"Bardzo duża szansa dla Polski". Premier o rozbudowywanym porcie w Gdańsku

2021-07-26, 14:55

"Bardzo duża szansa dla Polski". Premier o rozbudowywanym porcie w Gdańsku
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gdańsku. Foto: twitter.com/PremierRP

- Nowe możliwości przeładunkowe zwiększą się o półtora miliona TEU, to zasadnicze zwiększenie potencjału. Ten port to bardzo duża szansa dla Polski - ocenił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w rozbudowywanym porcie w Gdańsku.

Szef rządu wziął udział w konferencji prasowej dot. ogłoszenia wyników postępowania konkursowego na zalądowienie obszaru morskiego w granicach administracyjnych Portu Gdańsk na wodach Zatoki Gdańskiej. Mateusz Morawiecki mówił, że jest to "uporządkowany proces rozbudowy hubu transportowo-logistycznego na północy Polski". Dodał, że korzyści z tego płynące są oczywiste.

Posłuchaj

Premier o rozbudowie Portu Gdańsk (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

- Ten port to bardzo duża szansa dla Polski - ocenił Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

kontenerowiec MSC statek transport kontenery port gdańsk free shutt 1200 .jpg
Port Gdańsk awansuje na pierwsze miejsce wśród terminali kontenerowych na Bałtyku

Jak wskazał, dzięki rozbudowie portu w Gdańsku "nowe możliwości przeładunkowe zwiększą się o półtora miliona TEU, to zasadnicze zwiększenie potencjału (gdańskiego portu - przyp. red.).

- Ten trzeci etap rozbudowy portu, kolejny terminal wraz z czwartym, który już na horyzoncie widnieje, to znakomita szansa, żeby stworzyć powiązaną sieć różnych kolejowych, drogowych, morskich szlaków, która doprowadzi do zwiększenia potencjału przeładunkowego i zwiększenia zainteresowania Polską jako hubem logistycznym tej części Europy - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że miejsca pracy w portach są wysokopłatne, a rozbudowa portu w Gdańsku to wzrost wynagrodzeń, ale też zysków polskich firm.

- Małe polskie firmy się umiędzynaradawiają, wychodzą na zewnątrz, poznają najlepsze praktyki stosowane przez światowych gigantów i dzięki temu coraz bardziej ekspandują, eksportują i o to właśnie chodzi w rozwoju gospodarczym - stwierdził premier.

Czytaj także:

Jego zdaniem oznacza to również repatriację kapitału, przejawiającą się m.in. w mniejszej zależności od kapitału zagranicznego.

Odbudowa potęgi morskiej

- Nie bez przeszkód i nie bez potknięć staramy się odbudować potęgę morską i jesteśmy na dobrej drodze - oświadczył w poniedziałek w porcie w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.

Pytany na konferencji prasowej, poświęconej planom rozbudowy portu w Gdańsku o korzyści z tego projektu, premier oświadczył, że będą to "korzyści ogromne".

- To tutaj będą powstawały wysokopłatne miejsca pracy - wskazał.

W opinii Mateusza Morawieckiego, "nie tylko Trójmiasto, ale i całe Pomorze, i cała Polska będą korzystać z rozwoju przemysłu morskiego tutaj nad Bałtykiem".

- Przemysł morski, który w czasach Platformy Obywatelskiej przymierał dziś się odradza i odbudowuje - dodał premier.

Celem jest 150 mln ton przeładunków rocznie

W poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w porcie w Gdańsku na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, mówił, że Krajowy Plan Odbudowy i tzw. Polski Ład zawierają ogromne środki inwestycyjne dla polskich portów. Wyzwanie w postaci utworzenia hubu przeładunkowego i przekierowanie do polskich portów potoków towarów oraz podniesienie przeładunków do 150 mln ton rocznie „dziś staje się realne”.

Marek Gróbarczyk stwierdził, że 100 mln ton przeładowane w polskich portach w 2020 r. „ugruntowało naszą sytuację w gospodarce światowej”. Jak dodał, również w 2021 r. granica 100 mln to na pewno będzie „znacznie przekroczona”.

Powiązany Artykuł

horała1.jpg
"95 tys. miejsc pracy, ponad 140 mld zł wartości dla PKB". Horała o realizacji projektu CPK

Dodał, że rozbudowa terminala kontenerowego w Gdańsku jest bardzo ważna, bo dziś to ten port „przeładowuje najwięcej kontenerów na Bałtyku”

"Chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie"

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przypomniał, że prawie przed trzema latami Fundusz razem ze swoimi partnerami zainwestował w terminal DCT Gdańsk.

- To był bardzo dobry okres rozwoju tego portu jako największego już teraz hubu na Bałtyku, jeśli chodzi o kontenery i 15. terminala kontenerowego w Europie - wskazał Borys, dodając, że aspiracje są większe.

- Dzisiejszą inwestycją chcemy o ponad jedną trzecią zwiększyć możliwości przeładunkowe terminala DCT z niecałych 3 mln TEU do ponad 4,5 mln. Chcemy też przede wszystkim umożliwić, by na tym terminalu obsługiwane były największe statki pływające po morzach o zdolności przeładunkowej ponad 18 tys. TEU. To pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność Polski na światowej mapie transportu morskiego i uczynić tę infrastrukturę jeszcze bardziej konkurencyjną - stwierdził szef PFR.

Czytaj także:

Wskazał, że inwestycja o wartości 2 mld zł ma być ukończona w 2024 roku. "Wtedy chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie. Ma to olbrzymie znaczenie dla całej polskiej gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, dla których oznacza to szybszy transport towarów i niższe koszty" - powiedział Borys.

bf

Polecane

Wróć do strony głównej