X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Krakowie odbył się marsz "cnotliwych niewiast i wiedźm". Protestowano przeciwko zmianom w systemie edukacji

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 22:59
- Przez Kraków przeszedł w sobotę marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli. Jego uczestnicy protestowali przeciwko zmianom w systemie edukacji proponowanym przez ministra Przemysława Czarnka oraz przeciw destabilizacji systemu prawnego w Polsce.
Akcja Marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli
Akcja "Marsz cnotliwych niewiast, wiedźm i innych obywateli" Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Przemyslaw Czarnek Sejm 1200 pap.jpg
Marian Kowalski: minister Czarnek burzy lewacki ład w polskich szkołach

W marszu, który rozpoczął się nieopodal pomnika Smoka Wawelskiego i krakowskimi Plantami dotarł na Rynek Główny, uczestniczyło ponad 100 osób. Niektóre były przebrane za czarownice, z miotłami w dłoniach i w wysokich czarnych kapeluszach na głowach.

- Są trzy niezwykle poważne tematy, które sprawiają, że nie możemy być cicho - mówiła przewodnicząca KOD Małopolska Ewelina Pytel. Jak wyjaśniła, chodzi o "próbę odebrania autonomii polskim szkołom i odebrania głosu wolnym mediom" oraz o to, że - jak wskazała - Polska jest "wyprowadzana z europejskiego sytemu sprawiedliwości".

Prof. Fryderyk Zoll mówił podczas demonstracji, że minister edukacji Przemysław Czarnek "chce podporządkować uczelnie", a wypowiedź o potrzebie kształtowania cnót niewieścich wskazuje - jak powiedział Zoll, że gdyby dziś został napisany "Młot na czarownice" (XV-wieczny traktat autorstwa dominikańskich inkwizytorów) to pewnie byłaby to "publikacja, która ukazałaby się w bardzo wysoko punktowanych przez ministra Czarnka czasopismach i przeszła znakomicie system recenzji". - To zaczyna stawiać włosy na głowie - mówił prof. Zoll.

szkola edukacja dzieci forum 1200.jpg
Czarnek: Lewica i PO wyciągają dzieci na ulice i piszą im na czole wulgaryzmy i przekleństwa

Spory z TSUE

Dodał, że nieprzypadkowo Trybunał Konstytucyjny jako pierwszy "został przejęty", ale było to celowe działanie. - To był podstawowy element planu, który pozwala całkowicie wyłączyć obowiązywanie Konstytucji i obowiązywanie zwykłej racjonalności - ocenił Fryderyk Zoll. Dodał, że PiS powołuje się na spory między Trybunałami Konstytucyjnymi innych państw a TSUE. - Tak one istnieją, tylko za tamtymi trybunałami stoi przymiot niezależności - podkreślił Zoll.

Jego zdaniem, bardzo długo nie będziemy w stanie odbudować wszystkich relacji i zaufania w Europie, bo "nikt nie będzie ufał społeczeństwu, które nagle może zacząć robić rzeczy, odbiegające od minimalnego standardu".

Uczestnicy marszu skandowali "Wolne sądy, wolna szkoła, wolne media". Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "Lepiej nie zaczynajcie z wiedźmami", "Wolę być wiedźmą niż niewiastą", "Stop ideologizacji szkół", "Zachować cnotę czy rodzić dzieci?", "Tu jest Kraków, Polska, UE, Europa, planeta Ziemia".

Według policji, zgromadzenie przebiegło spokojnie.

pkur

Czytaj także

Wniosek o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka. Jest opinia komisji edukacji, nauki i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 20:45
Posłowie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży negatywnie zaopiniowali wniosek o wotum nieufności dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W trakcie jutrzejszego posiedzenia sejmu wnioskiem zajmą się posłowie w sali plenarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEiN: chcemy, aby 1 września dzieci poszły do szkoły w trybie stacjonarnym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 20:59
- Trwają pełne przygotowania na 1 września. Po rozmowie z ministrem zdrowia przygotowujemy się do nauki w trybie stacjonarnym - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń