X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak uczczono niepodległościowy zryw Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 21:05
1 sierpnia 2021 r. mija dokładnie 77 lat od rozpoczęcia największej zbrojnej akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Zakończyły się liczne uroczystości upamiętniające powstańców warszawskich.
Uczestnicy Marszu Powstania Warszawskiego
Uczestnicy Marszu Powstania WarszawskiegoFoto: Attila Husejnow/Forum
powstanie serwis 1200.jpg
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających między innymi archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 r. bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

IAR/PAP/twitter.com
as/pb

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane z 77. rocznicą Powstania Warszawskiego:

21:03

Tym akcentem kończymy naszą relację. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami.

X Marsz Powstania Warszawskiego (zdj. Attila Husejnow/Forum) X Marsz Powstania Warszawskiego (zdj. Attila Husejnow/Forum)
20:51

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Rozpoczął się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki". Zachęcamy do słuchania i oglądania:

20:21

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Budynek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został podświetlony w biało-czerwonych barwach.

20:11

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

- Flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu - poinformował ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

20:09

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Koncertem pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich zakończył się X Marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przeszli z ronda Dmowskiego, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Podczas marszu było spokojnie, a policja zabezpieczała trasę.

Uczestnicy Marszu Powstania Warszawskiego 2021 (zdj. PAP/Wojciech Olkuśnik) Uczestnicy Marszu Powstania Warszawskiego 2021 (zdj. PAP/Wojciech Olkuśnik)
20:04

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Zakończył się Zlot Harcerski w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Nasze pojutrze". Harcerze z całego kraju wzięli udział w warsztatach, zajęciach artystycznych i grze miejskiej, a także w niedzielnych uroczystościach upamiętniających powstańców warszawskich.

19:49

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Hołd ofiarom Powstania Warszawskiego złożyli również wysocy rangą przedstawiciele Niemiec.

19:43

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

O godz. 20.30 rozpocznie się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki". Już teraz zapraszamy na transmisję koncertu, która będzie dostępna na stronie internetowej Polskiego Radia 24. Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych będzie przebiegało z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.

19:37

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

19:27
Msza święta w bazylice Mariackiej w Krakowie. W kraju trwają uroczystości w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (zdj. PAP/Art Service) Msza święta w bazylice Mariackiej w Krakowie. W kraju trwają uroczystości w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (zdj. PAP/Art Service)
19:23
Posłuchaj
00:59 11222052_1.mp3 Godzina "W" na wojskowych Powązkach - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
19:19

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Polonia z Rzymu i stołecznego włoskiego regionu Lacjum uczciła przypadającą w niedzielę 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości w podrzymskiej miejscowości Rocca di Papa przestawiono historię powstańczego zrywu.

19:10

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

19:08
Posłuchaj
00:22 11222076_2.mp3 Powstaniec Janusz Walendzik o pierwszym dniu walk o Warszawę (IAR)
18:50

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Z udziałem władz państwowych przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy 1 sierpnia rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu powstania. Na tym cmentarzu pochowano ponad 100 tys. osób, które zginęły podczas 63 dni walk w stolicy.

18:24

PAMIĘĆ I SZACUNEK

18:08

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W modlitwie za poległych uczestników zrywu niepodległościowego arcybiskup Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego mówił, że krzyże na mogiłach powstańców - "rycerzy wolności" - są "znakiem wartości najważniejszych i niezaprzeczalnych" - przypominają ewangeliczną prawdę, że "nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".

Posłuchaj
00:24 11222046_1.mp3 Abp Józef Guzdek: aby spłacić dług wdzięczności powstańcom, pamięć nie wystarczy - trzeba zrobić krok do ich zrozumienia (IAR)
18:05

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Trwają oficjalne uroczystości w związku z 77. rocznicą powstania.

17:57
Marsz Milczenia '44 w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zdj. PAP/Tomasz Gzell) Marsz Milczenia '44 w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (zdj. PAP/Tomasz Gzell)
17:47

GODZINA "W"

17:40
Posłuchaj
00:56 11222019_1.mp3 Tysiące ludzi oddały hołd powstańcom warszawskim - relacja Przemysława Lisa (IAR)
17:39

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Przy grobie Barbary Nazdrowicz "Wiewiórki" i przy pomniku Powstańców Warszawskich mieszkańcy Łodzi uczcili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, w godzinie "W", w całym mieście na minutę włączono syreny alarmowe.

17:32

GODZINA "W"

17:30

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W godzinę "W" przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.

17:18

GODZINA "W"

17:11

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Piłkarze Cracovii oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego

17:08

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO


17:07

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W całej Warszawie wybrzmiała godzina "W". Miasto zamilkło, stanęła komunikacja miejska, ludzie i ruch na ulicach. Odpalono race, a na Wiśle przepłynął specjalny rejs, którego uczestnicy oddali hołd wszystkim, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. 


16:53

UROCZYSTOŚCI

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddali także Żołnierze Obrony Terytorialnej. 

16:49

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Godzina "W" na Rondzie Dmowskiego

16:48

POWSTAŃCY

Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego - wspomnienia Krystyny Markowskiej ps. „Biedronka”

16:38

77. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

O godz. 17:00, czyli w godzinę "W" w całej Warszawie zawyją syreny, zatrzyma się komunikacja miejska, samochody, ludzie. Przez minutę oddany zostanie hołd wszystkich poległym w Powstaniu Warszawskim. 

Jak co roku, najwięcej osób spodziewanych jest na Rondzie Dmowskiego, w samym centrum stolicy. 

Na Wiśle zapowiedziany jest symboliczny rejs różnego rodzaju wodnych pojazdów: motorówek, kajaków, statków. Odpalone zostaną race - w ten sposób uczestnicy rejsu oddadzą hołd. 

16:30

PAMIĘĆ

Nie możemy o nich zapomnieć. Nie możemy zapomnieć o naszej historii. Musimy pamiętać i uczyć o tym młode pokolenia. Żeby już nigdy to się nie powtórzyło… - napisał na Twitterze Maciej Pawlak Rzecznik Praw Dziecka.

16:24

POWSTANIE WARSZAWSKIE

- Nie mówcie do nas "bohaterowie", tylko bierzcie przykład, który będzie wam służyć - tak w 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego mówią do kolejnych pokoleń żołnierze Armii Krajowej. W Warszawie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK uczczono 77. rocznicę niepodległościowego zrywu stolicy.

Apel do młodych wygłosiła pełniąca obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Stanek. Jak podkreśliła, młodzi są bliscy sercu weteranów.

Posłuchaj
00:27 11221833_2.mp3 Żołnierze Armii Krajowej do młodego pokolenia: łączy nas koleżeństwo i wspólna służba dla Polski (IAR)
16:11

PAMIĘĆ

Hołd Powstańcom Warszawy oddali przedstawiciele ambasady Kanady w Polsce.

15:54

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Prezes IPN Karol Nawrocki: przykład powstania warszawskiego pokazuje, jak polska stolica promieniuje na całą Polskę i jak wspomnienie o bohaterach powstania, którzy są głęboko w naszej narodowej świadomości, uczy kolejne pokolenia.

15:44

PAMIĘĆ

Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Kolonii w Niemczech oddał hołd Powstańcom Warszawy.

15:34

POWSTAŃCY

- To było właściwie jednomyślne, to była wola narodu, można powiedzieć, wola ludności stolicy, żeby wreszcie wystąpić zbrojnie przeciwko Niemcom, którzy wówczas wyraźnie przegrywali wojnę " - mówił były żołnierz AK major Jakub Nowakowski, pseudonim "Tomek".

15:24

PAMIĘĆ

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd pomordowanym na warszawskiej Woli.

15:03

UROCZYSTOŚCI

Wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski złożył kwiaty w imieniu marszałek Sejmu na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.

14:51

PAMIĘĆ

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke upamiętniła szpitale polowe. - Dziękuję warszawskim powstańcom, lekarzom, pielęgniarkom i sanitariuszkom - powiedziała w niedzielę minister Janke.

- Każde takie miejsce to historia ludzi niezwykłych, niezłomnych, którzy odrzucili egoizm i oddali siebie wspólnej sprawie. Walczyli i pomagali rannym, narażając własne życie. Składam im hołd" - powiedziała w niedzielę minister Bogna Janke. "Dziękuję warszawskim powstańcom, lekarzom, pielęgniarkom i sanitariuszkom - dodała.

14:41

PAMIĘĆ

"Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, Warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie. 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie i w całej Polsce, oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

14:35

PAMIĘĆ

Minister Erja-Outi Heino złożyła kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” - przekazała na Twitterze ambasada Finlandii w Polsce.

14:30

POWSTANIE WARSZAWSKIE

"Magda" - niemiecki czołg średni Panther, przejęty i użyty bojowo przez powstańców warszawskich.

14:21

UROCZYSTOŚCI

- Kiedy mówimy o Powstaniu Warszawskim, to trzeba jasno i mocno powiedzieć: ten bilans całościowy jest dodatni; było warto, bo pewnie nie byłoby wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo, nie tamta krew, tamto poświęcenie - podkreślał w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że 1 sierpnia to dzień wyjątkowy dla wszystkich Polaków. - To dzień pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego, o tych, którzy nie wahali się stanąć do walki, chciałby się powiedzieć - z bronią w ręku, ale prawda jest taka, że w większości przypadków nie mieli broni - mówił prezydent.

14:10

PAMIĘĆ

Piłkarze Widzewa Łódź i Sandecji Nowy Sącz podczas meczu 1. Ligii wraz z kibicami, uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim.

13:57

POWSTANIE WARSZAWSKIE 

Replika słynnego bombowca Liberator B-24, który zrzucał zaopatrzenie dla walczącej Warszawy, znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

13:50

UROCZYSTOŚCI

- To oni stworzyli podwaliny pod późniejsze zmiany, które sprawiły, że dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce - powiedziała w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, oddając hołd warszawskim powstańcom w 77. rocznicę wybuchu walk o stolicę.

Zaznaczyła, że 1 sierpnia to dzień eksplozji patriotyzmu nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. - Zawsze 1 sierpnia o godz. 17 zatrzymywaliśmy się i zawsze pamiętaliśmy o powstańcach, o ludności cywilnej, która poniosła tak olbrzymie straty - powiedziała.

Podkreśliła, że bardzo się cieszy, iż powstańcy, którzy przez wiele lat po wojnie byli zapomniani, spotykają się dziś z przejawami szacunku, że "można oddawać im honor, cześć i pamięć". Dodała, że to oni stworzyli podwaliny pod późniejsze zmiany, które sprawiły, że dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

13:44

PAMIĘĆ

Uroczystości upamiętniające powstańców odbywają się także poza Warszawą. Przedstawiciele władz Legionowa złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Warszawy.

13:36

POWSTANIE WARSZAWSKIE

W parku Dreszera w dniu zrywu kwadrans przed godziną "W" był Władysław Pośnik, który miał wówczas 15 lat. Jak opowiada, nie wiedział o tym, że za chwilę zacznie się strzelanina. Do parku przyszedł z kolegami, żeby wykąpać się w basenie przeciwpożarowym. Do walki o stolicę dołączył 3 sierpnia jako sanitariusz.

Posłuchaj
00:15 11221637_1.mp3 Powstańcy o walkach na Mokotowie (IAR)
13:16

POWSTAŃCY

"Zakochałem się w tym miejscu", "dla nas to jest zbawienie, że istnieje", "to mój drugi dom" - mówią reporterowi portalu PolskieRadio24.pl podopieczni Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, który znajduje się na Muranowie. Poczuj niezwykłą energię tego miejsca.

CZYTAJ: >>Radością życia i historiami dzielą się z młodszymi. Dom Powstańców na Muranowie łączy pokolenia<<

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich
12:57

PAMIĘĆ

W 77. rocznicę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, w godzinę "W", (o godz. 17:00) - w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się koncert „Artyści na barykadach”. To swoisty hołd dla artystów, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, takich jak Hanna Brzezińska, Mira Zimińska oraz Mieczysław Fogg. 

12:43

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Archiwalne dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 31 lipca 1944 dot. pogody, w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Dane z 1 sierpnia zostały utracone. 

12:35

PAMIĘĆ

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła kwiaty przed dzwonem "Monter" poświęconym pamięci gen. bryg. Antoniego Chruściela oraz przed tablicą poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

12:28

POWSTANIE WARSZAWSKIE 

Sportretowany to "Antek Rozpylacz", który poległ 8 sierpnia 1944 roku, choć jak twierdzili koledzy z batalionu "nam się wydawało, kto jak kto, ale jemu w życiu się nic nie może stać".

12:17

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że w wielu miejscach w stolicy spoczywają ofiary komunistycznego terroru mające doświadczenie Powstania Warszawskiego.

- Na samej powązkowskiej Łączce mamy ponad 20 uczestników powstania. W każdym z miejsc, gdzie pracujemy w Warszawie, grzebani byli ci uśmiercani przez Urząd Bezpieczeństwa, z których część miała za sobą przeszłość w szeregach AK, walcząc w Powstaniu Warszawskim - podkreślił.

Wiceszef IPN nie wykluczył, że uczestnicy Powstania Warszawskiego mogą spoczywać na terenie dawnej katowni NKWD/UB "Toledo" przy ulicy Namysłowskiej. To tam Instytut prowadzi obecnie poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Według profesora Szwagrzyka szczątki powstańców mogą być także na terenie cmentarza przy ulicy Wałbrzyskiej.

12:07

PAMIĘĆ

"Dzięki Powstaniu istniejemy, a kolejne pokolenia mają szansę na rozwój i dobre życie. Ale Powstanie przypomina nam też, że nikt nie zwalnia nas z odpowiedzialności za Polskę" - napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

11:46

PAMIĘĆ

"Oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!" - napisali w niedzielę na Twitterze przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

1 sierpnia 1944 roku Polacy stanęli do heroicznej walki o ukochane miasto i ojczyznę. Razem z żołnierzami z Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu pod przewodnictwem Armii USA oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!".

11:38

UROCZYSTOŚCI

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka.

11:29

UROCZYSTOŚCI

Złożeniem kwiatów przed tablicą na gmachu przy ul. Filtrowej w Warszawie, gdzie 31 lipca 1944 r. komendant warszawskiego Okręgu AK płk Antoni Chruściel ps. Monter podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, zainaugurowano w niedzielę obchody 77. rocznicy wybuchu walk o stolicę.

Tablica na ścianie budynku przy ul. Filtrowej 68 upamiętnia przekazanie przez płk. Chruściela ps. Monter 31 lipca ok. godz. 19 zaszyfrowanej wiadomości o godzinie "W". "Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów (...). Nakazuję »W« dnia 1.8. godzina 17. Adres m.p. Okręgu: Jasna nr 22 m. 20 czynny od godziny »W«. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować" – rozkazywał komendant warszawskiego Okręgu AK. 

Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. dypl. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. dypl. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego
11:18

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk powiedział, że powstańcy warszawscy byli pokoleniem wychowanym w umiłowaniu suwerennej Rzeczpospolitej.

Posłuchaj
00:27 11221459_1.mp3 Jan Kasprzyk: Powstańcy byli pokoleniem wychowanym w umiłowaniu suwerennej Rzeczpospolitej (IAR)
11:03

UROCZYSTOŚCI

Przed pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" wartę honorową wystawili żołnierze Pułku Ochrony Garnizonu Warszawa.

10:58

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Obraz najwyższego budynku przedwojennej Warszawy trzykrotnie stawał się symbolem walczącej stolicy: pierwszego dnia zrywu, kiedy na jego szczycie zawisła polska flaga był symbolem tryumfu, 28 września, kiedy uderzył w niego pocisk uwieczniony na zdjęciu, stał się symbolem walki, po wojnie jego szkielet obrazował zniszczenia niegdyś pięknego miasta.

CZYTAJ: >>Powstanie Warszawskie. Pierwszego dnia zrywu biało-czerwona flaga zawisła na Prudentialu<<

Widok na Prudential w czasie okupacji Widok na Prudential w czasie okupacji
10:49

POWSTANIE WARSZAWSKIE

- Kiedy na szczycie Prudentialu zobaczyłem łopocący biało-czerwony sztandar, czegoś takiego nigdy potem nie przeżyłem. Łopotała biało-czerwona flaga, na urągowisko Niemcom - powiedział Tadeusz Jarosz.

10:39

UROCZYSTOŚCI

Tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", ponownie - jak w ubiegłym roku - będzie dostępny dla osób głuchych. A czy każdy z nas wie, jak zachować się w towarzystwie osoby niesłyszącej?

10:27

POWSTANIE WARSZAWSKIE

- Byliśmy gotowi na wszystko" - mówi Irena Paśnik pseudonim "Irka". "Cudownie było. Mieliśmy namiastkę wolności, nie zdając sobie sprawy z tego, co nas czeka. Nie żałujemy niczego i mogę to powiedzieć w imieniu wszystkich, nie żałujemy - powiedziała Irena Paśnik.

10:22

UROCZYSTOŚCI

Przed pomnikiem zameldował się łącznik Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały z 4. Obwodu AK Warszawa-Ochota, łącznik ze zgrupowania Reduta Kaliska.

Posłuchaj
00:33 11221477_1.mp3 Warszawa: uroczystość przy pomniku A. Chruściela Montera (IAR)
10:17

UROCZYSTOŚCI 

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystościach na placu Krasińskich (31.07). Uczestniczył w polowej mszy świętej w intencji Poległych Powstańców, ich dowódców oraz ludności cywilnej oraz złożył wieniec pod pomnikiem Powstańców.

10:09

POWSTANIE WARSZAWSKIE

- Powstanie było próbą oswobodzenia stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej nacierającej ze wschodu. Dowództwo Armii Krajowej jak i sami warszawiacy mogli sądzić, że Niemcy są już pokonani. Od 1943 roku przez stolicę wycofywały się oddziały niemieckie, które zostały rozbite przez Sowietów. Ponadto latem 1944 roku słychać było odgłosy frontu i zdawało się, że Sowieci lada dzień przekroczą Wisłę i wkroczą do Warszawy - mówi Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur".

- Kiedy zobaczyliśmy pokrwawionych Niemców, już nie w takich eleganckich mundurach, oraz jak usłyszeliśmy wyraźnie odgłosy armat ze wschodu, to chcieliśmy jak najszybciej chwycić za broń" - powiedział powstaniec.

10:01

PAMIĘĆ

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego placówki dyplomatyczne Niemiec w Polsce "na znak głębokiego bólu i wstydu" opuściły flagi.

09:54

POWSTANIE WARSZAWSKIE

- On miał doskonały zmysł zrobienia zdjęcia w odpowiednim momencie - mówi Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego, które dokonało digitalizacji 300 fotografii "Broka".

Fotografie Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" wpłynęły na zmianę postrzegania Powstania Warszawskiego. Zamiast krwi i gruzów najważniejsi stali się ludzie.

CZYTAJ: >>Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"<<

Eugeniusz Lokajski ps. "Brok" i jego fotografia przedstawiająca płonący budynek PAST-y Eugeniusz Lokajski ps. "Brok" i jego fotografia przedstawiająca płonący budynek PAST-y
09:44

UROCZYSTOŚCI

O godz. 10.30 odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców na Woli. Park Powstańców Warszawy

09:38

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dzisiejszych uroczystościach w Warszawie. W swoim wpisie na Twitterze zachęcił także, że oddania hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego.

09:30

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i było częścią operacji militarnej Armii Krajowej o kryptonimie "Burza". Wybuch powstania zaplanowano na godzinę 17:00, którą określono, jako godzinę "W". Decyzję o rozpoczęciu walk wydał dowódca AK generał Tadeusz Komorowski pseudonim "Bór". Powstanie trwało 63 dni. Zakończyło się 2 października 1944 roku.

***

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Poległo około 3,5 tysiąca żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej wynosiły około 180 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które na rozkaz Hitlera, zostało niemal całkowicie zburzone.

Czytaj także

"O 17.00 zawyją syreny". Uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:54
Od rana do późnych godzin w różnych częściach Warszawy będą się odbywać uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: bez poświęcenia nie byłoby wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 12:32
- Rzeczypospolita, nawet podeptana przez wroga, nawet pobita, za każdym razem podnosi się niezłomnością nas wszystkich - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia po złożeniu wieńca przed fragmentem muru fabryki J. Franaszka. To właśnie tam Niemcy mordowali Polaków podczas Rzezi Woli.
rozwiń zwiń