X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jako rząd mamy prawo wprowadzać regulacje, które uznamy za stosowne". Müller o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 10:45
- Popieramy projekt noweli tzw. ustawy medialnej, chcemy wprowadzić ją w życie. Jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje, jakie uzna za stosowne - mówił w środę poseł PiS i rzecznik rządu Piotr Müller.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Nie zgodziła się na wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Rzecznik rządu był pytany w Programie 3 Polskiego Radia, czy poprawki przyjęte przez sejmową komisję kultury do projektu zmian w tzw. ustawie medialnej są po myśli rządu.

suski 1200 pap.jpg
"Jeżeli Gowin jej nie poprze, to i tak przejdzie". Suski o ustawie medialnej

Piotr Müller zaznaczył, że rząd nie wydawał uchwały w tym zakresie. - Natomiast nasze środowisko polityczne, które przecież tworzy rząd, popiera tę ustawę, która jest w Sejmie i chcemy ją wprowadzić - powiedział.

Według niego, podobne regulacje obowiązują w Austrii czy Francji. - To jest prawo każdego suwerennego państwa, aby ograniczać ryzyka możliwości zakupu mediów czy innych ważnych spółek w danym kraju, przez podmioty z zagranicy. Chyba nikt by nie chciał, żeby Rosjanie czy jakieś inne kraje, które są nam wrogie, takie działania mogły podejmować, a w tej chwili mogą takie działania podejmować - mówił rzecznik rządu.

"Polska suwerennym krajem"

Na uwagę, że nasi amerykańscy partnerzy nie będą mogli podejmować takich działań na rynku medialnym, rzecznik rządu odparł, że "Polska jest suwerennym krajem, który decyduje o takich rozwiązaniach samodzielne". Dodał, że podobnie czynią np. Austriacy i nie widzi problemów na linii Stany Zjednoczone - Austria.

Dopytywany o negatywne reakcje strony amerykańskiej na projekt PiS, Müller powiedział, że "to jest stanowisko Stanów Zjednoczonych". - A my jesteśmy rządem i parlamentem, który ma prawo wprowadzać takie regulacje takie, jakie uzna za stosowne i dlatego je wprowadzamy - powiedział rzecznik rządu.

Czytaj także:

Projekt PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego. W myśl projektu, "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

komisja kultury PAP 1200.jpg
Działalność KRRiT. Sejmowa komisja kultury odrzuciła wniosek opozycji

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Na wtorkowym posiedzeniu komisja kultury przyjęła poprawkę złożoną przez Marka Suskiego (PiS) zakładającą, że wprowadzane nowelizacją przepisy w sprawie koncesji dla spółek z udziałem kapitałowym osób zagranicznych nie stosują się do podmiotów z siedzibą w państwie członkowski Europejskiego Obszaru Gospodarczego "pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG".

Czytaj także:

Komisja przyjęła też poprawkę Jarosława Sachajki (Kukiz'15), która zakłada, że udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykorzystaniem obowiązku dostosowania, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną, państwową osobę prawną oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa.

Komisja odrzuciła poprawki zgłoszone przez Mirosława Suchonia (Polska 2050), a także Stanisława Bukowca (Porozumienie), który chciał by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

pg

Czytaj także

Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 14:08
"Nowelizacja ustawy medialnej jest konieczna. Postrzeganie jej tylko w kontekście TVN to nieporozumienie" - powiedziała portalowi wPolityce.pl zasiadająca w Komisji Kultury i Środków Przekazu posłanka PiS Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To tylko doprecyzowanie istniejących zapisów". Anna Milczanowska o noweli ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:00
- Trzeba wprowadzić zapisy konkretne, mówiące o tym, że siedziba danego medium nie może być zarejestrowana na jakimś lotnisku w Holandii, a tak się dzieje teraz. W ustawie, która na dzisiaj obowiązuje, jest to wszystko zapisane. Więc my doprecyzowujemy pewne zapisy - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska z PiS, komentując projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszystko może się jeszcze wydarzyć". Tomasz Pietryga o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:37
- Procedura legislacyjna jest długa i wszystko się jeszcze może wydarzyć, zwłaszcza że mamy kontekst nie tylko polityczny i medialny, ale też międzynarodowy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był również Andrzej Potocki ("Sieci"). 
rozwiń zwiń