X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wyjątkowe i bez precedensu". KGP podsumowuje międzynarodowe operacje policji

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 15:38
- W pierwszym półroczu polscy policjanci zabezpieczyli blisko 10 ton narkotyków, z czego ponad 6 ton zabezpieczyło Centralne Biuro Śledcze Policji - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Poinformował również o realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które były "wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji".
Konferencja prasowa w KGP dotyczyła śledztw prowadzonych w ostatnim czasie przez CBŚP, które są pierwszymi sprawami w Polsce o tak niespotykanym charakterze
Konferencja prasowa w KGP dotyczyła śledztw prowadzonych w ostatnim czasie przez CBŚP, które są pierwszymi sprawami w Polsce o tak niespotykanym charakterzeFoto: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki, Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Kowalczyk oraz Szef Oddziału FBI w Warszawie agent specjalny Michael Malsch.

1200_Holandia_policja_PAP.jpg
Holandia: niemal 2 tony kokainy ukryte w workach z ziemniakami. Celnicy przechwycili towar

Przestępczość o wymiarze międzynarodowym

- Dla polskiej policji walka z przestępczością narkotykową to jedno z priorytetów. Przykładamy do tego ogromną wagę. Dlatego te ostatnie lata są na pewno rekordowe, jeśli chodzi o ilość zabezpieczanych, zdejmowanych z rynku narkotyków. W 2019 roku było ponad 13 ton, w roku 2020 ponad 17 ton, natomiast pierwsze półrocze tego roku zamknęliśmy ilością blisko 10 ton zabezpieczonych przez polską policję narkotyków - mówił podczas konferencji Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Generał wskazał, że szczególną rolę w zwalczaniu przestępczości narkotykowej w wymiarze międzynarodowym i zorganizowanym ma Centralne Biuro Śledcze Policji. - W tych liczbach, w które podałem każdego roku ponad 50 proc. to są zabezpieczenia właśnie przez CBŚP. W tym roku pierwsze półrocze CBŚP zabezpieczyło ponad 6 ton narkotyków - poinformował.

Czytaj także:

- Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć o trzech realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które są naprawdę wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji. Po pierwsze ze względu na sposób, w jaki przemycane były do Polski i nie tylko do Polski narkotyki, po drugie ze względu na bardzo szeroki, międzynarodowy wymiar, a po trzecie, w trzecim przypadku to kwestia rekordowych ilości, jeśli chodzi o zabezpieczenie narkotyków syntetycznych - wyliczył.

Awionetka zakupiona przez grupę przestępczą

Jak podał, w pierwszym przypadku niespotykany był sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej. - W czerwcu funkcjonariusze CBŚP we współpracy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali tuż po lądowaniu na terenie woj. lubuskiego na jednym z lotnisk awionetkę. Awionetkę specjalnie zakupioną przez zorganizowaną grupę przestępczą po to, aby z Hiszpanii do Polski dostarczać narkotyki - wyjawił Komendant Główny Policji, dodając, że w samolocie zabezpieczono ponad 73 kg marihuany o wartości rynkowej przekraczającej 3,5 miliona złotych.

- Okres pandemii zmienił sposób funkcjonowania grup. Zaczęły inwestować w małe statki powietrzne, które pozwalają na przemieszczanie się po Europie bez ograniczeń, bez kontroli granicznej. Ustaliliśmy, że z taką grupą mamy do czynienia na terenie Polski - wyjaśnił komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki. Na lotnisku pod Zieloną Górą funkcjonariusze zatrzymali zaskoczonych przestępców. - Torby z narkotykami wypełniały awionetkę, aż po dach - podał Półtorzycki.

Na obecnym etapie śledztwa w tej sprawie występuje dwóch podejrzanych. Jak przekazał Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Kowalczyk "awionetka została zabezpieczona i stanowi obecnie przedmiot zabezpieczenia majątkowego. Jej wartość to około 900 tysięcy złotych".

Czytaj także:

Współpraca z FBI

narkotyki free shutterstock 1200.jpg
"Rynek okazał się odporny na pandemię". Polska jednym z największych producentów amfetaminy w Europie

- Druga sprawa, to sprawa, która została zainicjowana przez Federalne Biuro Śledcze. Dzięki informacjom FBI i ich działaniom polegającym na deszyfrowaniu komunikatora, których używały zorganizowane grupy przestępcze na całym świecie, w porozumieniu z Europolem, stworzyli wspólną grupę śledczą, do której zaprosili funkcjonariuszy polskiej policji - tłumaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W ramach międzykontynentalnej operacji, która trwała od marca śledczy przejęli ponad dwie tony narkotyków wartych ok. 84 mln złotych, 24 tony tytoniu, zlikwidowali sześć laboratoriów i pięć magazynów narkotykowych, a także krajalni tytoniu, oraz rozbili dziewięć zorganizowanych grup. Działali nie tylko na terenie Polski, ale również w Belgii i w Niemczech. Podczas 17 realizacji zatrzymano 30 osób, z czego 28 zostało tymczasowo aresztowanych. - To świadczy o ciężarze przestępstw, których się dopuścili - przekazał komendant CBŚP. Dodał również, że "udało się zapobiec co najmniej czterem uprowadzeniom osób, które mogły skończyć się nawet pozbawieniem życia".

Rekordowa produkcja

- Trzecia sprawa dotyczy rekordowego zabezpieczenia narkotyków syntetycznych w Polsce. To zlikwidowane trzy laboratoria narkotyków syntetycznych działające w woj. lubuskim - podał generał.

Dodał, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 879 kg mefedronu o wartości rynkowej przekraczającej 43 mln złotych. W trakcie akcji zabezpieczono też 3,5 kg marihuany oraz zatrzymano 15 osób, w tym trzech tzw. chemików. Podczas tych akcji policjantom udało się ujawnić miejsce, które zostało specjalnie do tego celu przygotowane. Jak wyjaśnił Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki "to nie było tak, jak wcześniej miejsce zaadaptowane, tylko wykopane w ziemi ogromne laboratorium, które potrafiło produkować setki kilogramów tygodniowo mefedronu. Nawet policjanci byli zaskoczeni skalą produkcji". - To wielki sukces, bo do tej pory nie mieliśmy do czynienia z grupą produkującą na taką skalę - dodał komendant CBŚP.

Czytaj także:

W tej sprawie udało się dokonać zabezpieczeń majątkowych. - W chwili obecnej na kwotę 395 tys. złotych - poinformował prokurator Piotr Kowalczyk. - Podczas tych akcji bardzo ważne jest to, żeby pozbawiać przestępców owoców ich przestępstwa. W zeszłym roku, w sprawach narkotykowych dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 52 mln złotych - dodał. Wspominał też o rekordowym zabezpieczeniu na kwotę 1,4 mln zł. - Na obecnym etapie śledztwa jest bardzo poważnie brana pod uwagę wersja dotycząca tego, że pieniądze te pochodzą z obrotu narkotykami przez kartele narkotykowe z Ameryki - zaznaczył prokurator.

"Działalność przestępca nie uznaje granic"

Podczas konferencji szef Oddziału FBI w Warszawie agent specjalny Michael Malsch podał statystki dotyczące międzynarodowej operacji prowadzonej we współpracy z polskimi organami ścigania. - Zostało sprzedanych ponad 12 tys. specjalnych urządzeń do ponad 300 grup przestępczych w ponad 100 krajach. Dokonano 800 aresztowań, zabezpieczono osiem ton kokainy, 22 tony marihuany, dwie tony metamfetaminy oraz sześć ton chemicznych prekursorów. Zabezpieczono także 250 sztuk broni oraz walutę o wartości 48 mln dolarów - wyliczył agent Malsch.

Podziękował też za współpracę polskim policjantom. - Działalność przestępcza nie uznaje granic. Musimy pracować wspólnie, aby stawić czoła zagrożeniom. FBI oraz partnerzy z organów ścigania na całym świecie rozumieją te ważne wyzwania i stale rozwijają się, aby przezwyciężać przestępczość transgraniczną. Najskuteczniejszą bronią przeciwko przestępczości jest współpraca - zakończył Malsch.

st

Czytaj także

W akcji "Przebudzenie mocy" zatrzymano 7 osób. Hurtowy przemyt narkotyków do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 07:38
Policjanci z CBŚP z Olsztyna i Poznania zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w przemycie hurtowych ilości narkotyków z Hiszpanii do Polski oraz innych krajów UE. To kontynuacja działań w ramach operacji o kryptonimie "Przebudzenie mocy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychotropy ukryte w termosach. Udana akcja KAS i policji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 05:25
Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i policja z Radomia skontrolowały przesyłkę w magazynie w Terminalu Cargo Lotniska Chopina. Okazało się, że w środku znajdowało się 50 szt. termosów, które okazały się przemytniczą skrytką.
rozwiń zwiń