X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad 17,3 mln Polaków w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 07:37
W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 34,2 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest 17,3 mln osób - wynika z ostatnich danych rządowych. Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał w piątek, że do tej pory na promocję szczepień wydano ponad miliard złotych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Adderly

dworczyk 1200 pap (1).jpg
Będą dwa nowe programy dotyczące szczepień. Szef KPRM podał szczegóły

Z piątkowego raportu szczepień wynika, że wykonano dotąd dokładnie 34 221 338 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwoma dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest 17 316 491 osób.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 161 555 dawek. Zgłoszono 13 807 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Łącznie do Polski dotarło 46 170 230 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów wynosi 36 563 265.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek ponownie zaapelował o szczepienie się przeciw COVID-19. Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier zwracał uwagę, że w ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków dziennie zakażeń koronawirusem, zajętych łóżek w szpitalach mamy około 300, z kolei w użyciu jest około 40 respiratorów.

Apel premiera

- Zdaję sobie sprawę z tego, że te liczby po prawie półtora roku walki z koronawirusem nie robią wrażenia na większości Polaków - powiedział Morawiecki, zwracając uwagę, że często przewaga nad COVID-19 okazywała się krótkotrwała i krucha.

Morawiecki wskazywał, że ofiarami koronawirusa w ogromnej większości padają ludzie niezaszczepieni. - To jest 99 proc. najbardziej dramatycznych przypadków. Trudno o lepszy dowód na to, jakim remedium faktycznie są szczepionki - podkreślił szef rządu.

Premier zwrócił się także do przeciwników szczepień o zaprzestanie kampanii fake newsów i agresji. Zaznaczył, że osoba niezaszczepiona może zakazić kogoś innego i "może w efekcie końcowym doprowadzić do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób".

szczepienia 1200 forum (1).jpg
Czy nawoływanie do rozsądku przyniesie efekt? Dramatycznie niski poziom wyszczepienia

Premier stwierdził też, że rządowe kampanie na rzecz szczepień okazały się skuteczne i dziś około 70 proc. Polaków jest gotowych się zaszczepić, a w listopadzie ub.r. było to poniżej 30 proc.

Morawiecki wskazywał, że zostały przekroczone założenia sprzed kilku miesięcy, dotyczące liczby wykonanych szczepień. Jak mówił, zakładano, że będzie to do końca czerwca 20 mln wykonanych szczepień, a ostatecznie do końca czerwca było to około 30 mln wykonanych szczepień.

Szef rządu zwrócił uwagę, że kontynuowanie szczepień może pozwolić – w razie IV fali – na uniknięcie ryzyka zamykania znowu jakiejś części gospodarki.

Nowe programy zachęcające do szczepień

Z kolei szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na tej samej konferencji zapowiedział, że zostaną uruchomione dwa duże programy mające na celu zachęcić Polaków do szczepień. Pierwszy to "Rosnąca odporność", który dotyczyć będzie samorządów.

- Trzy gminy w każdym powiecie, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio milion złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tys. złotych za trzecie miejsce - powiedział Dworczyk.

Drugi program – jak wskazał – dotyczyć będzie objazdowych punktów szczepień. - Zostaną uruchomione takie mobilne punkty, które będą jeździły po tych gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom być może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień - wyjaśnił szef KPRM.

Dodał, że do tej pory na promocję i akcję szczepień wydano ponad miliard złotych.

Akcja edukacyjna w szkołach

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek na piątkowej konferencji prasowej zapowiedziała, że w ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami i spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online z udziałem przedstawicieli podmiotu leczniczego, adresowane do dyrektorów szkół na temat programu szczepień nastolatków.

Machałek przekazała, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to filmiki na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, dostosowane do wieku uczniów, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MZ i GIS, konsultowane z Radą Medyczną.

Wiceminister podała, że z 25 proc. dzieci i młodzieży od 12 do 18 lat jest już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. Wśród starszych uczniów – w wieku 17-18 lat – zaszczepionych jest około 40 proc.

MEiN szacuje, że zaszczepionych przeciw COVID-19 jest też około 70 proc. nauczycieli.

kp

Czytaj także

Liczba nowych zakażeń wciąż rośnie. Raport Ministerstwa Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:33
Mamy 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: wariant Delta staje się w Polsce dominujący

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 11:03
- Wariant Delta koronawirus ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu ostatniego miesiąca i 80 proc. w tym tygodniu - powiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.
rozwiń zwiń