X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polscy medycy lecą do Ugandy. Mają pomóc w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:04
Grupa ratowników i lekarzy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w piątek wyleci do Ugandy pomóc szpitalom w walce z COVID-19. "Będzie kontynuować trwającą od dwóch tygodni misję pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia" - poinformowało Polskie Centrum Pomocy Narodowej.
Szpital w Ugandzie
Szpital w UgandzieFoto: twitter/RatownicyPCPM

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do zespołów szybkiego reagowania o pomoc we wsparciu służb zdrowia w różnych częściach kontynentu - w leczeniu pacjentów z COVID-19, w poprawie zabezpieczeń przed zakażeniami wewnątrzszpitalnymi, a także w organizacji pracy szpitali tymczasowych.

shutterstock szczepienie free szczepionka free 1200.jpg
USA: coraz więcej instytucji zaczyna wymagać szczepień przeciw COVID-19

Miesięczna misja

Od 2 tygodni Polscy medycy pracują w ugandyjskich szpitalach, by skutecznie przygotować ich personel medyczny. W piątek do Ugandy wyleci nowa grupa ratowników i lekarzy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Cała misja potrwa miesiąc - obejmuje dwie dwutygodniowe tury (można ją wydłużyć, zapewniając wsparcie na stronie pcpm.org.pl/ratownicy). W misji na jednej zmianie uczestniczy 7 medyków ze wsparciem administracyjno-logistycznym.

- W szpitalach publicznej opieki zdrowotnej w Ugandzie są tylko dwa oddziały intensywnej terapii dla chorych na COVID-19, które mają razem tylko nieco ponad 20 łóżek – zrelacjonował będący na miejscu dr Wojtek Wilk, szef Fundacji PCPM i Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. - Dlatego naszym głównym celem jest wsparcie tworzenia trzeciego w Ugandzie oddziału intensywnej terapii dla chorych na COVID – wytłumaczył.

Czytaj także:

Lekarze i ratownicy dzielą się wiedzą, doświadczeniem z misji zrealizowanych w innych krajach, ale i pracy w Polsce.

- Na kontynencie afrykańskim ponad 5,9 mln ludzi zachorowało na COVID-19, a ponad 150 tys. zmarło - poinformowało 13 lipca Polskie Centrum Pomocy Narodowej.

"Alarmująca sytuacja" na kontynencie

Liczba zakażeń COVID-19 w Afryce od tygodni gwałtownie wzrasta. Wariant Delta rozprzestrzenia się na kolejne kraje kontynentu. Coraz więcej pacjentów potrzebuje specjalistycznej pomocy.

- Sytuacja jest alarmująca. Pomoc Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM dotarła do nas w samą porę - powiedział dr Mark John Kasumba z Ministerstwa Zdrowia w Ugandzie.

Od kwietnia, kiedy w Ugandzie pojawił się wariant delta wirusa SARS-CoV-2, liczba przypadków i ofiar śmiertelnych na kontynencie prawie się potroiła. Według danych WHO aż 66 proc. poważnych chorób osób poniżej 45 roku życia w Ugandzie przypisuje się wariantowi delta. Jednak inne warianty nie są mniej zaraźliwe. Wariant alfa został wykryty w większości krajów północnej, zachodniej oraz środkowej Afryki. Wariant beta jest rozpowszechniony na południu. WHO podkreśla, że najgorsze dopiero nadejdzie – poinformowało Afrykańskie Centrum Studiów Strategicznych.

WHO szacuje, że zapotrzebowanie na tlen (podawany w terapii chorym na COVID-19) w całej Afryce jest teraz o 50 proc. większe niż jeszcze rok temu w szczycie pierwszej fali zachorowań na COVID-19.

Zagrożenia nie minimalizuje poziom zaszczepień, które na całym kontynencie nie przekroczył 2 proc. (dane z 13 lipca 2021 r.).

dz

Czytaj także

Włochy: w 12 miastach manifestacje przeciwko wymogowi przepustek COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 23:10
W 12 miastach Włoch, od Trydentu na północy po Palermo na Sycylii, odbyły się w środę wieczorem manifestacje przeciwników przepustek COVID-19 (określanych jako włoski Green Pass), które od 6 sierpnia będą wymagane przy wstępie do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach i wielu innych miejsc, także muzeów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 17,1 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 10:12
W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 33,9 mln szczepień – wynika z danych rządowych opublikowanych w środę. Liczba w pełni zaszczepionych osób przekroczyła 17,1 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba nowych zakażeń koronawirusem znów przekroczyła 150. Nowe dane resortu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 10:37
Minionej doby potwierdzono w Polsce 167 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarła jedna osoba, natomiast z powodu współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami - cztery osoby.
rozwiń zwiń