Warszawy.

Posłuchaj
00:18 Traczyk IAR.mp3 Wanda Traczyk-Stawska mówiła, że pamięć o poświęceniu poległych jest najważniejsza (IAR)

Uroczystości 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Mszę św. polową poprzedziła modlitwa międzyreligijna w intencji poległych żołnierzy i ofiar cywilnych powstania, której przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. Wraz z duchownymi Kościołów chrześcijańskich - majorem Tomaszem Paszko z prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego, bp. Marcinem Makulą, naczelnym kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, modlił się także rabin Yehoshua Ellis reprezentujący gminę żydowską w Warszawie oraz imam Ramil Khyrov z Muzułmańskiej Gminy w Bohonikach. Obecny był także premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy we wspólnych mogiłach pochowano ponad 100 tys. w większości bezimiennych cywilnych mieszkańców Warszawy oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji, którzy polegli w walkach, zostali zamordowani w masowych egzekucjach i spaleni podczas 63 dni Powstania Warszawskiego w różnych dzielnicach miasta. Pochowano tam także ponad 3,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r.

Czytaj także:

Na cmentarzu pochowane są m.in. ofiary rzezi cywilnej ludności Woli, dokonanej przez Niemców i towarzyszące im jednostki kolaboracyjne złożone z Rosjan, Ukraińców, Azerów i Turkmenów w pierwszych dniach powstania. Eksterminacja mieszkańców Woli trwała od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia. Ofiarami masowych egzekucji padło w tym czasie około 40 tys. osób w różnych punktach dzielnicy. Ciała ofiar palono. Rzeź zakończył rozkaz Hitlera, nakazujący wysyłanie tych, którzy przeżyli, do obozów koncentracyjnych lub do pracy przymusowej.

Posłuchaj
00:30 Duda IAR.mp3 Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary zamordowanych przez hitlerowców na warszawskiej Woli (IAR)

W 1973 r. w obrębie mogiły kryjącej prochy około 50 tys. osób wzniesiono pomnik "Polegli Niepokonani" autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiający rannego powstańca, który swoim ciałem osłania wyrwę w barykadzie.

Powstanie Warszawskie wybuchło 77 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku. Zryw przeciwko brutalnej niemieckiej okupacji trwał 63 dni.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców. Prawie 25 tysięcy zostało rannych, w tym ponad 6 tysięcy ciężko. Straty wśród osób cywilnych wyniosły około 180 tysięcy osób.

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających między innymi archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 r. bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

bf, jmo

Czytaj także

"Są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju". Jan Ołdakowski o powstańcach warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:05
- Wydaje mi się, że oni są świetnymi przewodnikami na czasy pokoju, bo mówią, że trzeba wymagać od siebie myślenia o innych, że trzeba się zajmować światem dookoła - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia". Dmitrowicz o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:03
- Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które kreuje i ustawia nas w patrzeniu na naszą historię XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Premier Mateusz Morawiecki porządkował groby powstańców

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 23:23
Premier Mateusz Morawiecki porządkował wraz z harcerzami groby powstańców warszawskich na cmentarzu wojennym w podstołecznych Laskach. Poinformował o tym w piątek na swoim profilu na Facebooku.
rozwiń zwiń