X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Guzdek: mieszkańcy walczącej Warszawy pozostali wierni prawu miłości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 19:00
- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną. Gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości - mówił na pl. Krasińskich w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek podczas mszy polowej z udziałem władz.
Biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczy mszy świętej polowej przy Pomniku Powstania Warszawskiego
Biskup polowy WP Józef Guzdek przewodniczy mszy świętej polowej przy Pomniku Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Eucharystia odbyła się w sobotę na stołecznym placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Mszy przewodniczył administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek. Koncelebrowali ją ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Bohateron statuetka free 1200.jpg
Wyślij kartkę Powstańcom Warszawskim. Polskie Radio wspiera akcję BohaterON - włącz historię!

W liturgii wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

Walka na dwóch frontach

W homilii abp Guzdek podkreślił, że "w niezłomnej stolicy toczyła się walka na dwóch frontach; walka fizyczna z bronią w ręku i walka duchowa – wewnętrzne zmaganie się z samym sobą, aby w tym morzu zła i nienawiści pozostać dobrym człowiekiem".

Jak dodał, w czasie "gdy Niemcy zgotowali piekło mieszkańcom walczącej Warszawy, nie zabrakło ludzi, którzy do końca pozostali wierni prawu miłości – nawet miłości nieprzyjaciół".


Posłuchaj
00:30 aguzdek.mp3 Arcybiskup Józef Guzdek: nie zabrakło ludzi do końca wiernych prawu miłości (IAR)

 

- Nieśli oni pomoc, pielęgnowali chorych i rannych – postępowali zgodnie z nauczaniem Jezusa: "Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie" – powiedział administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Nade wszystko człowiek

natomuzeum 1200.jpg
Żołnierze NATO z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. "To lekcja polskiej historii"

Jako przykład wskazał śp. ppor. Wandę Zalewską-Zdun, ps. "Rawicz", która służyła jako sanitariuszka na Żoliborzu w II Obwodzie "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej niosąc pomoc wszystkim bez wyjątku, także rannym Niemcom.

- Ta wówczas młoda, szlachetna dziewczyna wypełniała powołanie pielęgniarki, bo była przekonana, że na polu bitwy jest wróg, zaś ranny żołnierz to nade wszystko człowiek – powiedział abp Guzdek. Dodał, że "podobnie jak wielu lekarzy, sanitariuszy i pielęgniarek, pośród okrucieństw wojny, zdała ona egzamin z najtrudniejszej miłości, chrześcijańskiej: miłości nieprzyjaciół".

- To pozwala wierzyć, że nawet w krańcowo trudnych warunkach próby i prześladowań, można zachować się godnie i ocalić swoje człowieczeństwo – mówił hierarcha.

Moralne zwycięstwo

Abp Guzdek wyraził jednocześnie wdzięczność powstańcom za ich heroizm walki z bronią w ręku oraz poświęcenie w walce o wolność.

- Ważne jest każde wasze słowo, każda rada oraz wezwanie do współpracy i budowania wspólnoty w trosce o rozwój i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Gloria Victis – chwała zwyciężonym, lecz niepokonanym - zaznaczył.

powstanie warszawskie 1200.jpg
"Niemcy byli zaskoczeni skalą i gwałtownością zrywu". Brytyjski historyk o Powstaniu Warszawskim

Wskazał, że "największym moralnym zwycięstwem jest uwolnienie się od nienawiści i chęci odwetu".

- Trzeba zwycięstwa nie tylko na wojnie, ale i nad wojną – podkreślił hierarcha. - Z tego miejsca zroszonego powstańczą krwią rozlega się apel: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" - mówił.

Rocznicowe uroczystości

Oficjalne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zainaugurowało 29 lipca wmurowano kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

W piątek 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi. Prezydent wręczył uczestnikom powstania ordery i odznaczenia państwowe.

Powstanie Warszawskie 1200.jpg
77 lat temu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie

Bilans powstania

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

fc

Czytaj także

Nie żyje sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Wanda Zalewska-Zdun miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 17:58
Zmarła sanitariuszka Powstania Warszawskiego podporucznik Wanda Zalewska-Zdun pseudonim "Rawicz". Była żołnierzem II Obwodu "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Miała 94 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z większych sukcesów Powstania Warszawskiego". Upamiętniono zdobycie "Małej Pasty"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 14:46
Na warszawskiej Pradze upamiętniono wydarzenia z okresu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed "Małą Pastą", budynkiem należącym do Centrali Telefonicznej.
rozwiń zwiń