X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Martyrologia polskich dzieci w okresie II WŚ na lekcjach historii? Chce tego Rzecznik Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 10:10
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do MEiN o wprowadzenie do podstawy nauczania problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej i w latach powojennych. - Tragiczne losy najmłodszych pokoleń Polaków ukazują bezmiar okrucieństwa zbrodni niemieckich i sowieckich dokonywanych na całkowicie bezbronnych ofiarach - podkreślił w apelu.
Mikołaj Pawlak
Mikołaj PawlakFoto: FotoNews/ FORUM

Głos Mikołaja Pawlaka jest odpowiedzią na prośby Ireneusza Maja, pełniącego obowiązki dyrektora nowopowstającego Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. W opinii dyrektora i rzecznika, zagadnienia dotyczące gehenny dzieci polskich na terenach okupowanych przez III Rzeszę i przez ZSRR oraz powojennych losów sierot wojennych i dzieci Żołnierzy Wyklętych powinny znaleźć się w podstawie nauczania szkół podstawowych i średnich.

mikołaj pawlak 1200.jpg
Rzecznik Praw Dziecka: dzieciństwo powinno trwać jak najdłużej

00:32 rzecznik - o rzezi .mp3 RPD Mikołaj Pawlak: problematyka martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej i w latach powojennych powinna znaleźć się w podręcznikach (IAR)

Ich zdaniem, niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi powinien być wymieniony w treści nauczania dla klas V-VIII jako przykład zbrodni niemieckich, obok istniejących: Palmir, Katynia, kaźni profesorów lwowskich i Zamojszczyzny. Proponują uwzględnić los dzieci deportowanych ze wschodnich terenów okupowanej Polski przy porównywaniu systemów sowieckich i niemieckich obozów pracy i przy omawianiu kwestii deportacji ludności.

Czytaj także: 

Wskazują także, że Muzeum Dzieci Polskich powinno znaleźć się wśród przewidzianych w podstawie nauczania sposobów upamiętnienia zbrodni obu okupantów oraz heroizmu Polaków.

Muzeum w miejscu b. obozu dla dzieci

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu powstaje w Łodzi, gdzie w latach 1942-45 działał niemiecki nazistowski obóz dla dzieci polskich. Inicjatorem powstania muzeum jest Rzecznik Praw Dziecka, a jego budowę finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


mbl

Czytaj także

Rocznica kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej. Kasprzyk: Europa wolność zawdzięcza Polakom

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 13:26
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy, którzy polegli w II wojnie światowej. Dziś przypada 76. rocznica zakończenia tego konfliktu w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcieli zabić jak najwięcej Polaków". Dr Łabuszewski o ataku Niemców na Polskę w 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:01
- Celem strony niemieckiej nie było zniszczenie obiektów wojskowych czy siły żywej w postaci jednostek Wojska Polskiego. Celem było zabicie jak największej liczby polskich obywateli tudzież metodyczne zniszczenie wszystkich świadectw, które potwierdzały tysiącletnią historię państwa polskiego na gruncie europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń