X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To nie mogą być tylko słowa, ale konkretne działania". Maląg o rodzinie i Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 16:58
Tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny, stwarzanie takich warunków, aby rodzina była w centrum życia, w centrum uwagi – to nie mogą być tylko słowa, ale konkretne działania – mówiła w piątek w Miejskiej Górce (województwo wielkopolskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Minister Marlena Maląg w Miejskiej Górce
Minister Marlena Maląg w Miejskiej GórceFoto: twitter.com/MRiPS_GOV_PL

- Tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny. Stwarzanie takich warunków, aby rodzina była w centrum życia, w centrum uwagi – to nie mogą być tylko słowa, ale konkretne działania. My przede wszystkim od kilku lat staramy się tak wzmocnić polskie rodziny, aby rodzina była silnym fundamentem tworzenia polskiego państwa. I staramy się to czynić przez wprowadzanie różnorakich programów – powiedziała w piątek w trakcie pikniku rodzinnego w Miejskiej Górce minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

marlena maląg 1200 free tt.jpg
"Rodzina jest centrum życia i uwagi". Maląg o polityce prorodzinnej PiS

Polski Ład został wcześniej podbudowany innymi działaniami

Minister wskazała, że strategiczny, potężny program Polski Ład został już wcześniej podbudowany także innymi działaniami, które w ostatnich 5 latach skierowane były do polskich rodzin. Przypomniała tu m.in. program "Rodzina 500 plus", "Dobry start", czy "Mama 4 plus".

- W całej tej naszej polityce prorodzinnej, która jest istotna, ważna, i z tego nurtu, tego kierunku nigdy nie zejdziemy – również jest wsparcie dla seniorów. Podziękowanie za lata ciężkiej pracy, za wychowanie młodego pokolenia. I staramy się wdrażać takie rozwiązania, które pozwolą, aby seniorzy tę swoją jesień życia mogli spędzić z uśmiechem – podkreśliła. Dodała, że "gdyby pokazać w roku 2021, jakie to są nakłady na wsparcie polityki senioralnej, to ta 13. emerytura, 14., waloryzacja – to jest dodatkowe 36 miliardów złotych".

TT Marlena Maląg 1200.jpg
"Program nadziei, który pomaga ludziom spełniać swoje marzenia". Marlena Maląg o Polskim Ładzie

Trudny czas walki z pandemią

Szefowa resoru rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że w trudnym czasie walki z pandemią, kiedy wielu sceptycznie odnosiło się do działań rządu, obecna sytuacja pokazuje, że były one słuszne.

- Mówiono, że absolutnie państwo sobie nie poradzi, że będzie gigantyczne bezrobocie – to po tych trzech falach pandemii, kiedy podsumowujemy sytuację gospodarczą w kraju, widzimy, że mamy najniższe w Europie bezrobocie, sytuacja gospodarcza jest stabilna, w żaden sposób nie uszczuplono programów społecznych, a wręcz dodatkowe świadczenia będą wypłacane. Dlaczego? Dlatego, że właśnie w tym trudnym czasie bardzo ważne jest to, aby te świadczenia były swoistą tarczą antykryzysową. Czyli ponad tymi miliardami, które zostały już osobno przeznaczone na ratowanie miejsc pracy, aby rodziny polskie czuły stabilizację – powiedziała Marlena Maląg.

Rozwój Polski

Dodała, że troską rządu jest to, aby Polska nadal się rozwijała, dynamicznie i w sposób zrównoważony. I aby wsparcie i dodatkowe środki były kierowane tam, gdzie są potrzebne, żeby służyły obywatelom.

- Już kilka tygodni temu w ramach Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nabór wniosków adresowanych do samorządów – ponad 20 mld zł. Polski Ład to wiele zmian. Wiele zmian, które przede wszystkim przyczynią się do tego, że Polacy na tych zmianach skorzystają. Stwarzamy takie warunki, abyśmy przede wszystkim dynamicznie rozwijali nasz kraj, a Polacy, aby z tego mogli korzystać – mówiła.

Minister wskazała w tym miejscu m.in. na programy dotyczące polityki demograficznej czy mieszkaniowej.

- Już niedługo pojawią się projekty ustaw, które będą gwarantowały młodym ludziom na starcie – jeżeli jest zdolność kredytowa – zabezpieczenie wkładu własnego. A następnie, jeśli będzie się rodziło drugie, kolejne dziecko – ten wkład będzie umarzany. Ale to także bon mieszkaniowy – już dla tych rodziców, którzy mają dzieci, ale chcą rozwijać swoją rodzinę. Bardzo ważne wsparcie dla rodzin, o którym mówi Polski Ład i przekuwa się w to w ustawę, jest polityka podatkowa, ale także stabilizacja na rynku pracy – wskazała minister rodziny i polityki społecznej.

Zmiany korzystne dla Polaków

Minister zaznaczyła, że „polityka podatkowa i zmiany, które są proponowane, są korzystne dla Polaków”.

- Większość Polaków na tych zmianach skorzysta, korzystają też seniorzy, bo wprowadzenie 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku spowoduje, że emerytury, te do 2,5 tys. zł, podatek od nich nie będzie odprowadzany, ale oczywiście sukcesywnie z tych wyższych emerytur on będzie też niższy - wytłumaczyła Martlena Maląg.

Czytaj także:

- Polski Ład zapowiada kolejne miejsca pracy, a z drugiej strony proponujemy przede wszystkim takie zmiany w Kodeksie pracy, które ustabilizują sytuację młodych ludzi i ludzi na rynku pracy, abyśmy mogli mówić o tej skutecznej polityce prorodzinnej. Bardzo ważne w obszarze Polskiego Ładu jest też to, że on zapewnia kontynuację tych programów, które były rozpoczęte, ale także rozszerzanie programów funkcjonujących – podkreśliła.

Minister wskazała w tym miejscu na program "Maluch plus" i podkreśliła, że "budżet tego programu od przyszłego roku będzie bliski 1,5 mld".

- Będziemy chcieli zabezpieczyć ze środków krajowych, aby koszty dla rodziców były jak najniższe opieki żłobkowej, ale także zwiększyć dofinansowanie do tworzenia miejsc. Przede wszystkim będziemy adresować ten nowy program dla samorządów, aby samorządy mogły z tego programu skorzystać – mówiła.

Minister rodziny i polityki społecznej dodała, że przeprowadzone badania pokazały jednak, że nie zawsze rodzice chcą korzystać z opieki żłobkowej dla swoich dzieci. Wskazała, że dlatego też trwają intensywne prace nad wprowadzeniem nowego instrumentu, jakim ma być rodzinny kapitał opiekuńczy. Szefowa resoru rodziny i polityki społecznej wyraziła nadzieję, że ustawę dotyczącą tego rozwiązania Rada Ministrów przyjmie już w sierpniu.

Spotkanie z mieszkańcami

W trakcie piątkowej wizyty w Wielkopolsce minister Marlena Maląg spotkała się także z mieszkańcami gminy w Centrum Usług Społecznych w Rawiczu.

bf

Czytaj także

"Ma jej stworzyć warunki do rozwoju". Marlena Maląg o znaczeniu Polskiego Ładu dla rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:30
- Wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców - takie między innymi prorodzinne rozwiązania przewiduje Polski Ład - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w programie Rodzina 500+. Maląg: damy rodzicom 12 tys. zł na dziecko

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 09:12
- Opiekuńczy kapitał rodzicielski będzie dodatkowym świadczeniem, które rodzice będą mogli pobrać między 12. a 36. miesiącem życia swego dziecka - wskazała w wywiadzie dla "Super Expressu" szefowa MRiPS Marlena Maląg. - W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie, w łącznej wysokości 12 tys. zł - podała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzina jest centrum życia i uwagi". Maląg o polityce prorodzinnej PiS

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:47
- Polityka Prawa i Sprawiedliwości zakłada tworzenie państwa szczęśliwych rodzin, gdzie rodzina jest centrum życia i uwagi - powiedziała w poniedziałek w Bydgoszczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń