X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już ponad stu szpitalom w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 16:41
- Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia - mówił w otwockim szpitalu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Piotr Nowak

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku odbyło się uroczyste oddanie do użytku specjalistycznego sprzętu medycznego. Dzięki kilkumilionowej dotacji z Funduszu Sprawiedliwości szpital w Otwocku mógł zakupić m.in. innowacyjny system diagnostyki obrazowej EOS, wielokrotnie pomniejszający dawkę promieniowania.

pap ziobro 1200 1.jpg
Ziobro o klinice "Budzik" dla dorosłych: przedsięwzięcie niosące piękne owoce

W wydarzeniu wziął także udział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który dziękował całemu personelowi medycznemu otwockiego szpitala za ich pracę na rzecz pacjentów. - Wy czynicie dobro, bo te urządzenia byłyby niczym, gdyby nie wasze kompetencje i umiejętności - mówił do pracowników szpitala.

Posłuchaj
00:23 11213240_3.mp3 Zbigniew Ziobro: czynicie dobro, bo te urządzenia byłyby niczym, gdyby nie wasze kompetencje i umiejętności. Należy doceniać sprzęt pomocny i dobry, ale najważniejsze, że trafia w najlepsze ręce (IAR)

- Sprzęt pomocny. I dobrze. Ale najważniejsze, że trafia w najlepsze ręce, tych, którzy potrafią z niego skorzystać dla dobra pacjentów i ludzi cierpiących - podkreślał minister. Przyznał również, że czuł satysfakcję, kiedy w okresie wzmożonej pandemii przeczytał w mediach, że w szpitalu dokonano replantacji ręki.

- To jest takie przekonanie i poczucie, że można przykładać rękę do czynienia dobra, dobra przez tych, którzy to bezpośrednio - dzięki swoim umiejętnościom i kwalifikacjom - mogą uczynić - mówił.

Już prawie 51 mln zł z Funduszu

Ziobro zwracał równocześnie uwagę na symboliczny wymiar płynący z tej pomocy. Podkreślał, że Fundusz Sprawiedliwości powstał z myślą, aby zło przekuwać w dobro. - Środki, które uzyskuje Fundusz Sprawiedliwości, pochodzą od osób skazanych, którzy popełnili jakieś zło, ale poprzez wpłaty na ten fundusz, mogą potem przekazywać te środki na działania, które służą dobru - mówił minister.

Posłuchaj
00:33 11213240_1.mp3 Zbigniew Ziobro o przekazaniu sprzętu diagnostycznego (IAR)

- Fundusz w skali kraju pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i przeznaczył w ramach swoich środków kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia - poinformował.

Przekazanie przez Fundusz Sprawiedliwości niemal 4 mln złotych na wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala w Otwocku umożliwia sprawniejsze i bezpieczniejsze badanie m.in. kręgosłupa pacjentów poszkodowanych w wyniku przestępstw.

Czytaj także:

Sprzęt cyfrowy EOS emituje minimalną dawkę promieniowania, a jego pomiary są niezwykle dokładne. Tego rodzaju prześwietlenia są szczególnie przydatne podczas planowania leczenia operacyjnego urazów oraz chorób kręgosłupa, kończyn i stawów. Dzięki wsparciu z Funduszu w otwockiej klinice powstał już także oddział replantacyjno-rekonstrukcyjny. Przekazane środki pomogły w zakupie sprzętu, w tym nowoczesnego mikroskopu chirurgicznego. To ten sprzęt umożliwił uruchomienie pierwszego na Mazowszu oddziału replantacji i rekonstrukcji kończyn. Od czasu, gdy ten nowoczesny mikroskop został zakupiony, samych operacji przyszycia rąk i palców przeprowadzono tu 79.

Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje, takie jak ta przekazana szpitalowi w Otwocku, są wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2020 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 140 szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić między innymi respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej. Przeznaczono na ten cel niemal 51 mln złotych.

st

Czytaj także

Z. Ziobro: miliony dla szpitali w ramach Funduszu Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:42
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że chce, "by do końca przyszłego roku uruchomiono program, w ramach którego środki z Funduszu Sprawiedliwości będą trafiać także do szpitali". 4 mln zł na sprzęt ratujący życie ma trafić wkrótce do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmieni filozofię działania systemu". Minister zdrowia o ustawie dot. jakości w opiece zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 13:17
- Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zmieni filozofię działania systemu – stwierdził w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, omawiając we Wrocławiu założenia nowej regulacji.
rozwiń zwiń