X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sąd orzekł o wydaniu 4-latka ojcu podejrzanemu o przemoc. Jest interwencja Prokuratora Generalnego

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:10
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie naruszającego dobro dziecka poprzez decyzję o jego wydaniu przybywającemu za granicą ojcu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zolnierek

Sprawa dotyczy czteroletniego chłopca, z którym matka uciekła z Irlandii do Polski w 2019 roku. Przyczyną takiego działania według relacji kobiety było zachowanie ojca dziecka, który się nad nią znęcał. Przeciwko mężczyźnie toczy się postępowanie karne.

Zbigniew Ziobro 1200 pap.jpg
Zaniżone zadośćuczynienie za internowanie. Jest skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego

Ojciec zwrócił się do polskiego sądu o wydanie postanowienia bezzwłocznego powrotu dziecka. Sąd Apelacyjny w Warszawie przychylił się do tego wniosku, powołując się na przepisy konwencji haskiej.

Bariera językowa

W skardze kasacyjnej Prokurator Generalny zarzucił sądowi błędną wykładnię Konwencji haskiej oraz naruszenie zasady dobra dziecka, która stanowi fundament prawa międzynarodowego oraz krajowego porządku prawnego. Zwrócił uwagę że chłopiec przebywa w kraju już blisko 2 lata. Zaczął tu uczęszczać do przedszkola i nawiązał kontakty z rówieśnikami.

W domu opiekuje się nim nie tylko matka, ale i dziadkowie. W przypadku powrotu do całkowicie obcej chłopcu Irlandii opiekowałby się nim wyłącznie ojciec. Opieka ta byłaby niezwykle problematyczna z powodu bariery językowej. Ojciec dziecka mówi jedynie po angielsku i węgiersku, natomiast chłopiec - wyłącznie po polsku.

Czytaj także:


Prokurator Generalny nie przesądzając ewentualnej winy powoda w postępowaniu karnym podkreślił, że okoliczność sformułowania przeciwko niemu zarzutów o stosowanie przemocy wobec matki dziecka stwarza dodatkowe ryzyko dla dobra dziecka w przypadku jego powrotu do Irlandii.

***

Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego o uchylenie postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, lub ewentualnie o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

as

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: konfiskata prewencyjna ma służyć ochronie uczciwego biznesu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:22
- Rozwiązania, które proponujemy, nie są w żaden sposób skierowane przeciwko przedsiębiorcom. Mają służyć ochronie uczciwego biznesu, który nie będzie niszczony przez konkurencję opierającą się na pieniądzach pochodzących z nieuczciwej działalności gospodarczej - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, otwierając konferencję poświęconą tzw. konfiskacie prewencyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pozbawienie mieszkania z naruszeniem prawa własności". Jest skarga nadzwyczajna Zbigniewa Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 06:57
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Łodzi z 17 października 2018 roku. Chodzi o sprawę mężczyzny, który utracił mieszkanie pomimo pozbawienia wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego.
rozwiń zwiń