X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 7 procent PKB. Rząd przyjął projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 20:00
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 procent PKB. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo około 83 miliardów złotych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Adam Warżawa

rada ministrów posiedzenie free tt twitter 1200.jpg
Posiedzenie rządu. Wśród tematów ochrona zdrowia, małe Centra Nauki Kopernik

Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia jest elementem Polskiego Ładu. - Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7% PKB przyjęty przez Radę Ministrów - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zgodnie z tym programem dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie oraz na wynagrodzenia kadr medycznych.

Ponadto - jak wskazano w projekcie - istnieje również pilna potrzeba zapewnienia stabilnych warunków funkcjonowania szpitali w okresie epidemii i zapewnienia dostępu do świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy w 2022 roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosą 5,75 procent PKB, czyli około 133,5 miliardów złotych. Wedle obowiązujących przepisów do tego sektora trafiłoby 128,9 miliarda złotych.

W 2023 roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 procent PKB, czyli około 147,9 miliarda złotych. Zgodnie z obowiązującą ustawą byłyby to 143 miliardy złotych.

6,2 procent PKB trafi do sektora ochrony zdrowia w 2024 roku, czyli 134,1 miliarda złotych. W świetle obowiązujących przepisów, do tego sektora trafiłoby 128,9 miliarda złotych.

W 2025 roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6,5 procent PKB, czyli około 180,1 miliarda złotych. Zgodnie z obowiązującą ustawą byłyby to 166,3 miliarda złotych.

W 2026 roku nakłady na ochronę zdrowia osiągną 6,8 procent PKB, to oznacza 198,6 miliarda złotych. Dotychczasowe przepisy, przewidywały finansowanie ochrony zdrowia na poziomie 175,3 miliarda złotych

W 2027 roku nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 miliardów złotych, czyli 7 procent PKB.

Rozszerzenie uprawnień ministra zdrowia

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany rozszerzające uprawnienia ministra zdrowia związane z przekazywaniem dotacji Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Oznacza to, że minister zdrowia będzie mógł przenosić środki do NFZ poza ustalonym budżetem rocznym w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego oraz oszczędności w bieżącym roku.

Ponadto z jednostek samorządu terytorialnego zostanie zdjęty obowiązek pokrycia strat samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Jednocześnie nowelizacja ustawy pozostawi możliwość przekazania środków finansowych samodzielnemu publicznemu zakładowi na ten cel.

Teraz projekt trafi do Sejmu.

IAR/in./

Czytaj także

Premier: Polski Ład ma spowodować, że ludzie będą wracać do kraju

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 20:23
 - Polski Ład ma spowodować, że ludzie, którzy wyjechali z Polski, będą do niej wracać - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ostatnie lata pokazują, że wyjście z pułapki średniego rozwoju jest możliwe.
rozwiń zwiń