X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Piękny ślad polskiego przywiązania do wolności". Prezes IPN odwiedził cmentarz na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:39
Nowy prezes IPN, Karol Nawrocki, odwiedził polski cmentarz wojenny na Monte Cassino. Powiedział, że cmentarz ten jest miejscem, które mówi o wielkiej nadziei Polaków, która kumulowała się wokół armii generała Andersa.
Anna Maria Anders, Karol Nawrocki
Anna Maria Anders, Karol NawrockiFoto: twitter.com/ipngovpl

Karolowi Nawrockiemu towarzyszyła polska ambasador we Włoszech, Anna Maria Anders, córka generała Władysława Andersa. - Tu jest grób mojego ojca, mojej mamy, także dla mnie osobiście to jest wielka rzecz - mówiła. 

Czytaj także:
Anders armia.jpg
2 Korpus Polski generała Andersa. To oni zdobyli Monte Cassino
Posłuchaj
00:23 11215010_2.mp3 Anna Maria Anders powiedziała, że czuje się zaszczycona, iż może odwiedzić to miejsce z prezesem IPN. (IAR)

- To, że jestem tutaj dzisiaj po raz pierwszy z nowym prezesem IPN-u to też jest bardzo ważne. Pan prezes kultywuje pamięć o moim ojcu, o żołnierzach. To jego pierwsza wizyta w ogóle na Monte Cassino, także czuję się zaszczycona, że jestem z nim tutaj - powiedziała polska ambasador.

"Szlak Nadziei"

Wizyta prezesa IPN we Włoszech jest związana z projektem "Szlak Nadziei". Jego celem jest ukazanie peregrynacji polskich cywilów i żołnierzy generała Andersa oraz wojennych losów Pierwszej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Istotną rolę w projekcie odgrywają Włochy.

Karol Nawrocki przedstawił Annie Marii Anders założenia ogólne projektu oraz te spośród szczegółów długofalowego - bo przewidzianego na lata 2021 - 2025 - przedsięwzięcia, które wymagać będą szczególnej pomocy pani ambasador. Omówiono też towarzyszące "Szlakowi Nadziei" inicjatywy naukowe, w tym planowaną na listopad bieżącego roku konferencję.

Czytaj także:

Czytaj także:
anders-663.jpg
"Komuniści odebrali mu obywatelstwo, ale dla Polaków pozostał bohaterem". 51. rocznica śmierci gen. Władysław Andersa

Cel przedsięwzięcia 

Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom zagranicznym w położonych na trzech kontynentach krajach, które przemierzyła Armia Andersa, skali determinacji i zaangażowania Polaków w walkę o wolną od totalitaryzmów Europę.

Strona edukacyjna przedsięwzięcia znajdzie wyraz w prezentowanych wystawach i promowanych publikacjach, zaś upamiętnienia przybiorą formę fundowania nowych i restauracji istniejących tablic, pomników oraz nagrobków.

"Szlak Nadziei" odwoływał się będzie również do lokalnych wątków wędrówki polskich żołnierzy: uwypuklone zostaną, poprzez sprofilowanie wystaw, związki miejscowych społeczności w poszczególnych krajach z Armią Andersa. Ponadto, akcent położony zostanie na odnalezienie powiązanych materiałów archiwalnych oraz zarejestrowanie relacji osób, które pamiętają lata wojny, bądź też członków ich rodzin.

jbt

Czytaj także

Mija 77. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Poznaj sylwetki bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 07:12
W tym roku mija 77. rocznica bitwy pod Monte Cassino, uznawanej za jedną z najbardziej zaciętych bitew podczas trwania II wojny światowej. W "Eurece" przybliżymy sylwetki polskich bohaterów, również tych zapomnianych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Karol Nawrocki: historia wymaga porozumienia ponad podziałami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 18:02
Sejm zaakceptował kandydaturę dr. Karola Nawrockiego na szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Teraz decyzję w tej sprawie podejmie Senat. - Liczę, że senatorowie będą gotowi do konstruktywnej dyskusji. Jeżeli zaproszą mnie do takiej, to oczywiście będę ich przekonywał, aby oddali na mnie swoje głosy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki.
rozwiń zwiń