"Stolica nigdy nie pozwoliła, by niemiecki okupant czuł się tutaj gospodarzem". Premier o Powstaniu Warszawskim

2021-08-01, 00:38

"Stolica nigdy nie pozwoliła, by niemiecki okupant czuł się tutaj gospodarzem". Premier o Powstaniu Warszawskim
Od prawej: przewodnicząca rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, premier Mateusz Morawiecki i Zbigniew Wiesław Rylski "Brzoza" podczas uroczystej mszy świętej polowej, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że "stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się w niej gospodarzem". W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, Warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie" - napisał szef rządu na Facebooku.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: chylimy czoło przed poległymi i pomordowanymi w Powstaniu Warszawskim

Dodał, że każdego roku, 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie i w całej Polsce, oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego na pamiątkę faktu, że "stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem".

Premier podkreślił, że "Bohaterskie Miasto przez 63 dni stawiało opór silniejszemu i doskonale uzbrojonemu niemieckiemu najeźdźcy", a "Powstańcy prowadzili nierówny bój, nie tylko w sensie militarnym".

"Musieli stawić czoła totalitarnym ideologiom, które nad głowami bohaterskiego miasta, zawarły niepisany pakt przeciwko stolicy Polski. Jego celem było unicestwienie miasta. Miasto legło w gruzach. Polacy jednak odbudowali swoją stolicę" - napisał Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Premier nawiązał też do planów odbudowy Pałacu Saskiego. "Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że Warszawa odzyskuje blask godny europejskiego państwa. Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców" - przypomniał. 

Zaznaczył, że "inicjatywa odbudowy została podjęta po raz pierwszy w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego". "Odbudujemy zniszczone obiekty nie po to, aby zapomnieć o naszej tragicznej przeszłości, ale by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii. To miejsce ma szanse stać się sercem stolicy Polski, bijącym w rytmie wielkich przemian gospodarczo-społecznych naszego pięknego kraju" - dodał premier.

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej