X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Obszar kryje wiele dramatycznych tajemnic". IPN odkrył kolejne szczątki na terenie dawnego więzienia "Toledo"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 16:43
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł na terenie dawnej katowni NKWD i UB przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie szczątki kolejnych trzech osób - ofiar komunistów. Natrafiono na nie na terenie więziennego ogrodu, gdzie obecnie znajdują się osiedlowe garaże.
Profesor Krzysztof Szwagrzyk
Profesor Krzysztof Szwagrzyk Foto: Twitter/Poszukiwania IPN
IPN 1200.jpg
IPN: szacunek dla faktów i odrzucenie stalinowskiej propagandy obowiązkiem nie tylko Polski, ale i Rosji

Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że dwie ze znalezionych osób to bardzo młodzi ludzie. - W wieku około dziewiętnastu - dwudziestu lat, pogrzebanych w bardzo płytkich jamach grobowych - wyjaśnił profesor. Na szczątki trzeciej, odnalezionej dziś osoby natrafiono podczas prac kanalizacyjnych i przeniesiono je kilka metrów dalej.

Jak mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk, do końca lipca biuro poszukiwań zakończy trzeci etap prac na terenie "Toledo", ostatecznie poszukiwania w tym miejscu zakończą się na wiosnę przyszłego roku, po przebadaniu całego terenu.

Posłuchaj
00:25 11193697_1.mp3 Szczątki trzech osób odnalazł zespół profesora Szwagrzyka na terenie dawnego więzienia „Toledo” (IAR)

 

Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dodaje, że teren dawnego więzienia "kryje jeszcze wiele dramatycznych tajemnic". - Biorąc pod uwagę wielką liczbę ofiar terroru komunistycznego, ilu ludzi zostało tutaj straconych i zmarłych, że tuż obok były jednostki sowieckie, był Smiersz, NKWD, jednostki Urzędu Bezpieczeństwa; obszar, na którym się znajdujemy może kryć, naszym zdaniem jeszcze kryje wiele dramatycznych tajemnic, a my jesteśmy po to, by je wszystkie wyjaśnić - podkreślił profesor Szwagrzyk.

Czytaj także:

Podczas prac na terenie "Toledo" od jesieni ubiegłego roku łącznie odnaleziono szczątki 23 osób. W ubiegłym tygodniu znaleziono szczątki około 35-letniego mężczyzny. "Toledo" w latach 40. ubiegłego wieku było głównym warszawskim więzieniem, w którym komuniści wykonywali wyroki śmierci na członkach niepodległościowego podziemia. Według szacunków IPN, to miejsce kaźni setek osób, a najwięcej z nich uśmiercono od 1944 do 1947-1948 roku.

dn

Czytaj także

IPN odkrył kolejne szczątki na terenie dawnego więzienia tzw. Toledo. "To ofiary komunizmu"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:18
IPN odkrył szczątki jednej osoby i zarys kilku kolejnych jam grobowych na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) w Warszawie. To kolejny etap poszukiwań IPN, którego specjaliści chcą odnaleźć wszystkie znajdujące się tam tajne miejsca pochówku ofiar komunizmu.
rozwiń zwiń