X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ustawa o radiofonii i telewizji. Lichocka: postrzeganie tej ustawy tylko w kontekście TVN to nieporozumienie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 14:08
"Nowelizacja ustawy medialnej jest konieczna. Postrzeganie jej tylko w kontekście TVN to nieporozumienie" - powiedziała portalowi wPolityce.pl zasiadająca w Komisji Kultury i Środków Przekazu posłanka PiS Joanna Lichocka.
TVN
TVNFoto: OleksSH/Shutterstock

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski.

Anita Czerwińska PAP 1200 (1).jpg
Czerwińska: projekt ustawy medialnej na bieżącym posiedzeniu Sejmu

Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że szef KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował kompromisowe rozwiązanie, zakładające, że koncesja mogłaby być udzielona spółce, której siedziba jest w państwie niebędącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jeśli Polska zawarłaby w tej sprawie "stosowne porozumienie lub umowę międzynarodową na zasadach wzajemności".

"Nie chcę się odnosić do propozycji szefa KRRiT. Znam ją tylko z omówień prasowych" - powiedziała Joanna Lichocka.

Czytaj także:

W ocenie poseł PiS- "ważne jest, żeby polskie prawo było traktowane poważnie, a także, że istotna jest praworządność".

"Jeżeli ktoś omija to prawo, tworząc firmy-słupy na lotnisku w Amsterdamie, to traktuje polskie państwo w sposób niepoważny" - powiedziała Joanna Lichocka.

Uszczelnienie prawa 

Wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta.

"Jaki ostatecznie będzie miała kształt, to tego oczywiście teraz nie sposób przesądzić. Jednak uważam, że uściślenie przepisów prawa w tej ustawie jest konieczne bez względu na jakieś indywidualne losy biznesowe właścicieli koncesji" — zaznaczyła Joanna Lichocka.

JacekLiziniewicz.jpg
"Wiele krajów chroni w powyższy sposób swoje rynki". Liziniewicz o projekcie zmian o KRRiT

Poseł PiS podkreśliła, że "trzeba patrzeć na tę nowelizację nie w kontekście interesów konkretnego podmiotu, konkretnego gracza na rynku", ale "uszczelniania prawa z 2004 roku".

"To jest nieporozumienie"

Zaznaczyła, że postrzeganie tej nowelizacji "tylko w kontekście TVN, to jest nieporozumienie".

"To jest sprowadzenie tej dyskusji do takiego poziomu, żeby można było działać w kategoriach interesów jakichś konkretnych grup biznesowych, a nie w interesie polskiego państwa" - stwierdziła.

Czytaj także:

"Nie jesteśmy republiką bananową i nasze prawo nie jest papierowe. Dobrze byłoby, aby zaczęli myśleć w kategoriach dobra państwa, a nie konkretnego biznesu" - wskazała Lichocka.

Kiedy Sejm zajmie się ustawą?

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w środę, że Sejm zajmie się poselskim projektem ustawy o radiofonii i telewizji raczej 11 sierpnia. Jak dodał, wcześniej oczywiście odbędzie w tej sprawie posiedzenie komisji.

sejm budynek shutterstock_1726828183 1200.jpg
Początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, posłowie mogą zająć się projektem ustawy medialnej

Przewodniczący komisji Piotr Babinetz poinformował, że posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jak zaznaczył, dokładna data zostanie ustalona jeszcze w środę.

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

bf

Czytaj także

"Analogiczne rozwiązania są w Niemczech, Austrii i we Francji". Müller o ustawie o radiofonii i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 10:39
Analogiczne rozwiązania są w Niemczech, Austrii i we Francji i tam nikt nie bije na alarm, nie twierdzi, że ktoś chce wyzbyć się sojuszu z USA czy z krajami UE - podkreślił w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stacja już od dawna borykała się z problemami". Krzysztof Karnkowski o TVN

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 14:29
- Kryzys w całym TVN, czy w relacjach właścicielskich, jest starszy niż same plany nowelizacji ustaw o radiofonii i telewizji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Karnkowski ("GPC"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Machalica o noweli ustawy o radiofonii i telewizji: ma chronić bezpieczeństwo informacyjne Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 10:25
- Pojawiła się próba doprecyzowania tego przepisu, bowiem twierdzi się, że inwestor amerykański de facto obchodzi ten przepis przez spółkę zarejestrowaną w Holandii. Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście inwestor amerykański, który w tym przypadku pochodzi z kraju, z którym Polska jest połączona sojuszem, powinien być traktowany jak nadawcy, którzy są potencjalnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica z Centrum im. I. Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Jacek Łęski (Telewizja Polska) i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń