X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

MEiN podało szczegóły dotyczące studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli. Będą na 8 uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 22:20
- Ministerstwo Edukacji i Nauki skierowało pisma o zamiarze zlecenia realizacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli do ośmiu uczelni. Przy wyborze kierowano się kryterium merytorycznym i geograficznym – poinformował sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Photo:jarmoluk/pixabay.com/CC0 Public Domain

W czerwcu media informowały, że Ministerstwo Edukacji i Nauki wytypowało sześć uczelni, które mają kształcić nauczycieli etyki w ramach studiów podyplomowych.

Czytaj także:
czarnek pap 1200 .jpg
Szef MEiN: za dwa lata wybór między religią a etyką w podstawówce

Posłanka partii Razem (klub Lewicy) Paulina Matysiak zwróciła się 21 czerwcu do Ministerstwa Edukacji i Nauki z pytaniami dotyczącymi sposobu dobierania uczelni.

W interpelacji zapytała: w ramach jakiego programu ministerstwo organizuje studia dla pedagogów mających nauczać etyki; jakie były kryteria doboru uczelni, do których ministerstwo skierowało zapytanie; dlaczego tylko do sześciu uczelni skierowano zapytania o możliwość prowadzenia studiów podyplomowych z etyki; czy ministerstwo zamierza wspierać finansowo prowadzenie tych kierunków; jeśli tak, w jakiej formie i kwocie, a także o to, jak brzmiała treść zapytania, które ministerstwo skierowało do tych sześciu wybranych uczelni.

Z odpowiedzi, którą otrzymała na interpelację, wynika, że uczelni, do których MEiN skierowało pisma dotyczące zamiaru zlecenia realizacji kwalifikacyjnych studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli i możliwości uruchomienia takich studiów przez uczelnię jest osiem.

8 uczelni

Na liście znalazły się: Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej (Toruń), Collegium Intermarium w Warszawie i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Wskazane przez ministra resortu edukacji uczelnie, które wyraziły chęć zorganizowania podyplomowych studiów kwalifikacyjnych z etyki dla nauczycieli, zrealizują to jako zadanie zlecone przez ministra. "W związku z tym, będą to studia bezpłatne dla nauczycieli, którzy będą chcieli je odbyć" – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Merytoryka i geografia 

Czytaj także:
szkoła shutterstock 1200.jpg
Albo religia, albo etyka. Minister edukacji i nauki zapowiada zmianę przepisów

Wyjaśniono, że przy wyborze uczelni "kierowano się kryterium merytorycznym, ale też geograficznym tak, aby potencjalni uczestnicy studiów mogli je odbyć w regionie swego zamieszkania".

"Potrzeba uruchomienia studiów przygotowujących do nauczania etyki wynika z identyfikowanego niedoboru nauczycieli tego przedmiotu" – wyjaśnił resort nauki. Przypomniał jednocześnie, że "szkoła ma obowiązek zorganizowania lekcji religii i lekcji etyki".

Resort zaznaczył, że "wszystkie uczelnie w Polsce, które posiadają odpowiednią kadrę (lub ewentualnie zatrudnią wykładowców z innych ośrodków akademickich) mogą organizować studia podyplomowe z etyki dla nauczycieli". "I takie studia obecnie są prowadzone" – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Czytaj także:


Brak UJ i UW

Poinformowano, że w roku 2020 minister edukacji narodowej wystąpił z zapytaniem dotyczącym możliwości organizacji studiów podyplomowych z etyki do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak uczelnia "nie wyraziła chęci zorganizowania takich studiów podyplomowych".

"W 2015 r. minister edukacji narodowej zlecił organizację studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli w tym samym trybie Uniwersytetowi Warszawskiemu. Studia te zakończyły się w 2017 r." – wskazano.

Środki finansowe 

Czytaj także:
pap_20210625_0WE (1).jpg
Czy 1 września uczniowie wrócą do szkół w trybie stacjonarnym? Szef MEiN wyjaśnia

Ministerstwo odpowiedziało, że "na obecnym etapie prowadzenia uzgodnień z uczelniami w sprawie organizacji studiów podyplomowych z etyki dla nauczycieli nie może ujawnić kwoty, jaką zaplanowało na ten cel".

"Informacja o środkach finansowych przeznaczonych na realizację zamówionych studiów podyplomowych będzie możliwa dopiero po podpisaniu umów" – czytamy w odpowiedzi sekretarza stanu w MEiN Włodzimierza Bernackiego na interpelację posłanki Pauliny Matysiak.

jbt

Czytaj także

Wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. To ostatni etap stopniowego otwierania szkół

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 06:25
Nauka w szkole będzie odbywać się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Jak mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, dyrektorzy szkół realizują obowiązek bez zarzutu. - Świetnie przygotowują swoje szkoły do przyjęcia uczniów i wykonują zalecenia oraz wytyczne sanitarne przygotowane przez MEiN przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka stacjonarna we wrześniu? Szef MEiN: przygotowujemy każdy możliwy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 07:56
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że najbardziej prawdopodobny jest powrót uczniów i studentów do nauczania stacjonarnego. W Programie 1 Polskiego Radia szef resortu nie wykluczył jednak innego systemu nauki w przypadku kolejnej fali zakażeń koronawirusem.
rozwiń zwiń