X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brak zapasów krwi w stacjach krwiodawstwa. Jedną z przyczyn pandemia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:23
- Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia dodatkowo uniemożliwiły stacjom krwiodawstwa odpowiednie przygotowanie zapasów krwi na wakacje - ocenia prof. Piotr Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Krwiodawcy apelują o oddawanie krwi.
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Anna Fedorova_it/ Shutterstock

- Pandemia dodała jeszcze dodatkowy stopień trudności, bo uniemożliwiła nam przygotowanie się do wakacji, które zwykle robiliśmy. Zaczynaliśmy od marca, kwietnia nawet, tak sterując pobieraniem krwi, żeby wchodzić w okres wakacyjny z pewną nadwyżką w magazynach - powiedział Radziwon.

tłum ludzie życie codzienność covid free shutterstock 1200.jpg
O 1,5 roku spadła długość życia w USA. Przyczyną COVID-19

"Nie da się zbudować dużych zapasów"

Zaznaczył, że i tak nie było to proste, bo należy zawsze w planowaniu uwzględniać to, że czerwone krwinki można maksymalnie przechowywać 42 dni, nie da się więc zbudować dużych zapasów.

- (...) ale kontrolując te zapasy możemy wchodzić w wakacje z wyższym zapasem krwi. W związku z tym czerwiec czy początek lipca udaje nam się łatwiej przeżyć i zabezpieczać szpitale, natomiast w tym czasie pobieramy krew na drugą część wakacji. Do te pory tak nam się to zwykle udawało, natomiast pandemia sprawiła, że nie mogliśmy pojechać do szkół, zakładów pracy - ze zrozumiałych względów epidemiologicznych nie było to możliwe - i związku z tym tego zapasu, który by nam pomógł łatwiej rozpocząć wakacje nie było - wyjaśnił Radziwon.

Dodał, że stacje krwiodawstwa pracują na bieżąco, nie zabrakło krwi, ale starają się docierać do krwiodawców, lepsza sytuacja pandemiczna na to pozwala.

- Tak czy inaczej te wakacje nie są i nie będą okresem łatwym, bo wydajemy krew na bieżąco - powiedział dyrektor białostockiego RCKiK. Zaznaczył, że magazyny krwi nie są tak pełne jak tego chciałyby stacje, stąd prośby do krwiodawców o oddawanie krwi, by "nie ustawali w radości oddawania krwi, służenia innym".

Czytaj także:

Białostocka stacja krwiodawstwa regularnie publikuje informacje o kolejnych miejscowościach, do których w kolejne dni przyjeżdża krwiobus i gdzie będzie można oddać krew. Na stronie internetowej RCKiK jest też zamieszczona graficzna informacja jakich grup krwi brakuje najbardziej.

Najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 Rh minus, gdyż - jak przypomina Radziwon - tę grupę można podać pilnie każdemu, gdy nie ma czasu na oznaczenie pacjentowi grupy krwi. - Stąd te zapasy nam się wyczerpują bardzo szybko - powiedział Radziwon. Zaapelował jednocześnie do lekarzy, aby tam, gdzie jest czas na określenie grupy krwi pacjenta, korzystali z tego i nie wykorzystywali krwi grupy 0 Rh minus, by tę krew "zaoszczędzić".

free chiny fabryka 1200.png
Eksperci: sytuacja budżetu jest bardzo dobra, ale ciągle krąży nad gospodarką widmo COVID-19

Większe zapotrzebowanie krwi

Radziwon przypomina, że niezależenie od pandemii, zazwyczaj w wakacje jest większe zapotrzebowanie na krew niż w innych miesiącach roku, bo wiele osób podróżuje, są wypadki drogowe, ale także "pełną parą" pracują szpitale, krew jest potrzebna do zabiegów.

- To jest jeden wskaźnik. Drugi - w wakacje część krwiodawców nie oddaje krwi, bo akurat wyjeżdża gdzieś na urlop - powiedział Radziwon. Dodał, że skutkuje to tym, że po powrocie z zagranicy krwiodawcy przez różny czas nie mogą oddawać krwi. Dodał, że też czas dyskwalifikacji z możliwości oddania krwi zależy od tego, z jakiej części świata krwiodawca wraca.

Czytaj także:

Radziwon dodaje, że latem nie ma też w dużych miastach studentów, trudno o organizowanie poboru krwi w zakładach pracy, pracownicy są na urlopach. - To sprawia, że mamy, że tak powiem większy ból głowy jak pobrać tą ilość krwi, żeby nikomu jej nie zabrakło, dlatego wakacje są po prostu trudnym okresem - mówi Radziwon i zaznacza, że taka sytuacja jest co roku.

Prof. Piotr Radziwon podkreślił, że Białostocczyzna jest regionem, gdzie jest najwięcej w Polsce krwiodawców na tysiąc mieszkańców. - W związku z tym mamy najwięcej donacji (62 donacje na tysiąc mieszkańców), bo prawie dwa razy tyle co średnia (ok. 33-35 donacji na tysiąc mieszkańców we wspólnocie europejskiej), z czego bardzo się cieszymy. Oczywiście wszystkim dawcom bardzo dziękujemy, bo to ułatwia nam spełniać naszą misję i zaopatrywać (w krew) wszystkie szpitale na bieżąco - powiedział Radziwon.

dz

Czytaj także

Krwiodawcy pilnie poszukiwani: czekają na nich nowe ulgi!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 18:00
Krew jest darem życia: nie do podrobienia, nie do zastąpienia. Szczególnie teraz, w czasie pandemii. Niestety, liczba krwiodawców spada. Dlatego ci, którzy oddają krew, a także ozdrowieńcy oddający osocze, mogą liczyć na dodatkowe profity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Czy osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi mogą się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
Od końca grudnia ubiegłego roku trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi może bezpiecznie się zaszczepić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew to dar. Podziel się nią z innymi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 17:20
14 czerwca - w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, austriackiego patologa i immunologa, który w 1901 roku odkrył grupy krwi - obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa. 
rozwiń zwiń