X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Usiłowanie zabójstwa kilkumiesięcznego dziecka. Ziobro skierował kasację od obniżonego wyroku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 06:53
Prokurator Generalny skierował kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, zwalniającego z odpowiedzialności za usiłowanie zabójstwa mężczyznę, który brutalnie znęcał się nad kilkumiesięcznym dzieckiem. Sprawca doprowadził u niego do ciężkich obrażeń, a następnie nie zawiadomił pogotowania ratunkowego - informuje Prokuratura Krajowa.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexander Kirch

Sprawa dotyczy Pawła P., który przez kilka miesięcy w 2018 roku znęcał się nad swoją upośledzoną konkubiną i jej 4-miesięcznym dzieckiem. Gdy po kolejnej fali przemocy u dziecka wystąpiła wysoka gorączka i nieregularny oddech, Paweł P. przez trzy dni uniemożliwiał wezwanie karetki.

prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
"Rażąca niewspółmierność kary". Ziobro wnioskuje o kasację wyroku za zgwałcenie 12-latki

Pogotowanie zostało ostatecznie wezwane na skutek wizyty kurator sądowej. Na podstawie ustaleń lekarzy stwierdzono, że oskarżony spowodował u chłopca liczne obrażenia, których skutkiem było trwałe uszkodzenie mózgu, objawiające się m.in. zaburzeniami wzroku oraz przykurczem kończyn.

Czytaj także:

Obniżony wyrok

Rozpoznający sprawę Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał oskarżonego za winnego znęcania się nad konkubiną, spowodowania uszkodzenia jej ciała oraz kierowania gróźb karalnych oraz usiłowania zabójstwa chłopczyka, znęcania się nad nim i spowodowania u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za czyny te, popełnione w warunkach recydywy, Paweł P. został skazany na karę 15 lat pozbawienia wolności.

Od wyroku tego apelację wniósł obrońca oskarżonego domagając się uznania, że Paweł P. nie działał z zamiarem pozbawienia życia dziecka. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 29 listopada 2019 r. przychylił się do apelacji w ten sposób, że oczyścił Pawła P. z zarzutu usiłowania zabójstwa dziecka oraz obniżył mu karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Interwencja prokuratora generalnego

1200_sąd_młotek_shutterstock.png
Sąd orzekł o wydaniu 4-latka ojcu podejrzanemu o przemoc. Jest interwencja Prokuratora Generalnego

Z wyrokiem tym nie zgodził się Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. W skierowanej do Izby Karnej Sądu Najwyższego kasacji działający z jego upoważnienia zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand zarzucił, że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wadliwie przyjął, że oskarżony nie dopuścił się usiłowania zabójstwa dziecka. Podkreślił też, że brak wiedzy medycznej nie był żadną przeszkodą w ocenie obrażeń dziecka i wezwaniu karetki pogotowia. Kurator, która wezwała karetkę również nie była lekarzem.

Prokurator generalny wniósł o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

st

Czytaj także

Kasacja od wyroku ws. śmierci trzylatka. Ziobro: nie ma zgody na okrucieństwo wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:13
- Nie ma mojej zgody na okrucieństwo wobec dzieci i łagodne traktowanie sprawców tego rodzaju okrutnych przestępstw - zaznaczył minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do kasacji wniesionej ws. kary dla sprawcy śmierci 3-letniego chłopca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerażające szczegóły zbrodni w Poznaniu. Prokurator generalny chce surowszego zarzutu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 19:56
"Matka, która w Poznaniu zabiła 3-letnią córkę, zbrodnię zaplanowała z zimną krwią. Potem w okrutny sposób ją zrealizowała" - zaznaczył minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że polecił zmianę postawionego jej zarzutu na surowszy.
rozwiń zwiń