X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą". Premier o zmianach w prawie drogowym

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:15
Zmiany prawa drogowego były przygotowywane od kilku miesięcy; dzisiaj są już gotowe, skonsultowane z wieloma podmiotami, organizacjami pozarządowymi; uwzględniające postulaty ruchów miejskich - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Mprawiecki
Mateusz MprawieckiFoto: Twitter/KPRM

Szef rządu, który w czwartek wziął udział w pikniku poświęconym zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach w ramach kampanii "Dobry Kierowca", mówił, że zmiany prawa drogowego były przygotowywane od 8-9 miesięcy.

- Dzisiaj te zmiany są gotowe, skonsultowane z wieloma podmiotami, organizacjami pozarządowymi. Uwzględniliśmy postulaty ruchów miejskich - dodał Mateusz Morawiecki.

Przejście dla pieszych smartfon shutter 1200.jpg
Na pasach nie patrz w telefon. Czy ten przepis się nam przyda?

- W miastach, miasteczkach i na polskich wioskach musi być bezpieczniej - oświadczył premier, wskazując, że Polska ma jeden z najwyższych współczynników śmiertelności na drogach w całej UE.

Dość pobłażania

wypadek shutterstock 1200.jpg
Rośnie ubezpieczeniowy problem - wzrasta liczba właścicieli aut, którzy nie wykupili obowiązkowego OC

Podkreślił, że zmiany w prawie drogowym doprowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym: bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz kierowców.

- Dość pobłażania dla bandytów za kierownicą, dość takich zachowań. Policja będzie działała na 150 proc. i będzie zdecydowania karała w sytuacjach łamania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, żeby Polska była bezpieczniejsza - oświadczył.

Posłuchaj
00:33 zaios.mp3 Mateusz Morawiecki o zmianach w prawie umożliwiających konfiskatę pojazdu (IAR)

 

Zmiany w punktach karnych

policja.gov1200
Wielkopolska: 39-letni mężczyzna po 30 piwach wsiadł za kierownicę. Grozi mu do 5 lat więzienia

Kompleksowe zmiany dotyczące prawa drogowego mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami. Modyfikacji ma ulec m.in. system punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat. Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych (obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10).

Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Przepadek pojazdu

1200_samochody_droga_shutterstock.jpg
Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca. Sprawdź szczegóły

Nową propozycją jest także obligatoryjny przepadek pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa.

Takie same zasady będą obowiązywały w stosunku do osób kierujących pod wpływem środka odurzającego.

fc

Czytaj także

Obniżony limit prędkości w Brukseli. Zobacz, jakie były efekty

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 16:54
Ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w Brukseli doprowadziło do zmniejszenia liczby wypadków, osób rannych i ofiar. Takie informacje przekazała minister do spraw mobilności stołecznego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. Jak często kierowcy powinni się szkolić?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:45
Według danych WHO to właśnie nadmierna prędkość zwiększa prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Dlatego też kierowcy powinni pamiętać nie tylko o bezpieczniej jeździe, ale także o regularnym doszkalaniu się. - To, że piętnaście lat temu przeszliśmy szkolenie, nie oznacza, że te umiejętności nam zostały. Trzeba ćwiczyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Górski, instruktor nauki jazdy.
rozwiń zwiń