X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konkurs o Nagrodę im. Janusza Kurtyki rozstrzygnięty. Wybrano zwycięską książkę

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:56
Książka dr. Sławomira Dębskiego pt. "Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941" zwyciężyła w V edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Wyróżnienie przyznano prof. Markowi Kornatowi za pracę pt. "Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej". Organizatorem konkursu jest Fundacja im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
V edycja Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki
V edycja Konkursu o Nagrodę im. Janusza KurtykiFoto: materiały prasowe

O przyznaniu nagrody zdecydowała Rada Programowa Fundacji w tajnym głosowaniu. Jej członkowie przed wyłonieniem zwycięzcy odbyli merytoryczną dyskusję nad recenzjami konkursowymi wszystkich finałowych prac.

frankenstein ząbkowice polona 1200.jpg
Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Nagroda dla dr. Dębskiego

Książka "Między Berlinem a Moskwą. Stosunki niemiecko-sowieckie 1939-1941" autorstwa dr. Sławomira Dębskiego, w ramach nagrody, zostanie przetłumaczona na język angielski i wydana w renomowanym wydawnictwie naukowym.

Czytaj także:

Prof. Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego, który był recenzentem konkursowym nagrodzonej książki, zwrócił uwagę na logiczną i przejrzystą konstrukcję pracy.

- Walorem narracji dr. Dębskiego jest łączenie opisu z interpretacją i ocenami. Autor zbadał archiwalia niemieckie, rosyjskie, polskie, brytyjskie i amerykańskie. Wykorzystał edycje źródłowe, memuarystykę, niemiecką i sowiecką prasę z epoki oraz obszerną literaturę przedmiotu. Wnioski wynikające z książki mogą stać się źródłem poważnej naukowej debaty oraz podważyć dotychczasowe tezy dominujące we współczesnej historiografii rosyjskiej, a także – częściowo – zachodniej. Argumentów, aby uznać książkę pióra Sławomira Dębskiego za pozycję wybitną, jest wiele – stwierdza prof. Przemysław Waingertner.

Wyróżnienie dla prof. Kornata

Dodatkowo Rada przyznała wyróżnienie prof. Markowi Kornatowi za książkę pt. "Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow. Problem zbliżenia niemiecko-sowieckiego w polityce zagranicznej II Rzeczypospolitej".

Prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor konkursowej recenzji pracy, podkreślił kunszt autora monografii, który zalicza się do grona najwybitniejszych współczesnych polskich badaczy XX w.

- Prof. Kornat pracował na materiałach polskich, brytyjskich, francuskich, niemieckich, austriackich i litewskich. Przebadał liczne edycje źródłowe, memuarystykę, organy prasowe oraz opracowania. Ten tytaniczny wysiłek przyniósł znakomite rezultaty – konkluduje prof. Andrzej Chwalba.

V edycja konkursu

Była to V edycja dorocznego konkursu, której tematyka brzmiała: "Pakt Hitler-Stalin. Geneza i konsekwencje sojuszu niemiecko-sowieckiego". Uroczysta gala zaplanowana jest na 28 sierpnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

bf

Czytaj także

Ponad 3 mln gości i 665 paczek dla powstańców. Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 20:39
Internetową ofertę Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym wirtualne zwiedzanie, lekcje, lekcje plenerowe, wykłady, spotkania dla dzieci i spacery historyczne po mieście, obejrzało 3,5 miliona osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk sztuki: udział Niemców w tym przedsięwzięciu służyłby pojednaniu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 08:22
- Odbudowa Pałacu Saskiego byłaby jednym z ostatnich etapów rekonstrukcji Warszawy po destrukcji II wojny światowej. Udział Niemców w tym przedsięwzięciu byłby ważnym rozdziałem w umacnianiu pojednania polsko-niemieckiego – ocenia historyk sztuki prof. Tadeusz Bernatowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcieli zabić jak najwięcej Polaków". Dr Łabuszewski o ataku Niemców na Polskę w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:01
- Celem strony niemieckiej nie było zniszczenie obiektów wojskowych czy siły żywej w postaci jednostek Wojska Polskiego. Celem było zabicie jak największej liczby polskich obywateli tudzież metodyczne zniszczenie wszystkich świadectw, które potwierdzały tysiącletnią historię państwa polskiego na gruncie europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń