X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śląskie: odsłonięto tablicę pamięci więźniów dawnego niemieckiego obozu w Sosnowcu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 20:17
Obelisk z tablicą, upamiętniające więźniów dawnego niemieckiego obozu i więzienia, funkcjonujących w latach 1939-1941 w zabudowaniach byłej fabryki Schoena w Sosnowcu, odsłonili w piątek przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz miejscowego magistratu.
Tablica upamiętniająca niemiecki obóz w Sosnowcu
Tablica upamiętniająca niemiecki obóz w SosnowcuFoto: Facebook/ipnkatowice

Kamień z tablicą został odsłonięty przy działce, na której znajdowały się zabudowania fabryki Schoena. W pobliżu, przy ul. 1 Maja 19, w tzw. nowym pałacu Schoena, mieści się dziś główna siedziba Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

szwagrzyk 663 free.jpg
"Obszar kryje wiele dramatycznych tajemnic". IPN odkrył kolejne szczątki na terenie dawnego więzienia "Toledo"

W pobliżu od października 1939 r. znajdował się obóz dla ludności żydowskiej, potem od 1 kwietnia do 20 maja 1940 r. funkcjonował tam obóz przejściowy, z którego więźniowie polityczni trafiali do KL Auschwitz, a następnie działało policyjne więzienie zastępcze, które zostało zlikwidowane w 1941 r., w związku z utworzeniem identycznego więzienia w Mysłowicach.Na tablicy napisano: "Nieopodal tego miejsca, w zabudowaniach byłej fabryki Schoena przy ul. 1 Maja 21-23 w Sosnowcu w latach 1939-1941, mieścił się niemiecki obóz funkcjonujący początkowo jako Judenlager, przekształcony później w obóz przejściowy, a następnie w zastępcze więzienie policyjne".

"Więziono tu Polaków oraz obywateli innych narodowości. Wielu z nich zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy Gestapo i personel obozu i więzienia, a innych po brutalnym śledztwie przetransportowano do niemieckich obozów zagłady" – zaznaczono.

Niemiecki obóz w Sosnowcu

W informacji miasta uściślono m.in. że jesienią 1939 roku w opustoszałych halach fabryki Schoena niemiecka administracja wojskowa utworzyła obóz dla Żydów (Judenlager). Oprócz Polaków w obozie przetrzymywani byli Żydzi z Czech, Moraw, Węgier i Rumunii. Więźniowie byli poddawani dotkliwym represjom, wykorzystywano ich też do prac przymusowych na terenie Sosnowca.

W 1940 r. obóz przekształcono w zastępcze więzienie policyjne, nadal prowadzone przez SS-Sonderkommando w którym wciąż znęcano się nad osadzonymi podczas prowadzenia śledztw doprowadzając w ten sposób do śmierci wielu osadzonych. Wielu więźniów zostało wywiezionych do obozów zagłady. W lutym 1941 roku więzienie przeniesiono z Sosnowca do Mysłowic, a w uporządkowanych halach fabrycznych założono warsztaty stolarskie.

Miasto zaznaczyło, że odsłonięcie upamiętnienia jest finałem inicjatywy, podjętej przed kilkoma laty przez Klub Gazety Polskiej i mieszkańców Sosnowca, a zrealizowanej dzięki współpracy Urzędu Miasta z Instytutem Pamięci Narodowej.

Katowicki IPN wskazał, że monument powstał z inicjatywy fundatorów: Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, Urzędu Miasta Sosnowiec, Serwisu SosnowiecFakty.pl oraz Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu.

kp

Czytaj także

"Służenie Polsce mogło przybrać różne postawy polityczne". Dr Nawrocki o pamięci narodowej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 08:58
- To wielki zaszczyt, że kolegium IPN złożone z wybitnych polskich profesorów i członków opozycji antykomunistycznej wskazało mnie jako kandydata na prezesa IPN, to zaszczyt i zobowiązanie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn "Ognia", żołnierza wyklętego, domaga się 10 mln zł zadośćuczynienia. Wznowiono proces

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 12:30
Przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu we wtorek ponownie rozpoczął się proces o rekompensatę dla Józefa Kurasia pseudonim "Ogień". Za krzywdy wyrządzone przez system totalitarny domaga się on 10 mln zł i symbolicznego upamiętnienia ojca.
rozwiń zwiń