X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W ciągu dekady dogonimy średnią jakość życia na Zachodzie". Witek o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 15:21
- Dzięki rozwiązaniom zawartym w Polskim Ładzie w ciągu dekady dogonimy średnią, na jakiej żyją społeczeństwa Europy Zachodniej - mówiła w sobotę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podczas spotkania z mieszkańcami Lubska (woj. lubuskie).
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekFoto: PAP/Lech Muszyński

Witek zwracała uwagę, że odpowiedzialny rząd ma plan nie tylko na 4 lata kadencji, ale myśli perspektywicznie o kolejnych dziesięcioleciach.

Morawiecki PAP 1200.jpg
Morawiecki o Polskim Ładzie: doprowadzi do przełomu w małych miejscowościach

Koronawirus

Marszałek Sejmu przekonywała, że decyzje rządu w czasie pandemii koronawirusa były trafione, bo "dzięki temu Polska na tle innych państw wychodzi z kryzysu dość suchą stopą, choć nie bez żadnego uszczerbku na polskiej gospodarce".

- Udało nam się zachować prawie 7 mln miejsc pracy. Udało nam się zachować wszystkie programy społeczne, które wdrażaliśmy od 2005 r. Myślę, że nie jeden rząd mógłby wykorzystać pandemię, żeby usprawiedliwić się i powiedzieć, że mamy wielki kryzys, musimy zacisnąć pasa i z czegoś zrezygnować, przynajmniej z części programów - mówiła Witek. Jak dodała, rząd nie tylko nie zrezygnował i nie ograniczył dotychczasowych programów społecznych, ale jeszcze zaproponował nowe.

- Nie tak dawno słyszałam wypowiedź pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która powiedziała, że liczą na młodych ludzi, bo oni nie pamiętają rządów Platformy Obywatelskiej, nie pamiętają rządów pana premiera Donalda Tuska, bo mieli wtedy 10 lat lub mniej. Dzisiaj pan Donald Tusk ośmiela się kłamać w żywe oczy, że mieliśmy przygotowany program prawie taki jak 500 plus. To jest takie kłamstwo, tak bezczelnie wypowiedziane, że trzeba się temu sprzeciwiać bardzo mocno - podkreśliła Witek.

Czytaj również:

Zwróciła uwagę, że na młodych ludzi "to może działać bardzo mocno, bo oni nie znają tej Polski sprzed 2015 r." - Naszym obowiązkiem, nie tylko polityków, ale także mieszkańców każdego miasta, wsi podczas rozmów jest to przypominać, żeby na tej nieświadomości młodych ludzi nie udało zbudować czegoś złego albo inaczej: zrujnować tego, co jest dobre - dodała marszałek Sejmu.

Przypominając działania rządu od 2015 r., Witek wymieniła m.in. przywrócenie wieku emerytalnego, wprowadzenie trzynastej emerytury, coroczną waloryzacja rent i emerytur, podwyższenie płacy minimalnej i stawki godzinowej, program "Dobry start", program "Mama 4 plus", program "Senior plus", darmowe leki dla seniorów.

premier PAP-1200.jpg
Premier: chcemy dynamicznego rozwoju w całej Polsce, także w mniejszych miejscowościach

Samorządy

Witek mówiła też o wsparciu finansowym samorządów. - Samorządy nigdy wcześniej nie miały takich pieniędzy, jakie otrzymują dzisiaj - wskazała.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że strategia działań rządu jest budowany wokół rodziny i obejmuje wsparciem wiele osób: młodych ludzi, pracowników, dzieci, seniorów. Wskazała, że programem, który realizuje ten cel jest Polski Ład.

W dokumencie znalazły się propozycje społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Witek wymieniła m.in. mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, dofinansowanie do powstania nowych żłobków, emeryturę bez podatku do 2500 zł, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Witek zaznaczyła przy tym, że Polska miała jeden z najbardziej niesprawiedliwych systemów podatkowych w Europie.

Czytaj także:

Zwróciła uwagę, że rozwiązania Polskiego Ładu są korzystne także dla młodych małżeństw.

Posłuchaj
00:31 11197081_1.mp3 E.Witek: Polski Ład daje gwarancję młodym ludziom przy zakupie mieszkania (IAR)

- Do tej pory było tak, że kiedy młodzi ludzie zawierali związek małżeński, to dopiero po roku czasu mogli się rozliczać wspólnie, a najczęściej wspólne rozliczenia są korzystne, bo Urząd Skarbowy zwraca nam pieniądze. W Polskim Ładzie zaproponowaliśmy, że bez względu na to, czy ktoś zawrze związek małżeński w styczniu, czy w maju, to już za ten rok, kiedy ten związek małżeński został zwarty, już będzie można się rozliczać wspólnie - wskazywała Witek.

Podkreśliła, że jeśli Polski Ład wejdzie w życie, "to w ciągu dekady dogonimy średnią na jakiej żyją społeczeństwa Europy Zachodniej.

- Aby ten program, który jest programem powszechnym, adresowanym do wszystkich udał się, potrzebujemy państwa wsparcia, akceptacji, zrozumienia dla tego programu - powiedziała Witek, zwracając się do mieszkańców Lubska.

dz

Czytaj także

Marlena Maląg: Polski Ład wychodzi naprzeciw potrzebom polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:15
Marlena Maląg podczas wizyty w Lubaczowie mówiła, że Polski Ład stworzy warunki do wyjścia z pułapki demograficznej. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej odwiedziła tamtejszy Środowiskowy Dom Samopomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: samorządowcy wiedzą, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:14
- Samorządowcy wiedzą, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek podczas wizyty w Dobrym Mieście. Dodał, że za czasów rządów PiS na samorządy spadł "deszcz pieniędzy" z podatków PIT i CIT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: chcemy dynamicznego rozwoju w całej Polsce, także w mniejszych miejscowościach

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 23:49
Polski Ład to nasza propozycja dla całej Polski, również dla takich miejscowości jak Miłakowo, Dobre Miasto i Łukta, które dzisiaj odwiedziłem. Chcemy, aby w takich miejscach rozwój był dużo bardziej dynamiczny - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń