X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

500+ tylko dla zaszczepionych? Senator PiS o propozycji posła KO: to szantaż

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:57
- Nie, to nie jest segregacja – oznajmił poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Lenz pytany na antenie TVP Info o swój pomysł dotyczący powiązania wypłaty 500+ ze szczepieniami przeciw COVID-19. Z opinią przedstawiciela KO nie zgodzili się: senator PiS Maria Koc, Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii oraz Paweł Krutul, poseł Lewicy, któryż byli gośćmi Krzysztofa Ziemca.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rana Mudassar/ Shutterstock

- Jestem zdania, że rząd powinien rozważyć oprócz marchewki – typu rozlosowywania wśród osób zaszczepionych motorowerów, nagród pieniężnych – też kij - powiedział w niedzielę na antenie Polsat News Tomasz Lenz.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak FORUM 1200.jpg
Premier: słowa Rzecznika Praw Dziecka to jego prywatna opinia

Poseł KO zastanawiał się nad tym, czy "nie zwrócić się do osób, które otrzymują pomoc socjalną – 500+, czy różnego rodzaju inne wsparcie socjalne – że te osoby powinny, jeżeli zdrowie im na to pozwala, się zaszczepić dla swojego dobra".

– Nie zabieramy (500+ - przy. red.). Wstrzymujemy do momentu, kiedy nie będzie zaszczepiony – zaznaczył.

Z pomysłu się nie wycofał

W poniedziałek, w TVP Info, poseł Tomasz Lenz był pytany, czy wycofuje się ze swojego kontrowersyjnego pomysłu. Polityk nie odpowiedział na pytanie. Z pomysłu się nie wycofał.

– Zwracam się do wszystkich o wzięcie pod uwagę faktu, że jesienią tego roku może dojść do sytuacji, gdzie ponownie nie będzie nauczania w szkołach. Możemy mieć sytuacje, gdzie będą zamykane polskie firmy, gospodarka zwolni, możemy mieć sytuacje, gdzie służba zdrowia ponownie będzie obłożona osobami chorymi na COVID-19 – powiedział.

Poseł KO: to troska

Lenz wyjaśniał, że troszczy się, jako parlamentarzysta, o to, czy jesienią nie dojdzie do czwartej fali pandemii.

– Jeżeli kochasz bliźniego jak siebie samego, to się zaszczep, bo możesz spowodować, że ktoś zachoruje i umrze – dodał.

Poseł oznajmił też, że "rząd musi poszukiwać rozwiązań, które spowodują, że zaszczepi się więcej Polaków przed jesienią".

grafika poczta polska SzczepimySię tt free twitter 1200.jpg
Poczta Polska włącza się do akcji #SzczepimySię. Do obiegu wprowadzono znaczek i kopertę

"To nie segregacja"

Pytany, czy pomysł dotyczący odbierania 500+ to nie segregacja oznajmił, że nie.

– Moja wypowiedź miała prawo zbulwersować polityków, ale dzięki temu wezwałem do dyskusji nad poszukaniem metod, aby te szczepienia ruszyły i szczepiło się więcej osób – uznał.

"Nie idźmy tą drogą"

Paweł Krutul, poseł Lewicy, powiedział, że "te środki – 500+ należą się polskim rodzinom i dzieciom".

Nie zapominajmy, że były one przez 1,5 roku w lockdownie. Bardziej należą się im te środki, a nie ich zabieranie - uznał.

Zwrócił uwagę na to, że ważnym elementem jest promocja szczepień.

- Nie jest to proste i łatwe, ale musimy się zabezpieczyć przed 4. falą - dodał Paweł Krutul.

"Wypowiedź nie zbulwersowała społeczeństwo"

Na słowa posła KO o "zawieszeniu 500+" zareagowała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Polityk stwierdziła, że wypowiedź posła KO nie zbulwersowała polityków, tylko społeczeństwo.

– Za waszych czasów 500+ by nie było, bo pamiętamy słowa, że "pieniędzy nie ma i nie będzie". Program 500+ ma charakter powszechny, zapewniam, że pana pomysł nie zostanie zrealizowany – zwracała się do przedstawiciela KO Semeniuk. Minister zapewniła, że program 500+ będzie realizowany w takim schemacie, jak dotychczas.

Co na to Donald Tusk?

Przypomniała też, że rząd zobowiązał się do tego, że szczepionka ma charakter bezpłatny, powszechny i fakultatywny.

Czytaj także:

– Zastanawiam się, czy Donald Tusk wsparłby pana pomysł, zabrania 500+? – zapytała wiceminister rozwoju, pracy i technologii posła KO na antenie TVP Info.

"To szantaż"

Senator PiS Maria Koc oceniła, że propozycja Lenza to szantaż wobec polskich rodzin.

– Polskie rodziny korzystają z tego programu i dobrze wiedzą, jak te pieniądze inwestować. Nie można za to, że rodzice się nie szczepią, karać dzieci. To chybiony i nieetyczny pomysł – powiedziała Maria Koc w TVP Info.

tvp.info/bf

Czytaj także

Ponad 3,3 mln zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce. Rząd podał nowe statystyki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:20
W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 3 308 889 osób. Wykonano w sumie 12 614 827 zastrzyków – wynika z informacji na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Gielerak o walce z COVID-19: o sukcesie będziemy mogli mówić po zaszczepieniu ok. 30 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:28
- O sukcesie walki z pandemią będziemy mogli sobie powiedzieć wtedy, kiedy zostanie zaszczepionych 28-30 mln Polaków, bo taki jest poziom odporności zbiorowej. Ważne jest to, żeby udało nam się to zrobić do końca sierpnia. Wtedy będziemy mogli ocenić sytuację epidemiczną - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce w pełni zaszczepionych jest już 8,2 mln osób. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:50
W Polsce wykonano 22 134 362 szczepień przeciw COVID-19 – podano w poniedziałek na rządowych stronach. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 8 223 526 osób.
rozwiń zwiń