X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Doktoranci od nowego roku akademickiego wrócą na uczelnie. MEiN zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 06:32
- Zakładamy, że od nowego roku akademickiego kształcenie w szkołach doktorskich rozpocznie się w zwykłym trybie; będzie to uzależnione od sytuacji epidemicznej - przekazała rzecznik MEiN Anna Ostrowska. Podkreśliła, że resort nie podejmuje prac w kierunku zmian w organizacji kształcenia doktorantów.
Uczelnia, zdj. ilustracyjne
Uczelnia, zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rzecznik pytana, czy resort planuje w najbliższym czasie zmiany w organizacji kształcenia doktorantów, przekazała, że "ze względu na krótki dotychczas okres funkcjonowania szkół doktorskich i ich ugruntowywania się w strukturach podmiotów, ministerstwo nie podejmuje aktualnie prac zmierzających do kierunkowych zmian w organizacji kształcenia doktorantów".

uczelnia_ok.jpg
MEiN podało szczegóły dotyczące studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli. Będą na 8 uczelniach

Nowy model kształcenia

Jak podkreśliła, Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, obowiązująca od 1 października 2018 r., wprowadziła nowy model kształcenia doktorantów, które odbywa się w szkołach doktorskich. Oznacza to, że pierwsze szkoły doktorskie rozpoczęły swoją działalność w roku akademickim 2019/2020, wobec czego w obecnym momencie w szkołach tych doktoranci kończą już drugi rok kształcenia i podchodzą do wymaganych ustawą ocen śródokresowych.

Ostrowska zaznaczyła, że "na czas rozpoczęcia funkcjonowania szkół doktorskich nałożył się okres pandemii COVID-19, który na przestrzeni ostatnich dwóch lat akademickich wymuszał podejmowanie na bieżąco zmian w organizacji kształcenia doktorantów". - Zakładamy, że od nowego roku akademickiego kształcenie w szkołach doktorskich rozpocznie się w zwykłym trybie. Oczywiście będzie to uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej - stwierdziła.

Czytaj także:

Rzecznik MEiN podkreśliła, że cel funkcjonowania szkół doktorskich pozostaje niezmienny. - Chodzi przede wszystkim o zainteresowanie i zachęcenie szerszego grona młodych pokoleń absolwentów studiów do podejmowania atrakcyjnej ścieżki dalszego rozwoju naukowego; dążenie do osiągnięcia i utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia w szkołach doktorskich oraz wzrost pozycji polskich szkół w rankingach międzynarodowych. Zależy nam również na tym, aby zwiększyć liczbę osób o wyższych kwalifikacjach uzyskujących stopień doktora i rozwijających atrakcyjną karierę zawodową również poza akademią - powiedziała.

Ostrowska stwierdziła, że w kwestii funkcjonowania szkół doktorskich istotny jest procedowany obecnie projekt rozporządzenia w sprawie ewaluacji jakości kształcenia w szkole doktorskiej. "Zakończono etap uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych – aktualnie w ministerstwie trwa proces rozpatrywania zgłoszonych uwag" - przekazała. Projekt zakłada m.in. to, że szef MEiN będzie ustalał wartości referencyjne dla kategorii naukowych A, B+ i B w dyscyplinach naukowych i artystycznych, a nie – jak do tej pory – zatwierdzał decyzję Komisji Ewaluacji Nauki.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0) obowiązuje od października 2018 r. Na mocy nowych przepisów na uczelniach powstały szkoły doktorskie, w których kształcą się doktoranci. Ustawa wprowadziła też nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji m.in. uczelni. W ewaluacji przyznawane będą kategorie naukowe w poszczególnych dyscyplinach nauki. Od tych kategorii zaś zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych. Pierwsza ewaluacja miała pierwotnie objąć lata 2017-2020. Ostatecznie jednak obejmie lata 2017-2021 i rozpocznie się 1 stycznia 2022 r.

dz

Czytaj także

Czarnek: nikt nie może być pociągany do odpowiedzialności za głoszenie swoich przekonań

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 19:28
- Chcemy zabronić wszczynania jakiegokolwiek postępowania - i wyjaśniającego i dyscyplinarnego - w sprawach, które są absolutnie przedmiotem wolności gwarantowanej konstytucyjnie - powiedział w sobotę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka stacjonarna we wrześniu? Szef MEiN: przygotowujemy każdy możliwy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 07:56
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że najbardziej prawdopodobny jest powrót uczniów i studentów do nauczania stacjonarnego. W Programie 1 Polskiego Radia szef resortu nie wykluczył jednak innego systemu nauki w przypadku kolejnej fali zakażeń koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawsze stawał w obronie praw rodziców do wychowania dzieci". Rzymkowski w Sejmie o Czarnku

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 19:10
- Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zawsze stawał w obronie konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami - mówił we wtorek w Sejmie wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski, odpierając wniosek o wotum nieufności wobec ministra.
rozwiń zwiń