X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reparacje wojenne od Niemiec. Szef MSZ: dla rządu sprawa nie jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:18
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau przebywał we wtorek z jednodniową wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowej
Zniszczona Warszawa po II wojnie światowejFoto: źr. wikipedia

- Podkreślałem to w czasie rozmów z moim niemieckim odpowiednikiem panem ministrem Heiko Maasem, a dzisiaj także miałem okazję te kwestie podnieść - zapewnił Rau. - Nie kryję, że poruszenie tego tematu spotkało się czasem z żywą i zasadniczo otwartą reakcją niektórych rozmówców - powiedział minister.

warszawa_ruiny1200.jpg
Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: ta sprawa będzie musiała stanąć na agendzie politycznej

- Natomiast nie spotkałem się dzisiaj z takim zaprzeczeniem, że ta kwestia po prostu nie istnieje. Tak więc stosunek moich rozmówców jest zróżnicowany i na pewno daje podstawy do rozpoczęcia procesu dalszych ustaleń - stwierdził Rau.

Czytaj także:

W programie wizyty ministra Raua znalazło się spotkanie z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäublem, z wicekanclerzem Niemiec i ministrem finansów Olafem Scholzem oraz ze współprzewodniczącą Zielonych i kandydatką tej partii na kanclerza Annaleną Baerbock.

W czasie rozmów poruszano "całą gamę interesujących obie strony problemów, przede wszystkim w kontekście toczącej się kampanii wyborczej w RFN i oczywiście w kontekście perspektywy tworzenia nowego niemieckiego rządu, którego wewnętrznej konstelacji koalicyjnej jeszcze nie znamy" - relacjonował minister.

Pytany, czy planuje jeszcze przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu spotkać się z najpoważniejszym kandydatem na urząd kanclerza, szefem chadeckiej CDU Arminem Laschetem, Rau przyznał, że "zdecydowanie tak". - Mogę już powiedzieć, że do takiego spotkania dojdzie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września, pewno w ostatnich dniach sierpnia - zapowiedział minister.

Kontrowersje wokół gazociągu

shutterstock donald trump free 1200.jpg
"Berlin może wywiesić białą flagę". Donald Trump dosadnie o porozumieniu ws. Nord Stream 2

- Poruszaliśmy z moimi rozmówcami kwestię NS2 - podkreślił Rau. Dodał, że rozmowy toczyły się przede wszystkim "w kontekście konsekwencji, które będą miały miejsce, kiedy ten gazociąg zostanie ukończony".

Zdaniem ministra stanowiska jego rozmówców w sprawie NS2 "nie były jednoznaczne". Bez wątpienia wszyscy zgadzali się, że należy poszukiwać rozwiązań, które zapobiegną negatywnym konsekwencjom ukończenia gazociągu, rozumianym "przede wszystkim w kategoriach deficytu bezpieczeństwa, zarówno politycznego, wojskowego, jak i energetycznego" - zaznaczył Rau.

- I w sposób wyraźny moim rozmówcom zależało na tym, żeby przekonać stronę polską, że ta kwestia poszukiwania rozwiązań zabezpieczających pozycje państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także Ukrainy, nie jest zamknięta. Odnosiłem wrażenie, że jest to dopiero początek pewnego procesu. Oczywiście nie kryłem mojego daleko posuniętego sceptycyzmu wobec możliwości zadośćuczynienia temu, co się stało - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Czytaj także:

Minister poinformował również, że wtorkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły także spraw Polaków w Niemczech. Rozmawiano również o upamiętnieniu polskich ofiar z okresu II wojny światowej i kwestii lokalizacji poświęconego im miejsca pamięci w stolicy Niemiec. Rau przekazał, że został zapytany o polski punkt widzenia na lokalizację tego miejsca. - Osobiście podobałoby mi się usytuowanie miejsca pamięci w Tiergarten przy Urzędzie Kanclerskim - powiedział minister.

st

Czytaj także

Reparacje od Niemiec za zniszczenia wojenne. Müller: ten temat jest podnoszony w rozmowach dwustronnych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:15
- Temat reparacji za zniszczenia wojenne jest podnoszony w dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. Trzeba znaleźć taki czas i formułę, która okaże się poza sferą werbalną również skuteczna w sensie materialnym - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 16:11
- Kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślał, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona.
rozwiń zwiń