X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

77. rocznica likwidacji więzienia Pawiak. W Warszawie uczczono pamięć więźniów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:39
W Warszawie oddano hołd więźniom Pawiaka, w którym w czasie drugiej wojny światowej osadzono około 100 tysięcy osób i zgładzono ponad 37 tysięcy z nich. Jak co roku władze Muzeum Więzienia Pawiak zorganizowały obchody kolejnej, 77. rocznicy likwidacji więzienia. Hitlerowcy rozpoczęli ten proceder 30 lipca 1944 roku, tydzień przed wybuchem powstania warszawskiego.
Więzienie na Pawiaku
Więzienie na PawiakuFoto: Shutterstock/piotrbb
pawiak pomścimy.jpg
Ostatnie dni katowni Gestapo. 77. rocznica likwidacji więzienia na Pawiaku

Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska powiedziała, że o wydarzeniach sprzed 77 lat trzeba przypominać współczesnym pokoleniom po to, żeby nigdy już nie doszło do podobnego okrucieństwa.

Joanna Gierczyńska przypomniała, że decyzja o likwidacji więzienia była koszmarem dla przetrzymywanych tu Polaków. Więźniów podzielono wtedy na 3 grupy: kilkaset osób stracono w trwających prawie nieprzerwanie do 18 sierpnia 1944 roku egzekucjach, niemal 2 tysiące więźniów wywieziono do obozów - kobiety do KL Ravensbrueck a mężczyzn do KL Groß-Rosen.

Jednym z więźniów Pawiaka był Stanisław Zalewski. 95-letni weteran od lat działa na rzecz upamiętniania historii drugiej wojny oraz pielęgnowania pamięci o ofiarach hitlerowskich obozów zagłady. Stanisław Zalewski spędził na Pawiaku około 3 tygodni. Jak mówi Pawiak to był przedsionek piekła i śmierci. Świadczą o tym wymownie liczby, gdyż na około 100 tysięcy osadzonych na Pawiaku aż 1/3 została zgładzona.

Czytaj także:

W czasie wojny na Pawiaku stale przebywało około 3000 więźniów, w tym kilkaset kobiet. Około 60 tysięcy osadzonych wywieziono do obozów koncentracyjnych. Najwiecej trafiło do Auschwitz-Birkenau oraz do Ravensbrueck, Groß-Rosen, Majdanka, Stutthof, Sachsenhausen, a także do obozu pracy w Treblince i do Buchenwaldu.

Więźniowie Pawiaka osadzani byli także w austriackim Mauthausen-Gusen, w Dachau i Bergen-Belsen.


IAR/jb

Czytaj także

Nawet strażnicy byli bardziej ludzcy. Tak wyglądało Boże Narodzenie więźniów Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 16:18
Muzeum Niepodległości w Warszawie przypomina jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w więzieniu na Pawiaku. Podczas okupacji hitlerowskiej osadzonych tam było około stu tysięcy ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Helena Jamontt. Dr Utracka: doprowadziła do powstania Międzyorganizacyjnego Porozumienia Pomocy Więźniom

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:51
- Udało jej się zrobić coś niebywałego. W 1942 roku, kiedy to scalanie się z AK różnych organizacji dopiero raczkowało, Helenie udało się doprowadzić do współpracy komórek więziennych różnych organizacji konspiracyjnych. Wykonała ogromny krok do przodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń