X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK trafił do komisji. Ustalono datę posiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 16:46
- Wniosek ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi wpłynął do sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich, zwołuję posiedzenie komisji na 10 sierpnia - poinformował przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian BanaśFoto: PAP/Paweł Supernak
pap marian banaś 1200.jpg
Opozycja nie zamierza uchylać immunitetu prezesowi NIK. Poseł PiS: szczyt hipokryzji

Z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK wystąpił w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu Prokurator Generalny.

Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Smoliński powiedział, że wniosek ws. uchylenia immunitetu Banasiowi wpłynął do komisji regulaminowej, jest w nim mowa o 13 zarzutach wobec Banasia. - 11 dotyczy oświadczeń majątkowych, jeden dotyczy prowadzenia niedozwolonej działalności i jeden o nadużywanie stanowiska - powiedział Smoliński.

Pytany, kiedy komisja może się zebrać i zająć się wnioskiem ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK, Smoliński odparł: "Już zwołuję komisję na 10 sierpnia".

Posłuchaj
00:22 Smolinski.mp3 Kazimierz Smoliński (PiS) o posiedzeniu komisji ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK (źr.IAR)

 

Dodał, że komisja zbierze się o 15.00. Kazimierz Smoliński zakłada, że w części dotyczącej rozpatrzenia wniosku, obrady komisji będą jawne. Powiedział, że czeka na opinię prawników w tej sprawie.

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka przekazał w piątek na Twitterze, że w ocenie służb prawnych Kancelarii Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu prezesa NIK spełnia wymogi formalne. Dodał, że w piątek, 30 lipca wniosek skutecznie doręczono prezesowi Marianowi Banasiowi. - Jednocześnie dokument trafił do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych - potwierdził.

Czytaj również:

Lista kilkunastu zarzutów

Wśród kilkunastu zarzutów, które prokuratura zamierza postawić Banasiowi, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Zdaniem prokuratorów, Banaś miał zaniżyć w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie. Według prokuratury naraziło to Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego.

Jak informują śledczy, Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontroli podatkowej.

"Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki – rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności" - przekazała Prokuratura Krajowa.

W ubiegły piątek syn Banasia został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia. W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G.

Marian Banaś oświadczył, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalszą pracę NIK prowadzącej "postępowania kontrolne, których wyniki są oczekiwane społecznie".

Śledztwo ws. Mariana Banasia

W ubiegły piątek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. O uchylenie immunitetu prezesowi NIK wnioskowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Śledztwo zostało wszczęte wskutek zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

PAP/IAR/in./

Czytaj także

Dr Wojtas: opozycja będzie instrumentalnie wykorzystywać materiał dostarczany przez szefa NIK

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 11:11
- Opozycja nie będzie się cieszyć z tego, że pozycja Mariana Banasia rośnie, ale będzie popierać jego działania i wykorzystywać to, co on dostarcza do politycznej walki  - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, dr Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes PSL: nie poprzemy uchylenia immunitetu prezesowi NIK

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 08:17
- Nie będziemy rozwiązywać problemów, które PiS samo sobie zgotowało. W związku z tym na pewno nie poprzemy uchylenia immunitetu panu prezesowi Banasiowi - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Pasławska, wiceprezes PSL.
rozwiń zwiń