Nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 7 procent PKB. Rząd przyjął projekt ustawy

2021-07-30, 20:00

Nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 7 procent PKB. Rząd przyjął projekt ustawy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Adam Warżawa

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 procent PKB. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo około 83 miliardów złotych.


Powiązany Artykuł

rada ministrów posiedzenie free tt twitter 1200.jpg
Posiedzenie rządu. Wśród tematów ochrona zdrowia, małe Centra Nauki Kopernik

Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia jest elementem Polskiego Ładu. - Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7% PKB przyjęty przez Radę Ministrów - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zgodnie z tym programem dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie oraz na wynagrodzenia kadr medycznych.

Ponadto - jak wskazano w projekcie - istnieje również pilna potrzeba zapewnienia stabilnych warunków funkcjonowania szpitali w okresie epidemii i zapewnienia dostępu do świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego.

Zgodnie z nowelizacją ustawy w 2022 roku nakłady na ochronę zdrowia wyniosą 5,75 procent PKB, czyli około 133,5 miliardów złotych. Wedle obowiązujących przepisów do tego sektora trafiłoby 128,9 miliarda złotych.

W 2023 roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 procent PKB, czyli około 147,9 miliarda złotych. Zgodnie z obowiązującą ustawą byłyby to 143 miliardy złotych.

6,2 procent PKB trafi do sektora ochrony zdrowia w 2024 roku, czyli 134,1 miliarda złotych. W świetle obowiązujących przepisów, do tego sektora trafiłoby 128,9 miliarda złotych.

W 2025 roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6,5 procent PKB, czyli około 180,1 miliarda złotych. Zgodnie z obowiązującą ustawą byłyby to 166,3 miliarda złotych.

W 2026 roku nakłady na ochronę zdrowia osiągną 6,8 procent PKB, to oznacza 198,6 miliarda złotych. Dotychczasowe przepisy, przewidywały finansowanie ochrony zdrowia na poziomie 175,3 miliarda złotych

W 2027 roku nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 miliardów złotych, czyli 7 procent PKB.

Rozszerzenie uprawnień ministra zdrowia

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany rozszerzające uprawnienia ministra zdrowia związane z przekazywaniem dotacji Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Oznacza to, że minister zdrowia będzie mógł przenosić środki do NFZ poza ustalonym budżetem rocznym w formie dotacji podmiotowej lub jako zasilenie funduszu zapasowego oraz oszczędności w bieżącym roku.

Ponadto z jednostek samorządu terytorialnego zostanie zdjęty obowiązek pokrycia strat samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Jednocześnie nowelizacja ustawy pozostawi możliwość przekazania środków finansowych samodzielnemu publicznemu zakładowi na ten cel.

Teraz projekt trafi do Sejmu.

IAR/in./

Polecane

Wróć do strony głównej