X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: czwarta fala pandemii będzie inna niż dotychczasowe

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:00
- Najgorszy scenariusz czwartej fali mówi o zachorowaniach w przedziale 10-15 tys. dziennie. W Europie widać, że zakażenia nie przekładają się na hospitalizację w takim stopniu jak poprzednio - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: twitter.com/pisorgpl

Szef resortu zdrowia był w piątek pytany w Polsat News m.in. o działania zmierzające do zwiększenia liczby szczepień przeciw COVID-19 – o to, "czy jest zwolennikiem stosowania kija czy marchewki".

covid koronawirus szpital free shutterstock 1200.jpg
Minister zdrowia: blisko 60 proc. zakażonych wariantem Delta to osoby poniżej 40.

- Jestem zwolennikiem przekonywania, nie chciałbym używać tych uproszczonych atrybutów kija i marchewki. Uważam, że przede wszystkim powinniśmy przekonywać i wydaje mi się, że w perspektywie grudnia (gdy rozpoczęły się szczepienia), porównując z obecnym okresem, przekonaliśmy bardzo wielu ludzi – ocenił Niedzielski.
Przypomniał, że początkowo odsetek osób, które były skłonne się zaszczepić, wynosił 37 proc., a teraz jest w granicach 70 proc.

- Cały czas analizujemy wszystkie pomysły, które się pojawiają w Europie (motywujące do szczepień). Mamy nawet taki katalog, w którym wszystkie one są spisane i staramy się je oceniać, stosując różne kryteria – wskazał. - Jest pewna sekwencja ruchów, które wykonujemy. Jest zorganizowana loteria. Są instrumenty wsparcia, które są skierowane chociażby do środowisk wiejskich, bo tam mamy sytuację nieco gorszą niż w aglomeracjach – mówię o wsparciu finansowym dla OSP (ochotniczych straży pożarnych) czy kół gospodyń wiejskich – dodał.

Czytaj także:

Pytany o swoją wypowiedź, że szczepionki będą bezpłatne do końca września, szef MZ stwierdził, że do końca września utrzymany będzie system, że zarówno preparat jak i zaszczepienie są bezpłatne. Dopytywany, czy to oznacza, że obywatele będą po tym terminie płacić za szczepienia, Niedzielski powiedział, że taka decyzja nie została podjęta. Indagowany, czy "taka decyzja jest na stole", minister odparł, że "taka decyzja jest również rozważana". - Zapewniam, że do końca września można się zaszczepić bezpłatnie – zaznaczył.

"Musimy trzymać rękę na pulsie"

Odpowiadając z kolei na pytanie, czy może zadeklarować, że w ciągu miesiąca czy dwóch nie pojawią się ograniczenia dla niezaszczepionych dotyczące korzystania np. z komunikacji, kin, teatrów czy obiektów sportowych, czy też jest to kwestia otwarta, szef MZ stwierdził, że "wszystko są to zagadnienia otwarte". - Musimy trzymać rękę na pulsie, co się dzieje z epidemią i tę rękę trzymamy – dodał.

grafika poczta polska SzczepimySię tt free twitter 1200.jpg
Poczta Polska włącza się do akcji #SzczepimySię. Do obiegu wprowadzono znaczek i kopertę

Komentując kwestię ewentualnych obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego, minister stwierdził, że "to jeden z pomysłów, które w pierwszej kolejności powinny być realizowane, o ile będzie przekonanie, że to konieczne". - Wszystko zależy od przebiegu pandemii. Jeżeli popatrzymy na sytuację, w której teraz jesteśmy, gdzie jest obciążenie szpitalne rzędu 300 osób, a dostępnych łóżek 6 tys., to na razie to nie jest czas podejmowania takiej trudnej decyzji – stwierdził.

Minister wyraził przekonanie, że czwarta fala pandemii będzie zupełnie inna niż dotychczasowe. - Najgorszy scenariusz, jaki w tej chwili analizowaliśmy, to zachorowania w przedziale 10-15 tys., czyli o połowę mniej niż było w szczytach w apogeum drugiej i trzeciej fali – powiedział szef MZ.

- To, co obserwujemy w Europie, to fakt, że te zakażenia nie przekładają się w takim stopniu jak poprzednio na hospitalizację. To znaczy, że proces szczepień może niedoskonale chroni przed samym zakażeniem, ale w bardzo dużym stopniu chroni przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem – dodał.

Australia covid locdown PAP 1200.jpg
Wariant Delta koronawirusa rozprzestrzenia się w Australii. Połowa ludności objęta lockdownem

Pytany, czy nauczyciele powinni mieć obowiązek szczepień, a niezaszczepieni ograniczenie pracy z dziećmi, Niedzielski stwierdził, że odpowiedź nie jest prosta. - Na tę chwilę nie jestem tego zwolennikiem – dodał.

Wskazał, że bazowy scenariusz, który jest przyjmowany, zakłada, iż od września dzieci wrócą normalnie do nauki. - Sytuację zawsze analizujemy w zależności od tego, jakie będzie tempo rozwoju pandemii – przypomniał. "Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że scenariusz powrotu zwykłego dzieci do szkół to scenariusz, który będzie realizowany z bardzo wysokim prawdopodobieństwem. Inne scenariusze są naprawdę bardzo nisko prawdopodobne" – dodał.

Minister mówił też m.in., że "uwzględniając osoby zarejestrowane na szczepienie, dochodzimy do poziomu 56 proc. dorosłej populacji".

Niedzielski podał ponadto, że rząd zajmie się projektem o Funduszu Kompensacyjnym dotyczącym szczepień, na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu. Przypomniał, że rozwiązania zawarte w przepisach mają objąć całą akcję szczepień przeciw COVID-19, od grudnia ub.r.

dn

Czytaj także

Minister zdrowia: kolejna fala pandemii będzie się rozpędzała

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:18
- Po trendzie spadku, a potem stabilizacji liczby wykrywanych nowych zakażeń koronawirusem, widoczny jest wzrost liczby przypadków. Kolejna fala pandemii będzie się rozpędzała – powiedział we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń