X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 21:27
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego i złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.
Andrzej Duda
Andrzej Duda Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

1 sierpnia przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Czytaj także:
1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: chylimy czoło przed poległymi i pomordowanymi w Powstaniu Warszawskim

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:59 11220828_1 (1).mp3 Uroczystości w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacja Karola Surówki (IAR)

Uroczystości

Hołd powstańcom oddali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Politycy złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie.

Czytaj także:
powstanie ilustracja forum 1200 .jpg
"Musiałem przygotować przeprawę, z bronią". Kpt. Feliks Waśkiewicz "Czarny" wspomina Powstanie Warszawskie

Wieńce pod Pomnikiem złożyli także: w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, w imieniu marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego i przedstawiciele organizacji kombatanckich, oraz goszczący na uroczystościach, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami.

1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

jbt

Czytaj także

77. rocznica Powstania Warszawskiego. Znamy program obchodów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:30
Tegoroczny program obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego został rozplanowany na ponad dwa tygodnie. Wśród wydarzeń znalazły się m.in. wernisaż wystawy "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę", zlot harcerski, a także spotkanie powstańców z udziałem prezydentów Polski i Warszawy. Jak co roku, na Mokotowie zapłonie także Znicz Pamięci, który będzie płonął 63 dni - tyle, ile trwało powstanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: nie byłoby suwerennej Polski bez bohaterstwa powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 12:00
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie byłoby wolnej i suwerennej Polski bez bohaterstwa powstańców warszawskich. Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent spotkał się z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń