X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marian Papis z Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie wręczono za zasług na rzecz niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 15:43
W siedzibie łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wręczono w poniedziałek Krzyż Wolności i Solidarności dziennikarzowi, publicyście, samorządowcowi i politykowi - ostatniemu prezesowi Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego - Marianowi Papisowi.
Marian Papis i dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut
Marian Papis i dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz RogutFoto: IPN

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Marianowi Papisowi Krzyż Wolności i Solidarności w uznaniu zasług "na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL" - napisano w uzasadnieniu odznaczenia dziennikarza.

krzyżwolnościisolidarności1200.png
Łódź: Krzyże Wolności i Solidarności dla 36 działaczy opozycji antykomunistycznej

Krzyż Wolności i Solidarności wręczył Marianowi Papisowi dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Dariusz Rogut.

- Chodzi o to, aby chociaż w tej symbolicznej formie, poprzez odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności, oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę" - podkreślił. "Tym którzy, jak Marian Papis, w czasach komunizmu, byli gotowi ponieść odpowiedzialność za prawdę historyczną. Naprawdę trzeba było być odważnym człowiekiem, aby wówczas prowadzić działalność opozycyjną mając świadomość konsekwencji, które groziły ze strony Służby Bezpieczeństwa - zaznaczył Dariusz Rogut.

Odebranie odznaczenia

Marian Papis odebrał odznaczenie w siedzibie łódzkiego IPN. Z powodu przepisów sanitarnych związanych z pandemią, wyróżnionemu towarzyszyła tylko rodzina i kilkoro przyjaciół. Dziennikarz nie ukrywał wzruszenia.

- Jak się ma już za sobą pewną liczbę przeżytych Niedziel Palmowych za sobą, to jest to pewnego rodzaju podsumowanie - powiedział Marian Papis. - Doceniono to, co robiłem rzecz przemian demokratycznych w Polsce, kiedy zaangażowałem się w działalność dziennikarskiej Solidarności a potem w odnowionym po 1980 roku Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich - dodał.

- Starałem się robić wszystko, aby ludzie dowiadywali się z moich artykułów prawdy, chociażby podczas moich rozmów z jednym z przywódców Solidarności Andrzejem Słowikiem - podkreślił dziennikarz. - Najważniejsze jest, że przemiany w ogóle się dokonały, że nasz wysiłek nie poszedł na marne - podsumował.

Kim jest Marian Papis?

Marian Papis urodził się 4 lutego 1933 r. w Nieznamierowicach w powiecie przysuskim na Mazowszu. Jest historykiem, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Był dziennikarzem m.in. tygodnika "Odgłosy" i "Słowa Powszechnego", szefował oddziałowi katolickiego stowarzyszenia PAX w Skierniewicach. W 1973 r., po ukazaniu się na łamach "Wrocławskiego Tygodnika Kulturalnego" artykułu autorstwa Papisa poświęconego jednemu z Żołnierzy Wyklętych, kapitanowi Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. "Warszyc", dziennikarz został poddany wielogodzinnemu przesłuchaniu a potem inwigilacji komunistycznej bezpieki.

1200, Obchody rocznicy strajku kolejarzy, PAP.jpg
"Dali niezwykle silny impuls". Prezydent nadał odznaczenia pracownikom spółek kolejowych

Solidarność i stan wojenny

W 1980 roku współtworzył dziennikarską Solidaność, a potem podjął działalność w odnowionym Stworzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

W stanie wojennym był internowany. Później publikował teksty w prasie podziemnej, m.in. w "Głosie" i piśmie "Prześwit", które kolportował. Organizował pomoc dla zwolnionych z pracy dziennikarzy, współpracował z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych przy kościele ojców Jezuitów w Łodzi.

Kariera po 1989 roku

Po 1989 roku Marian Papis był m.in. zastępcą redaktora naczelnego łódzkiego dziennika "Głos Poranny". Opublikował książkę "Internowani z regionu łódzkiego".

Pracował w łódzkim samorządzie. Był radnym i politykiem prawicy, związany był z Łódzkim Porozumieniem Obywatelskim i Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Od marca 2009 r. do stycznia 2010 r. sprawował funkcję ostatniego prezesa Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

Czytaj także:

Marian Papis jest na emeryturze, ale ciągle publikuje w łódzkim prasie. Należy do łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Krzyż Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez polski parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje.

Po raz pierwszy KWiS przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

bf

Czytaj także

40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników. Prezydent: dzięki temu ruch Solidarności stał się pełny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 17:01
- Wraz z rejestracją 40 lat temu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wielki ruch Solidarności stał się pełny; dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla polskiej wsi, polskiego rolnictwa - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Premier: mamy w pamięci walkę o podmiotowość mieszkańców wsi

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 21:47
Działalność NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" jest częścią historii ruchu solidarnościowego i walki o obalenie władzy komunistycznej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości z okazji 40. rocznicy rejestracji związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wierzę w nawrócenie zatwardziałego liberała". Piotr Duda o słowach Donalda Tuska nt. 500+

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 17:18
- Donald Tusk wcześniej kłamał w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. I prawdopodobnie to, co dzisiaj mówi - choćby o 500+ - jest kolejnym jego kłamstwem. Nie wierzę w nawrócenie zatwardziałego liberała - podkreślił w Polskim Radiu 24 przewodniczący Krajowej Komisji NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. 
rozwiń zwiń