Szef KPRM: wierzę, że w ramach Zjednoczonej Prawicy uda się uzyskać poparcie dla ustawy medialnej

2021-07-29, 10:42

Szef KPRM: wierzę, że w ramach Zjednoczonej Prawicy uda się uzyskać poparcie dla ustawy medialnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Rad K

- Przy poprawkach do projektu noweli tzw. ustawy medialnej trzeba pamiętać, że za tym pomysłem stoi chęć zabezpieczenia polskich mediów przed przejęciem przez kapitał z krajów niedemokratycznych - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Michał Dworczyk zapytany w czwartek w audycji o losy złożonego przez PiS projektu noweli ustawy o radiofonii i telewizji przekonywał, że zaproponowane rozwiązania są powszechnie stosowane w Europie. - Wierzę, że w ramach Zjednoczonej Prawicy uda się uzyskać poparcie dla tego projektu - oświadczył.

Powiązany Artykuł

telewizja studio produkcja free shut 1200.jpg
"Jako rząd mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne". Müller o ustawie medialnej

Zapytany o odrzuconą przez sejmową komisję kultury i środków przekazu poprawkę Porozumienia, dopuszczającą w przyszłości państwa OECD - w tym USA - do rynku medialnego w Polsce, odpowiedział, że "formułując tego rodzaju poprawki trzeba mieć w pamięci, co stoi za pomysłem tego rodzaju rozwiązań legislacyjnych: chcemy zabezpieczyć polskie media przed przyjęciem przez kapitał z krajów niedemokratycznych, w konsekwencji można mieć obawy, że takie media wpływałyby np. na proces wyborczy w Polsce".

Czytaj także:

- Nie będziemy w konsekwencji tego popierać takich rozwiązań, które mogłyby tej idei, czy sensowi ustawy zagrozić - zapowiedział szef KPRM.

Powiązany Artykuł

morawiecki pap 1200 .jpg
"Normalna dla każdego poważnego państwa". Premier o propozycji ustawy medialnej

Sedno sprawy

Podkreślił, że cały czas odbywają się rozmowy zarówno z partnerami ze Zjednoczonej Prawicy, jak i z parlamentarzystami spoza niej.

Według projektu nowelizacji, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery, a która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Porozumienie proponuje, by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmowałby państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

st

Polecane

Wróć do strony głównej